Co si odnesli z kurzu jeho účastníci
![]() |
Literární dílna v Kostelci nad Černými lesy 24.-27. dubna 2025 |
Ale i sedat pod lomené oblouky, kde dávno ržáli koně, abych i já tam mohl ržát a lomit rukama v povídce, která mě bavila, jak už dávno ne.
Objevovat, že funkce touhy je zapalovat oheň v srdcích které opraví vilu jenž ji oslavuje. Ale ten hořící chlápek chudák není.
Ani ten umělec, co strhaly ho múzy. Drtí mně ruku, v té svojí. Ta jeho umí tesat kámen.
Ta moje mi za tmy podává do pusy kousky srnky. Uhlazená divočina. Bratři lovci kolem ohně v chromu.
V sálu pro rytíře dnes lovím slova odpuštění, pochopení a naděje. Pro Elišku a pro nás pro všechny.
Je život ten poklad, co hledáme?
Ubytování je trochu šok. Společné sociálky, ručníky nikde, pokoje rozhodně zámecké nejsou. Počasí pod psa. Druhý den na mě padá deprese. Dva měsíce si hlídám složení stravy, ale hned první oběd musím obětovat. Výběr žádný. Trochu brblám. Navíc všichni účastníci se mi jeví na pokraji spisovatelské geniality. Co já tu vlastně dělám?
Je sobota a se sluníčkem přichází velký zlom. Už mám osušky, ovoce, zeleninu, moje kalorické tabulky jsou v zelených číslech. A místo trochy brblání přichází trocha studu, To, proč jsem tady nemá přece se hmotnými statky nic společného. Podstatné je, že trávím pár dní mezi skvělými lidmi, mám možnost se něco naučit, dostala jsem šanci poznat kostelecké památky zevnitř i zvenčí a na grilovanou srnu taky jen tak nezapomenu, stejně jako na rodovou linii Smiřických.
V těch čtyřech dnech jsem zažila obrovskou škálu pocitů. Tím nejsilnějším je vděk, že jsem vás mohla alespoň trochu poznat a cítit se psavcem.
Zuzana Hrušková
Ahoj Dano,
Posílám text té písně, co se ti tak líbila. Těším se, že si ji spolu příště zazpíváme ve dvouhlasu. Poslechnout si píseň a další, taky krásný

Satya
Jako vysloužilý otec a pouze dědeček teoretik oceňuji zejména to, že nikde neřvou otravný parchanti, jinako budoucnost tohoto národa.
„Nežer to!!!“ zvolám ochranitelskoromanticky na svou Sněhurku.
„Jdi do prdele!“ odvětí má můza a celoživotní láska Jitka. Za ta léta co jsme spolu si sice rozumíme i beze slov, přesto jsem rád, že si máme co říci i v běžných okamžicích každodenního života.
„Jdu chcát!“ Počkej tu na mě!“ oznámím důvod své budoucí nepřítomnosti.
„Běž se vysrat, vychcanej seš až, až.“
Ty vole!!!
zdravím vás i všechny v kurzu. Už se těším, až dokončím disertační práci a budu se zase moct přidat. Ale proč píšu.
Můj cestopis Boj o holý život, orgie i setkání se žralokem úspěšně prošel financováním a já právě teď jsem napsal text, komu knihu věnuji:
Petr Janša
Vaši čtenáři musí k postavám něco cítit. Je úplně v pořádku, když je budou milovat, nebo naopak nenávidět – ale nesmí jim být lhostejné. Prázdné, „neviditelné“ postavy nezaujmou. U hlavního hrdiny si proto promyslete, co chce, co ho pohání, o čem sní. Pomáhá i krátce nahlédnout do jeho minulosti – například jaké měl dětství a co ho ovlivnilo.
2. Kdo nebo co stojí proti hrdinovi?
Protiklad hrdiny, tedy jeho „protivník“, nemusí být jen záporák. Může to být třeba drsné prostředí, ve kterém žije, předsudky společnosti, trauma z minulosti… Zkrátka jakákoli překážka, kterou musí hrdina překonat. Právě tento konflikt dává příběhu sílu.
3. Spouštěč děje
Zamyslete se nad tím, co váš příběh rozhýbe. Kdy si hrdina uvědomí, že má problém, který už nemůže ignorovat? Tohle je klíčový moment – díky němu se z klidného života stává příběh.
