Kliknutím na nadpis se vám dole pod fotografií zobrazí odkaz na video

Podívejte se na Všechnopárty - diskusní duel Dany a Karla Šípa

Karel Šíp prosí Danu, aby už nic neříkala, že "po čtvrté najíždí do závěru". "Čtyři konce jsou špatně!" reaguje spisov...

15. září 2018

Holubice aneb jak jsem se stal třídní nepřítelem - napsal Vladimír Mouček

V deseti letech jsem se dostal ke svázanému ročníku Hlasatele. V květnu 1945 jsem vstoupil do skautského oddílu a v červnu u táboráku jsem složil slib. Politické dění mne nezajímalo.
V sextě k nám nastoupila nová třídní - doktorka přírodních věd. Říkali jsme jí Holubice, protože zvala k tabuli: "Tak se ukaž, holoubku!"
Protože jsme byli tzv. doktorská třída (několik spolužáků mělo za rodiče lékaře), zřídila biologická praktika - v podstatě přípravku na medicinu.Byl jsem její oblíbenec,tak mne donutila tam taky chodit.Ve druhém ročníku praktik jsme vyoperovávali hermafroditní žlázu šneka a mně se to náhodou povedlo.
Holubice kolem mne poskakovala a tvrdila, že ze mne bude vynikající lékař. Já trouba to zbaštil (původně jsem chtěl jít na stavařinu).
A přišel rok 1951 a maturity. Tatínek jedné spolužačky - profesor Z. - byl ředitelem nějakého odboru na ministerstvu školství. Zjistil, že  naše škola dostane jen dvě umístěnky na medicinu. Spolu s lékařem H. - otcem dalšího spolužáka na chatě na Zbečně vymysleli,j ak zlikvidovat ty studenty, kteří by mohli uspět při výběru a ohrozit tak jejich potomky na cestě za medicinským cílem. Využili pravidla třídního boje, který v té době  nekompromisně likvidoval lidi, když je někdo udal. 
Po maturitních písemkách jsme šli do školy převzít organisační pokyny k ústní části maturity. Na podestě brečela Míla a Jitka jí chlácholila. Na mne zavolala:- řekni,že ses to dozvěděl ve frontě u mlékárny !Co jsem se měl dozvědět?  Holubice přečetla 8 jmen – i moje jméno-s tím,že máme jít do sborovny.Usedli jsme na jedné straně dlouhého stolu.Proti nám maturitní komise bez předsedy-ředitele gymnasia v Rakovníku který se závěry komise nesouhlasil.U každého z nás nám přečetli zdůvodnění-Mírák hodil houbou na obraz státníka,básník třídy napsal verše,kde akrostychem označil jednoho politika za hlupáka,já jsem i po zákazu  vedl skautský oddíl atd. Prohlásili,že podle novely školského zákona nás nemohou pustit k maturitě.
Ve dveřích Jitka špitla: "Ve dvě u nás!"
Vzrušeně jsme diskutovali-kdo byl ta komunistická mrcha,která nás udala? Ve třídě byli dva členové KSČ,ale nevěřili jsme,že by oni byli tohohle schopní. K mému úžasu někteří rodiče už to věděli týden a marně se pokoušeli intervenovat na změnu rozhodnutí.V době,kdy byla souzena Horáková,Slánský a další celebrity si nikdo netroufal zasahovat do  takových případů. Byl rok 1951 Jel jsem do Domažlic a na balvanu pod Čerchovem jsem uvažoval o odchodu po mě známých stezkách do Bavorska. V takové nespravedlivé zemi nebudu ! Pak jsem si ale uvědomil,že po smrti táty má máma jen mne a že bych jí třeba už nikdy neviděl.
Za tři týdny jsme pracovali jako zaučení soustružníci v místním ČKD.Ve velké hale obroben za námi postupně chodilo mnoho dělníků-často členů KSČ. Říkali, že to bylo pěkné svinstvo, ale abychom se nebáli-že do roka nám dají doporučení k dokončení maturity a třeba i ke studiu na vysoké škole.  A tak se také stalo.
Slaný je malé město,kde se nic neutají.Proto se postupně celá historie objasnila.Tatínek jedné z nás byl členem KSČ a tak šel k okresnímu tajemníkovi a hodil mu stranický průkaz pod nohy.Ten jej zvedl a řekl -Jirko neblbni,my to vůbec nevěděli.
Holubice dostala garsonieru ve vile lékaře H.,který udání organisoval.
Ještě jsem neměl  18 narozeniny a dostalo se mi tvrdého poučení.Ti vzdělaní rodičové,kteří udání zorganisovali-a na druhé straně dělníci v továrně.Kdo z nich byl nositelem špinavostí té doby? 
Moc komunistické strany zneužívali někteří lidé k prosazení své kariéry a k likvidaci lidí jim překážejícím.
Tak se ze strany sociální spravedlnosti stala nenáviděná instituce, která ubližovala lidem.

Žádné komentáře:

Okomentovat