16. ledna 2020

Střevlík - napsal Jaroslav Cepák

Musí ho mít! Sice by si mohl koupit, vypravit se za ním s luxusní expedicí nebo se na něj každý den chodit dívat, ale takhle je to opravdu vzrušující. Vzrušující!
Při pomyšlení na okamžik, kdy bude sklo vitríny odřezávat diamantem a pak v prstech ucítí hlavičku špendlíku se smaragdovým krasavcem, se mu lehce rozechvěla kolena. Až si ho zařadí do své sbírky v suterénu svého malostranského paláce a s lahví Chablis se bude kochat jeho krásou.
Ne, teď se nesmí rozptylovat. Drožkou dojel do horní části Koňského trhu, zaplatil kočímu a octl před monumentální budovou muzea.

Byl pozdní večer a noblesní pán v drahém obleku s fešáckou hůlkou nepřišel strážníkovi stojícímu před budovou nijak podezřelý. Takových flamendrů je uprostřed Prahy v tuto hodinu k vidění dost. Ocitl se u bočního vchodu, který byl otevřený – stačilo jen předem podplatit vrátného.
V budově samotné už byla orientace těžší. S orientací v budovách měl problémy odmalička. V muzeu sice už byl  nesčetněkrát, při různých příležitostech, ale architektonický koncept těchto velkých budov prostě neodpovídal jeho uvažování a vidění světa. I ve svém sídle využíval pouze přízemí, vyšší patra v podstatě nenavštěvoval. A muzeum – to jsou schodiště, sály, depozitáře, pracovny kurátorů… vše podle jednoho mustru. A teď navíc téměř potmě.
Po mnohem delší době, než původně předpokládal, se konečně ocitnul v sále s entomologickou expozicí. Zde už se orientoval přesně - diamant, sklo, hlavička špendlíku, přepíchnout krasavce do příruční krabičky a rychle zpět na ulici, drožka již čeká za muzeem, Chablis je dobře vychlazené… Dostat se ven z budovy bude jistě hračka.

Pronikavý výkřik uklízečky prořízl ranní muzeum. Na toaletách v suterénu našla ležícího, dobře oblečeného muže bez známek života. Přivolaná policejní hlídka zjistila, že se jedná o hraběte XY, nadšeného entomologa a jednoho z významných mecenášů muzea.
Mrtvola muže svírala jednou rukou okenní mříže. V levé pak přivolaný lékař, který konstatoval infarkt, objevil zářivě lesklého střevlíka napíchnutého na entomologickém špendlíku, jehož hlavičku prsty hraběte stále křečovitě svíraly.