4. Konec rozhoduje
Závěr je mnohem důležitější, než se zdá. Může celý příběh pozvednout a zanechat v čtenáři silný dojem. Ale také ho může pokazit. Proto si ho dobře rozmyslete. Nemusí být nutně šťastný – ale měl by být uvěřitelný, pravdivý vůči tomu, co jste během příběhu vystavěli.
![]() |
Jarmí zámecká dílna se poprvé koná v Kostelci nad Černými lesy 24.-27. dubna |
Milá Dano,
jaká náhoda. Reaguji na Zpravodaj, kde se píše o dubnové zámecké dílně. V Kostelci nad Černými lesy jsem jako doma. Už jako pětiletá jsem sem na malém kole z blízké vesnice drandila s tátou na zmrzlinu. Tehdy nevěřil, že ujedu pět kilometrů. Byla jsem na sebe pyšná. Nebo později jsme sem ke známým jeli pod zámek česat rybíz. To naopak byla pěkná otrava.
Ráda bych se po delší době k Psavcům přidala , mimo jiné i kvůli místu. I když jsem poslední dobou moc toho nepsala kloudného, nepočítaje podání k soudu. Píšeš, že je to i pro začátečníky. Stále se mezi ně počítám. Ráda bych jela.
Radka Vodičková
![]() |
CNN Prima NEWS: Zámek v Kostelci nad Černými lesy ukrývá tajný poklad. Stačí rozluštit šifru na obraze. |
Tesím se na priste. Pracuju na tom literárním víkendu na zámku v Kostelci, přesunuji plany, co uz mame.
Zuznana Hrušková
"No, víš, Dani, ale ony tam mají všechny nějakou funkci. Že bych fakt musela obětovat jednoho miláčka? Když já je mám ráda! Psala jsem se s tím týden!"
"Myslíš, Dano? A kde bych měla krátit?"
"No, proškrtej celý tady to „jak jsme tam jeli“, pak by to mohlo získat malinko odpich. Málem bych zapomněla... a co ta flinta na zdi, ze který jsi ani nevystřelila? Ta musí, holka, pryč."
"A co jinak?""
"Jo, jinak to máš moc hezký!"
Kurz tvůrčího psaní. Víc jak rok nevyužitý voucher na dně zásuvky. Vánoční dárek.
Spisovatelka Dana. Aristoteles. Lustig a Psaní podle Lustiga. Naučit se psát, jako řemeslo, jako zedník klást cihlu na cihlu. Najít diamant! To se lehce řekne. Titulek a první věta, to už ví.
Kopnout hlavu do příkopu. Zkracovat, úsporněji, srozumitelněji pro cílovou skupinu. Čtenáře nesmíte nudit!
Všechno je zrychlené. Připravené ke konzumaci. Literární fast food.
Ona je ale jako Betty MacDonaldová a Božena Němcová. Veronika jí dala nálepky, ty nejkrásnější!
Hoří v ní oheň. Stejně jako v nich. Celý život chce psát! Neví jak! Cihly klade špatně a zdi jsou nakřivo
a občas se jí některá zboří.
Nádherná Bohunka a Papua Nová Guinea. Betel a Koteka.
Zuzka, laskavý čtenář. Okamžitě chytla od jejího plamene. „Tohle musíš napsat!“ mezi cigaretami na balkóně.
Chtěla by se jmenovat Sára. Sára Pravdová. Mít ve jméně dvě R a mámu spisovatelku. Mámu se stejným ohněm. „Piš! A drž tu tužku rovně!“ Mámu, co by si ji vycvičila.
Šimon tohle má. Je právě v zácviku. Jenže jeho plamínek jen mírně plápolá. Trápí se. Chtěl by jezdit na kole.
Příběh o Kafkovi a na jejím papíře ulice Kafkova.
Život je kruh a nic není náhoda.
![]() |
4. lekce on-line kurzu 17. dubna 2025 s Danou |
1. Ze mam posilat ukoly emailem.
2. I kdyz samozrejme nevim, zda jsem to spravne udelala, naucila jsem se o literarni esenci.
3. Ze ctenych prispevku jsem pochopila, ze urcita strucnost a spise hloubka je pro me dulezitejsi nez mnoho slov na povrchu.
