23. ledna 2019

Lavička pod Petřínem - napsal Martin Tomášek

 
Stojím tady, ani nevím jak dlouho, a sedělo na mně už tolik zadků, že když si na to vzpomenu, je mi z toho špatně ještě teď. Když si na mě sedne děda, babička nebo dítě, to se dá ještě vydržet, protože k tomu účelu mě vytvořili. Dokonce i když mě počůrá pes, odpustím mu to, protože si říkám - je to němá tvář. Nejhorší je, když si na mě sedne nebo lehne opilý, smradlavý bezdomovec, který pak usne a ještě mě pomočí. To se vždycky modlím, aby mi díky tomu neshnila moje nádherná prkna, což se taky párkrát stalo.

Ale abych si pořád jen nestěžovala: chodí sem dva druhy lidi, se kterými je mi fakt dobře. Prvním z nich jsou zamilované páry a druhým je jedna konkrétní osoba, která si ke mně dochází pro inspiraci. Když si na mě sedne zamilovaný pár, je to nesnesitelné, ale příjemně: cítím totiž žár z jejich těl rozpálených touhou po vzájemném kontaktu a polibcích, což je pro mě - jako věc ze dřeva - smrtelná záležitost. Snad to přežiju, jako už mnohokrát předtím. Ani nevím, co se tady díky mně a zdejšímu úžasnému výhledu narodilo. Právě pro tyto okamžiky jsem se narodila, těmito okamžiky žiju.
Jedna věc mě ale baví víc než poslouchat a pozorovat zamilované páry při radikální změně jejich životů, ať už jsou tyto životní změny záměrné nebo náhodné. Říká se totiž, že těhotenství vám změní život od základů. Abych se ale vrátila k původní myšlence: Jedna věc mě baví víc…
Chodí sem jedna spisovatelka, lektorka a novinářka. Sledovat její myšlenkové pochody je trochu složitější, ale právě to mě na ní baví asi nejvíc. Je to velmi energická žena. Má v sobě tolik energie, že i já sama mám problém její energii a nadšení vstřebávat. Z těch všech jejích myšlenek se mi líbí, když přemýšlí nad kurzy autorského psaní a nad každou jednotlivou lekcí. Nedávno se mi svěřila, že se jí celkem nedávno do kurzů přihlásil člověk na vozíku; prý má talent a chce se živit jako spisovatel. I když ho neznám, ráda bych ho poznala a moc bych mu to přála… No uvidíme.

Žádné komentáře:

Okomentovat