19. března 2020

Co by dnes řekl Václav Havel - zapsal Petr Pravda

FOTO: Josef Horázný
Projev Václava Havla k současné situaci

Vážení spoluobčané,

andělé mi doporučili, abych k vám promluvil tak jako kdysi. Kdybych tedy byl vaším prezidentem, řekl bych vám: Předpokládám, že jste mne nenavrhli do tohoto úřadu proto, abych náhle zmizel z vašeho obzoru, mlčel nebo dokonce lhal. Situace naší země není dobrá.Stojíme tváří tvář dosud nepoznané hrozbě. Těžko se s ní vypořádávají ostatní státy a ani my na ni nejsme připraveni. Dochází k mnoha chybám, nejednáme dostatečně rychle. Ale situace není neřešitelná.

Nechodil jsem do žádné prezidentské školy. Mou jedinou školou byl život. Proto mi dovolte vzpomínku. Když mě 27. října roku 1989 naposledy zatýkali, nevěděl jsem, jestli to je na dva dny nebo na dva roky. Žil jsem v zemi, kde celá společnost dřímala pod příkrovem totalitního systému. Od sametové revoluce neuběhly ani čtyři měsíce neuvěřitelného letu do neznáma a já jsem promlouval k americkému kongresu jako představitel země, která se vydala na cestu k demokracii.

Právě ta dávná vzpomínka mi připomíná dnešek. Leckomu se může zdát, že se propadáme do období temna, z něhož nepovede cesta ven. Ale není tomu tak. 

Totalitní komunistický systém nám přinesl hrůzy, které mladá generace nepoznala. Zároveň nám ale dal, aniž by chtěl, něco dobrého. Víme, jaké to je, když nemůžeme dělat, co bychom si přáli. Proto máme zvláštní schopnost nahlédnout občas i trochu dál, než kam může nahlédnout ten, kdo tuto trpkou zkušenost nepodstoupil.

Co tím chci říct? Máte tuto zkušenost a navíc poznání, které z ní vzešlo. Tou je jistota, že vědomí předchází bytí a nikoli naopak, jak tvrdí marxisté. Proto i vaše záchrana není nikde jinde než v lidském srdci, lidském rozmyslu, lidské pokoře a lidské odpovědnosti. Odpovědnosti každého z vás.

Často jsem se setkával s názorem, že jsem byl určitým stabilizačním bodem v tomto rozvichřeném životě... Nemohu k tomu nedodat drsnou pravdu, že žádný stabilizační bod  tuto zemi nezachrání. Ne, nelze spoléhat na žádného spasitele, nelze spoléhat na jednu osobu, která jako Mojžíš vyvede národ přes poušť do země zaslíbené.

Je to jen na vás. Na každém z vás a na vás společně, zda pochopíte, co se děje, zda najdete v této nové situaci své místo a budete odpovědní a soudržní. Metaforicky řečeno: milióny, které dáte teď, se vám brzy vrátí v podobě ušetřených miliard.

Navzdory třiceti letům svobody vyhráno zdaleka není. Zájmy osobní, sobecké, státní, politické i firemní stále často povážlivě převládají nad zájmy vskutku obecnými a globálními. Stále ještě jsou lidé poplatní zhoubnému a veskrze pyšnému dojmu, že člověk je vrcholem stvoření a nikoli jen jeho součástí a že tudíž smí cokoli.

Jinými slovy: stále ještě lidské pokolení neumí postavit morálku nad politiku, vědu a ekonomiku. Stále ještě není schopno pochopit, že jedinou skutečnou páteří všeho konání
– má-li být mravné – je odpovědnost. Odpovědnost k něčemu vyššímu, než je má rodina, má země, má strana, můj podnik, můj prospěch. Odpovědnost k řádu bytí, do něhož se všechno vaše konání nesmazatelně zapisuje a kde se spravedlivě zhodnocuje. Tlumočníkem mezi vámi a touto vyšší autoritou je to, co se tradičně nazývá lidské svědomí.

Končím tím, čím jsem začal. Stojíte před takovou zkouškou, jakou jste nezažili. Nechť vám to otevře oči, abyste ji nejenom zdolali, ale poznali o sobě a vašich životech to, co jste dosud neviděli. Abyste, až to skončí, mohli znovu vyjít se vztyčenou hlavou a být ušlechtilejší, než jste byli.

Věřím, že se to podaří. Vidím dobré náznaky toho, jak se dokážete semknout, jak jste vynalézaví, odpovědní a přitom neztrácíte smysl pro humor.

Naděje je stav ducha, který dává smysl vašemu životu.

Děkuji vám, váš Václav Havel


22 komentářů:

 1. Díky, rád jsem si připomněl právě tu naději. Přeji hezký víkend a těším se na setkání, až bude po všem :-)

  OdpovědětVymazat
 2. Pěkné - úplně slyším to typické rrrráčkování!

  OdpovědětVymazat
 3. Havla mám rád,je poslední prezident -člověk.Po něm hrůza a běs.

  OdpovědětVymazat
 4. Se vším, co píšou přede mnou, souhlasím. Pavel

  OdpovědětVymazat
 5. Bohužel byl poslední, který vedel jakou sílu ma a jak dulezita morálka je. Bohužel byl poslední svého druhu. Nikdy uz jsem nepotkal nikoho jeho kvalit, nikoho, koho by se morálka alespoň letmo dotkla.