4. Ze je dulezite poslechnout si nazory ostatnich, ale ze umeni a tvorivost jsou take o urcite unikatnosti a schopnosti byt svuj.
5. Ze me to opravdu bavi a jsem rada, ze jsem se psanim a s kurzy zacala.
![]() |
5. seminář se studenty v Plzni 16. 4. s Natašou |
Úplně prvním „vynálezcem“ literárního oblouku byl už Aristotelés ve 4. století př. n. l. Ve své Poetice popsal třífázovou strukturu tragédie: začátek, prostředek a konec – čili základní kostru příběhu, jak ji známe dodnes.
V moderní době se struktura příběhu dál rozpracovala, nejznámější verzi znázornil Gustav Freytag, německý dramatik a teoretik z 19. století. Vytvořil tzv. Freytagovu pyramidu, která odpovídá pěti fázím příběhu.
Kolize (zauzlení): Objevují se první problémy, napětí roste, děj se zahušťuje.
Krize (vrchol): Klíčový moment příběhu, vyvrchlení rozporu, kdy dojde k zásadní konfrontaci.
Katastrofa (konečný obrat v ději): Důsledky vrcholu, napětí pomalu opadá.
Katarze (rozuzlení): Příběh se uzavírá, postavy dojdou k nějakému závěru nebo proměně.
![]() |
4. lekce prezenčního kurzu 10. dubna s Danou |
Všechna pravidla se dají porušit, když to funguje.
Pomáhá se ztotožnit se čtenáři. Vtáhnout do děje tak může být snazší.
Co se týká Pepiho, tak nemyslím, že se scénář dá naučit či pochopit během pár setkání. Raději se budu věnovat nauce o psaní a jednotlivým cihlám:-)
Děkuji a těším se na příště s dialogem a "českou hrdostí".
Iveta Kořínková
1. Spolupráce s renomovanými médii: Kurzy zahrnují spolupráci s významnými cestovatelskými médii, jako jsou magazíny National Geographic, Koktejl, Novinky.cz a iDNES.cz. Tato spolupráce poskytuje účastníkům reálnou možnost publikovat své práce v prestižních médiích.
2. Interakce s odborníky z praxe: Během kurzů jsou zváni hosté z redakcí cestovatelských časopisů a webů, jako jsou Barbora Literová z Koktejlu, Jakub Kynčl z Novinky.cz, Tomáš Tureček a Pavel Stöckl z National Geographic a Jaroslav Halamka z iDNES.cz. Tito odborníci poskytují účastníkům cenné rady a vhled do publikačních standardů a očekávání jednotlivých médií.
3. Praktické zaměření na média: Kurzy se zaměřují na psaní pro různá média, přičemž účastníci se učí, jak přizpůsobit své texty specifickým požadavkům jednotlivých publikací. To zvyšuje jejich šance na úspěšné publikování a rozšiřuje jejich autorský záběr.
4. Inspirativní komunita a sdílení zkušeností: Kurzy vytvářejí prostředí, kde účastníci mohou sdílet své zážitky a učit se jeden od druhého. Například Yakeen J. Helus, který se vydal na 28 000 kilometrů dlouhou cestu do Himálaje, sdílel své zkušenosti s ostatními účastníky, čímž obohatil jejich pohled na cestopisnou tvorbu.
Tyto prvky činí kurzy psaní cestopisů pod vedením Dany Emingerové výjimečnými a poskytují účastníkům komplexní nástroje a příležitosti pro rozvoj jejich cestopisné tvorby.
![]() |
Úterý 8. dubna 2025 v Hlinsku |
Nejkratší forma – často pár stránek.
Jeden dějový motiv, málo postav, spíše jedna situace. Minimum odboček – všechno slouží jedné pointě nebo atmosféře. Spíš než vývoj postav se klade důraz na moment, konflikt, nápad.
Příklad:
„Pane inspektore, já bych vám chtěl něco říci…“ řekl náhle ten pán a zrudl. „Já jsem to udělal. Já jsem poslal ten anonym.“
(Krátká forma, záhada, pointa. Důraz na situaci, ne na vývoj postav.)
Délka mezi povídkou a románem – desítky až stovka stran.
Stále soustředěná forma, ale už s vývojem postav nebo hlubší zápletkou.
Často má jeden zásadní zvrat nebo událost, která mění vše.
