11. ledna 2019

Prateta Běta - napsala Monika Řeháčková

„Zlatíčka, posaďte se a hlavně mi nešmatejte na bylinky. Připravím vám čaj.“ Tak začínala každá návštěva u pratety Běty.
Ráda jsem ji u vaření čaje pozorovala. Plula kuchyní, natřásala své ženské tvary a barevná tunika až na zem za ní vlála.
Posezení u tety byl rituál, ne pouhá společenská konverzace nad šálkem dobrého nápoje. A jako každý rituál, i tento měl svůj účel. Hned jak jsme dopili, zvážněla a zadívala se na čajovou sedlinu. Povídala o problémech světa, tváříc se jakoby znala řešení. Věštila, co dostanu zítra z písemky. Uhodla volbu prezidenta a v ten samý den mi sdělila, že mám změnit účes – čajové lístky se prý při pohledu na mou ofinu scvrkly.

Jednou nás teta překvapila. Vedle malovaných hrnečků položila smartphone a notebook. Začala blogovat. Tu o tom, který politik lže. Jindy o hollywoodské dietě nebo o nekončících vedrech. Vše založeno na zaručeně vědeckém zkoumání čajových lístků.
A pak se jejím prodejním artiklem stala láska. Prostě jste jí poslali fotku vypitého čaje za vás a za vašeho partnera. Samozřejmě z bylinek zakoupených na jejím e-shopu. Do dvou dnů vám přišel email, jak se k sobě hodíte. Vyjádřeno krátkým povídáním i v procentech.
Tenkrát jsme si s Petrem, mým současným mužem, udělali srandu a anonymně poslali naše šálky. No, jéje.
28 % a osobnosti, které se neshodnou, jestli jet na dovolenou k moři, nebo do hor.
I když jsem nezdědila Běty talent vidět budoucnost, naučila mě, že pokud něčemu silně a upřímně věříte, svět se spojí a složí vám to k nohám.
A tak tu sedím nad šálkem Earl Grey a vzpomínám a rozjímám.

Žádné komentáře:

Okomentovat