  OdpovědětVymazat
 6. Ježiši to je ale sračka....

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. V galilejské vesnici Káně , Anonymní poutník ochutnal víno a pravil : Ježiši to je ale sračka.

   Vymazat
  2. Pan prezident Havel byl velký člověk,kterého si vážil celý svět. Děkuji mu.
   Jiří Běhounek

   Vymazat
  3. Ať se člověk vyjadřuje o čemkoli, v podstatě vydává zprávu o sobě. I vy jste takovou zprávu vydal, dá se z ní poznat, jaký máte rozhled i jaké limity.

   Vymazat
  4. Slohová práce jakéhosi svazáckého Hujera na téma co by na to na to řekl Lenin kdyby žil je sračka, prostě, je to sračka a nic více ani méně než sračka.

   Vymazat
 7. Občan Havel byl první a jediný polistopadový prezident této republiky. Co bylo a je po něm, je smutná parodie na státníky, jen tesknota, nicota. Ano jistě, chytré, ale prázdné hlavy. Obsahově i ideově. I v jeho době bylo mezi námi hodně těch anonymních "sračkoidů" a i o těch je výše uvedený projev ze záhrobí. Dík za něj!

  OdpovědětVymazat
 8. Vážený pane prezidente,

  stejně jako Vy jste,v době politického útlaku v naší zemi,stál v první linii a hájil pravdu a lásku před lží a nenávistí,stojí dnes v první linii lidé(občané)našeho svobodného státu a naplňují v praxi to co jste jim Vy,svým přístupem k dobovým výzvám,zanechal jako příklad k následování: odvahu, odpovědnost,občanskou angažovanost a v neposlední řadě lásku k bližnímu.

  Děkujeme Vám, že jste s námi,jsme s Vámi pane prezidente.

  OdpovědětVymazat
 9. Dobrý,docela jako Václav,povedlo se,díky.

  OdpovědětVymazat
 10. Prosimvás, to jako říkal sám Havel? To přece není možný, vždyť by musel mluvit ze 3 uren...

  OdpovědětVymazat
 11. Svatý Havel na nás asi promlouvá z nebeského obláčku, ale kdo ví třeba by se postavil za národ a proti diktátu Bruselu.

  OdpovědětVymazat
 12. Vše, co Havel mohl říct už řekl. Učebnice ho citovat nebudou, divadla, do kterých chodí lidé jeho hry hrát nebudou. Nikoho nazajímá. Tak už s ním dejte pokoj. Děkuji

  OdpovědětVymazat
 13. Zase jsem si uvědomila, jak jsem ráda,že jsme Havla měli, vlastně pořád máme...

  OdpovědětVymazat
 14. Honza Plešingr13. dubna 2020 12:15

  Čau lidi!

  Tak mě ta sviňa @Covid-19 nakonec dostal :( Jsem tady teď v nebi, zatím to tu okukuju, co tu dělajú špatně a tak. Například andělé jsou tady hrozně špinavý a z rozcuchanejch hlav jim čouhaj rohy. Ten @Kalousek_KoKoT je tady sotva týden a už to stihnul takto zmrviť!

  Určitě vám strašně chybím. Neumím si představiť, jak to tam beze mě zvládátě. On ten @VojtechAdam je hodnej kluk, ale právě až moc hodnej - ještě se musí moc učiť. A @CSSD je pochopitelně úplně neschopná, doufám, že to má @Havlicek_et_Havlicek pod kontrolou.

  Spoustu věcí jsem nestihl dokončit, snad se na mě proto nezlobíte. Nebudete to teď mít jednoduché, ale Češi to zvládnou, že jo! Když jsem vám teď ukázal, jak na to. Jenom se musíte konečně zbaviť těch zkorumpovaných otrapů z @ODS a @TOP09, co pořád jenom vpředu kritizujů a vzadu kradou. Jestli se vám ještě nepodařilo odstaviť tu parlamentní žvanírnu, tak je musíte aspoň pobít ve volbách. Kdybyste tápali, kupte si @OCemSnimKdyzNahodouSpim.

  Jo, a s Agrofertem si starost nedělejte, Monika má instrukce a na ministerstvu jí s tím @SchillerovaAlena nebo @Brabec když tak pomůžou. Nemůžeme přece nechat ve štychu firmu, která dává desetitisícům lidí práci a krmí půlku národa!

  Uf, tak to by zatím stačilo, musím zase jít makat. Mám tu rozjednané nějaké kšefty, možná něco koupím...

  OdpovědětVymazat
 15. Celkem schopný nápad, jak se realizovat. Vložit do imaginárních úst mrtvého vlastní názor. Celkem nelze protestovat proti názorům osobnosti tak věhlasné, což je autorova výhoda, pokud ovšem si čtenář neuvědomuje absurditu onoho posmrtného provolání k národu. Podle této autorovy metody zviditelňování se by dále mohl přikročit k posmrtným projevům další osobností z historie až třeba do časů antiky, či helénství. S námitkami těch, kterým vložil cokoliv do mrtvých úst, si opravdu dělat starost nemusí. ;-)

  OdpovědětVymazat