Mívá lineární děj, bez vedlejších linií.
Příklad:
Silný, osudový zvrat. Vnitřní proměna postavy i jejího postavení ve světě. Stále poměrně jednoduchá dějová linie.
„Když se Gregor Samsa jednoho rána probudil z nepokojných snů, shledal, že se v posteli proměnil v obrovský hmyz.“
Román
Mnoho postav, dějových linií, prostředí a časových vrstev.
Velký prostor pro psychologii postav, společenské souvislosti, historické rámce apod.
Nejde jen o příběh, ale často o celý svět.
Příklad:
Kateřina Tučková – Žítkovské bohyně
Příběh mladé historičky, která odhaluje osudy žen se zvláštními schopnostmi v Bílých Karpatech. Silné ženské postavy, historické i osobní drama, tajemství. Složitější struktura, vyprávění v několika časových rovinách.
![]() |
4. seminář se studenty v Plzni 2. dubna |
Pak napište krátkou povídku (pohádku), kdy zásah shůry změní děj či nastane nečekaný konec. Zásah shůry může být autonehoda, vražda, ale klidně i kouzelný skřítek, zlatá rybka, přistání UFO, zjevení svatého či podivné vnuknutí nebo předtucha. Příběh se díky zásahu shůry začne ubírat jinam, než bychom čekali.
Pokročilí mají téma Zoufalí lidé dělají zoufalé věci... Napište příběh o tom, jak člověk v zoufalé situaci improvizuje, kličkuje, hledá řešení či únik. Bude to komedie nebo tragédie? Je to jen na vás!
2. je to výukový web, takže na něj často z lekcí odkazujeme: "Podívejte se tam a tam, jak to zvládli jiní." Někdy jsou tam dokonce texty v podobě PŘED a PO.
3. Máme přehled, jaké úkoly kdo už dělal, zvláště u těch, kteří nechodí pravidelně, ale navštěvují třeba jen občas víkendové kurzy. Tento systém pak zajišťuje, že mohou být začátečníci spolu s pokročilými, ale dostávají jiné úkoly podle naší metodiky: Můj nejzajímavější zážitek, popis, dialog, akce - představení charakteru v akci, bajka, literární esence, posunutí děje podle Aristotela (popisnost, zásah shůry, vzpomínka, rozpoznání, akce), úhel pohledu (ich, er a du-forma).
Cítím se v tom asi 100x lépe než v jakémkoliv civilním zaměstnání před tím, trochu paradox.
Posílám úkol - bajku.
Musíme znát dobře svého hrdinu i jeho motivaci k tomu, jak se chová. Musíme o něm vědět všechno, byť v příběhu použijeme třeba jen 10 %.
Je dobré si vytvořit časovou osu příběhu. Co se stane na začátku, uprostřed a na konci. Vymyslet peripetii (už to vypadá, že to dobře dopadne, ale ono se to zvrhne a najednou to vypadá, že je vše ještě horší, než bylo).
Klára Dvořáková
![]() |
Víkendový kurz 29.-30. března 2025 |
Milá paní Emingerová,
ještě jednou vám mockrát děkuji za dnešek. Přiznám se, že jsem vaše knížky četla protože jsem vás chtěla trošku”poznat” dřív než se setkáme.
Tak mně dnes fascinovalo jak jste mluvila o panu Lustigovi a já věděla o čem to je. Musím vám říct, že knížka Jak se píše kniha nesmírně dobře člověka na váš kurz připraví.
A realita je stejně skvělá. Moc se teším na zítřek.
Posílám tu tvorbu z dneška a budu pracovat na přepsanání zážitku. Děkuji za rady a nápady.
Naučila jsem se dnes:
Můžu začínat i od konce
Kdo se brání neposlouchá
Dej prostor perlám
Flinta na zdi má střílet
Dialog oživuje
Dabel se skryva v detailech
ICH, ER, DU FORMA jak se v tom vyznat
Posunuti textu dle Aristotela a teorie postav
Bajka se da psat i o vecech a lidech, ne jenom o zviratkach
Mockrát ti děkuji za šprtí odměnu v podobě zámecké dílny, strašně ráda bych jela. Zkoušela jsem to nějak vymyslet, ale bohužel se mi nedá změnit zahraniční služebka. Budu tedy v té době ještě pořád v Korei ☹ ☹
A koukala jsem na další víkend, co máš v květnu, a to jsem taky bohužel pryč.
