28. července 2019

Nadváha, obezita a dieta - napsala Martina Seifrtová Majorošová

Stručný výpis:
Statistika je neúprosná.
Lidská těla se stávají neúnosná!
Jídlem se víc než je zdrávo hýří
a obžerství se světem šíří.
Zastaví nás třetí světová
nebo pomůže tělovýchova?
http://versovanysvet.cz/obezita-vs-dieta/

Počet lidí s nadváhou a obezitou v Česku,
stoupá jak kosmická inflace při velkém třesku.
Nadváha trápí každého druhého,
obezita každého čtvrtého.
Viníkem většinou nejsou dispozice,
nýbrž to, že žereme jak popelnice.

Ať mi nikdo nepovídá pohádku,
polovina obézních sedí doma na zadku!

Dorty, hamburgery, bagety i omelety, co padají do toalety a přechází z nich zrak námi neprocházejí jenom tak! Dávají tělu živiny - cukry, tuky, bílkoviny! Každý důležitý vitamín, dostáváme do těla jen z potravin. Minerály, stopové prvky, dostatek vlákniny, ocení všechny naše vnitřní orgány!
Obžerství již zabije více lidí než hlad a má to celkem rychlý spád. Zapomínáme, co je pohyb a námaha, chybí přiměřenost a rozvaha. Je smutným faktem, že smysl mnohých životů prochází zažívacím traktem.
Obezita je dnes druhem civilizační nemoci a další zdravotní potíže s ní úzce souvisí. Ateroskleróza, infarkt, mrtvice, vysoký tlak, rakovina, cukrovka. Nejméně jedna choroba je tutovka! Steatóza, artróza, mykóza, infertilita, nervozita, imobilita... Tohle vše může být hořká realita!
V televizi, novinách či na netu je nutné šířit osvětu! Poukazovat na nedostatky ve stravě a dělat opatření vedoucí k nápravě. Rozšířit úroveň znalostí a veřejnosti ukázat souvislosti.
Zde není na místě bagatelizace. Nemocní potřebují odborné konzultace. Snížit množství tuku v těle a odstranit tak pachatele.
Normální BMI je zhruba 19 - 25, to by si měl každý preventivně udržet. Nadváha je definována v rozmezí 25 - 30, to už tuk na člověku začíná viset. Jakmile překročí BMI 30, člověk by mohl začít kvičet. Zkrátka nemá daleko od prasátka. :)
Poměr hmotnosti a druhé mocniny výšky člověka, nám často směrodatné informace neříká, záleží i do jaké velikosti se obléká. Podstatná je tedy míra v pase, u žen nad 88 cm se jedná o obezitu v plné kráse! U mužů je to o 14 cm více, kdy dosáhnou obézní kompozice.
Ne vždy si za nadváhu můžou lidi sami, a s lékařem musí řešit 3D origami. Jak ukázaly dlouholeté rozbory, zřídka jsou na vině dědičné faktory. Příčinou může být třeba snížená funkce štítné žlázy, kdy jsou lidé obětí hypotyreózy. Také nadbytek estrogenů, ghrelinu či nedostatek melatoninu mohou nést spoluvinu.
Hmotnost mohou zvyšovat i různé prášky. Takže nikdy si z obézních neděláme šašky! Nicméně komu se nelení, tomu se zelení a i pro ně existuje řešení!
Venuše se sama nepřetvoří v lesní vílu, je třeba úprava životního stylu! Snížit kalorický příjem, zvýšit aktivitu a překonat vlastní pasivitu! Bohužel většinou až nemoc obézní donutí, k nějakému cílenému hubnutí.
Jak efektivně zatočit s kily? Nejde to bez vůle a bez úsilí! Sama jsem kdysi dělala poradce. Know-how ve zkratce:
Jaké jsou nejčastější rady? Vyřadit zejména sacharidy! Jíst hodně bílkovin a nebát se tuků. Výživoví poradci si všichni mohou podat ruku!
Nic nového pod mraky, umí to zpočátku dělat zázraky. Z obrovské krychle, jehlan se stane poměrně rychle. Pokud tedy krychle dodržuje zásady a neskočí na všemožné cukerné návnady. Smyslem tohoto omezení by mělo být zejména jedincovo „probuzení”. Nemá význam s tím dělat cavyky. Obézní člověk musí trvale změnit stravovací návyky. Jinak se mu váha časem vrátí. Zákon příjmu a výdeje prostě platí!
Rada na konec:
Chtějí-li Češi porazit nadváhu či obezitu musí změnit mentalitu. Vyřadit k snídani pět rohlíků a 20 dkg uheráku a jít dál než 200 metrů od baráku. Když má rodina pět členů, nevařit jak pro pět slonů. Musí začít chodit do krámu pro máslo a ne pro ramu, pro ovoce místo zlatých koka, pro jogurt bez příchutě mocca, pro zeleninu místo mražených hranolek, pro mouku místo sušenek, pro vločky a ne obarvenou kaši prostě pro vše přirozené, co vyrobili „naši”. Seznam by vydal na několik článků, ale nerada bych čtenáře přivedla k spánku.

Veršovaný svět