Tak budu sledovat další termíny a tešit se znovu na viděnou. Klidně bych takhle s váma trávila každý víkend.
Lucie Strechová
![]() |
Víkendový kurz 29.-30. března 2025 |
Co jsem se naučila na víkendovém kurzu 20.-30. března:
Přímá řeč dává příběhu energii.
Co není potřeba, škrtat.
Vytvořit emoce, ale ne že je přímo napíšu, tím že vyvolám. Byla jsem smutná.
Nálepky dává čtenář.
Flinta na zdi musí vystřelit.
Musím vědět, proč to píšu.
Jak znát postavu – musím o ní vědět víc, než napíšu. Znát jejich motivace.
Zjednodušovat – hlava v příkopě
Existuje - Du forma
Časy – přítomný, minulý – lze míchat v češtině a dramatizuje to.
Je důležité zpětná vazba, ne jen jak to vidím já.
Alena Kunovská
![]() |
Víkendový kurz 29.-30. března 2025 |
tak ještě za tepla....:)))) Tenhle víkend je snad ještě lepší než ten minulý.
Literární pravda a realita jsou rozdílné věci (hotelová recepce versus recepce v nemocnici)
![]() |
3. lekce dlouhodobého kurzu s Danou a Natašou 27. března 2025 |
Že existuje ještě něco menšího než povídka, a to je mikropovídka.
Že méně je více, i když s tímto moudrem jsem již roky srozuměna. Čili šlo jen o upamatování.
Že je to přesně jak říkám svým studentům - nejdříve etudy, pak mistrovské kousky.
Že i v těch etudách si nejen mohu, ale měla bych hledat svůj osobitý styl či téma.
Příběh je cokoliv, co má děj. Nemusí mít literární formu, může být vyprávěn ústně, ve filmu, na sociálních sítích… Může jít o krátké vyprávění, životní historku, třeba i anekdotu nebo zážitek z dovolené.
Povídka je psaná kratší forma beletrie. Má určitou strukturu, často spěje k pointě nebo překvapivému závěru. Je kratší než novela nebo román, ale je „hotová“, ucelená, kompozičně promyšlená. I román či novela mají svůj hlavní příběh. Ale i epizody, tedy další, vedlejší příběhy.
2. Četlo se ze starého a staršího překladu Poetiky. Starší překlad mluví o základu umění jako "napodobování", novější to nazývá "zobrazení". Podobně se ve starším mluví o "povahách" a v novějším o "charakterech a postavách" - myslím, že jako nefilologové jsme na tom lépe s moderními překlady, protože se významy slov posouvají a to až tak, že se u některých mění jejich významové znaménko. Například dnes vnímáme slovo "hrubý" jako "surový, zlý", zatímco dříve neutrálně označovalo "velký" - Hrubý Jeseník.
3. Mnoho románů je nedopsaných (Švejk, Amerika), ale nelze mít nedotočený film. Na filmu je poznat, když je/není předem tvůrcům znám konec. Naproti tomu v literatuře mohou postavy spisovateli příběh postupně odhalovat vzájemnou interakcí mezi sebou. To neplatí pro detektivku. Tu nelze psát, aniž by autor předem věděl, která z postav byla vrah. Když to neví, je v knize roztroušena spousta falešných stop (jako kouzlo nechtěného), což je prohřešek proti žánru.
4. Překvapení v příběhu se podobá leteckému bombardování raketami V1 a V2. Když člověk V1 slyšel, znamenalo to, že letí ještě dál a nedopadne na něj.
5. Film i tragedie potřebují příběh - zajímají se o konání, dění, činy spíš než o dialogy. "Drama" má v řečtině ve slovním základu děj a dělat. Mimochodem, slovo "tragedie" znamená "zpěv kozlů" - "tragos" = kozel, "oide" = zpěv. (? Že by to byla narážka na úpění obětovaných zvířat, rituální oběti pro usmíření bohů - už proto, že v mnoha tragediích se řeší přestoupení nějakého božského příkazu, obvykle nutného přestoupení v důsledku existence protichůdných přikázání... A toto přestoupení lze odčinit pouze nějakou obětí.)
![]() |
8. lekce cestopisů 26.3. 2025 |
- popisy se střídají s vnitřními monology autora
( pocity ), rychlé skoky z popisu k vlastním reakcím autora na popis
- přímá řeč ( = dialogy s průvodcem ) oživí a přinese nové informace
- vtip a lehkost vznikají, když se autor snaží to zažité/cestovní realitu trochu "romantizovat"
- co mĕ jako čtenáře zajímá: reakce autora na diskrepanci mezi vysnĕným a mezi pozorovaným
Sabina Prisender
Láska prodává – a není divu. Milostné příběhy patří k nejoblíbenějším žánrům už dlouhá léta. Čtenáři je vyhledávají kvůli silným emocím, napětí mezi postavami a často i kvůli šťastným koncům, které přinášejí pocit naděje a uklidnění.
2. Fantasy a sci-fi
Tady jde hlavně o představivost. Ať už jde o světy plné magie nebo budoucnosti ovládané technologií, tyto žánry umožňují čtenářům uniknout z reality. Obzvlášť populární jsou u mladších čtenářů – například young adult fantasy má v posledních letech obrovský úspěch.
3. Detektivky a thrillery
Napětí, záhady, zločiny a nečekané zvraty – to jsou hlavní taháky detektivek a thrillerů. Čtenáře baví hádat, kdo je pachatel, a sledovat, jak se vyšetřovatelé (nebo hlavní hrdina) propracovávají ke konci případu.
4. Skutečné kriminální příběhy (true crime)
Tento žánr čerpá ze skutečných případů a kombinuje prvky dokumentu a detektivky. Fascinuje tím, že popisuje reálné události – a zároveň nechává nahlédnout do mysli pachatelů i vyšetřovatelů.
5. Historické romány
Fikce zasazená do minulosti dokáže čtenáře přenést v čase. Spojuje zajímavé příběhy s dobovými kulisami a často pomáhá lépe porozumět dějinám. Je to ideální volba pro ty, kdo chtějí spojit zábavu s poznáním.
6. Horor
Příběhy, které mají za cíl vyděsit, znepokojit nebo vyvolat mrazení v zádech. Horor často pracuje s temnými tématy, nadpřirozenem nebo psychologickým napětím. Je ideální pro čtenáře, kteří se nebojí jít až na hranu svých emocí.
7. Knihy pro osobní rozvoj
![]() |
Francouzský institut v Praze 25. března 2025 |


Hosty byli významní ekonomové, finanční odborníci a developeři, kteří mají k Česku hezký vztah, buď se zde narodili nebo zde žijí.
Nejvíce jsem byla zvědavá, na potomka starého českého rodu Kinských, na Constantina, který je vlastníkem zámku ve Žďáru nad Sázavou a střídavě bydlí ve Francii a zde. Mimo renovace zámku, dělá i finančního poradce. Jeho přesvědčení je, že zámek má sloužit lidem, a proto jej skoro celý zpřístupnil veřejnosti. O Češích říká, že mají světu co nabídnout, ovšem musí se naučit zvítězit nad strachem.
Dalším diskutujícím byl český ekonom Mojmír Hampl, autor mnoha publikací z ekonomické oblasti, předseda Národní rozpočtové rady. Také on nás potěšil, že Češi jsou schopní lidé a přístupni novým věcem.
Belgičan Serge Borenstein je developer, který se usadil v Česku, zatím se do Belgie vrátit nechce. Praha s mu moc líbí, hlavně že se nedemolují staré domy, ale pokud to jde, tak jen rekonstruují a tím se zachovává původní architektura. Založil developerskou společnost Karlín Group s cílem proměnit chátrající část Prahy v moderní a prosperující oblast. Podobný záměr má nyní s Holešovicemi. Dle něj jsou naši lidé šikovní, překážkou v práci je ale administrativa a úřady.
Dovoluji si pozvat Vás k poslechu Českého rozhlasu Olomouc v sobotu 12. dubna v 18:04. V tomto čase se vysílá pravidelný cyklus Setkání s literaturou. V premiéře zazní mé tři anekdotické povídky: Pan Bouda nakupuje. Pokud nestihnete premiéru v éteru, tento díl pořadu bude ještě celý týden k dispozici v archivu.
Také finišuji s předěláním Prodlouženého víkendu. Snažím se odstranit co nejvíce vašich důvodných připomínek, snad k lepšímu. Hned, jak budu mít hotovo, dílko znovu pošlu Kláře.
Nejkratší forma – často pár stránek.
Jeden dějový motiv, málo postav, spíše jedna situace. Minimum odboček – všechno slouží jedné pointě nebo atmosféře. Spíš než vývoj postav se klade důraz na moment, konflikt, nápad.
Příklad:
„Pane inspektore, já bych vám chtěl něco říci…“ řekl náhle ten pán a zrudl. „Já jsem to udělal. Já jsem poslal ten anonym.“
(Krátká forma, záhada, pointa. Důraz na situaci, ne na vývoj postav.)
Délka mezi povídkou a románem – desítky až stovka stran.
Stále soustředěná forma, ale už s vývojem postav nebo hlubší zápletkou.
Často má jeden zásadní zvrat nebo událost, která mění vše.
Mívá lineární děj, bez vedlejších linií.
Příklad:
Silný, osudový zvrat. Vnitřní proměna postavy i jejího postavení ve světě. Stále poměrně jednoduchá dějová linie.
„Když se Gregor Samsa jednoho rána probudil z nepokojných snů, shledal, že se v posteli proměnil v obrovský hmyz.“
Román
Mnoho postav, dějových linií, prostředí a časových vrstev.
Velký prostor pro psychologii postav, společenské souvislosti, historické rámce apod.
Nejde jen o příběh, ale často o celý svět.
Příklad:
Kateřina Tučková – Žítkovské bohyně
Příběh mladé historičky, která odhaluje osudy žen se zvláštními schopnostmi v Bílých Karpatech. Silné ženské postavy, historické i osobní drama, tajemství. Složitější struktura, vyprávění v několika časových rovinách.
Peter Morgen: Vlastenci - divadelní hra uvádĕná v Národním divadle Brno. S tím souvisí dramaturgický úvod v programové brožurce od brněnského dramaturga a divadelníka VÍTA KOŘÍNKA.
Sabina Prisender
Když zvážím, jaký význam má pro naše kroužky Arnošt Lustig jako vzor a inspirátor, možná není bez zajímavosti informace, že v sobotu 22/3 promítají v Ponrepu od 19:30 „Transport z ráje“ podle knižní předlohy a scénáře A. Lustiga.
Zdraví Jarda Valach
![]() |
2. on-line lekce 20.3.2025 s Klárou - koncept příběhu |
1. Vymyslet si hrdinu (vnĕjší i vnitřní popis)
2. Vymyslet si vedlejší postavy
3. Nakreslit si síť vazeb
4. Formulovat si hlavní konflikt hrdiny (boj se záporákem nebo sám se sebou)
5. Rozhodnout se pro nĕjaký "spouštěč" (PROČ se příběh má začít vyprávět, v určitý moment)
6. Načrtnout si, jak bude konflikt gradovat
7. Vymyslet si závěr (rozezlení mít, NEŽ se začne psát; může být během psaní pozměněno, ovšem pak je většinou nutné přepracování knihy)
8. Vypracovat si časovou osu příběhu
9. Rozhodnout se, v jakém čase a v jaké formě budu vyprávět
10. Specialitka: Spisovatelská vločka (začnu odstavcem, pak stránkou, pak kapitolou...a rozpracovávám...)
Je to úplně jiný svět, ale nesmírně zábavný. Je zajímavé, že jsem v osobní životě hodně strukturovaný člověk, tak v tom psaní, se to děje mimo mě. Přijde mi, že nemám žádnou moc nad tím, což je blbost, ale děje se to. Nedokážu to moc popsat.
Každopádně díky
v rámci dubnového zámeckého kurzu v Kostelci nad Čerými lesy byste se mohli podívat a možná se i psát o bývalé sanatorce v Kostelci (plicní sanatorium, potom snad lázně pro "ruské osvoboditele"). Má opravdu zajímavou historii a současnost, která asi brzy "pomine". Nedávno byla zbouraná další budova...
Veronika Opatřilová
![]() |
Jednodenní kurz v Akademii ČTK 19. března 2025 |
Tvůrčí psaní pod vedením Dany Emingerové je vždycky velká jízda!
Účastníci si vyzkouší psaní krátkých textů na zadané téma, psaní dialogů nebo třeba popis.
Psaní není nuda!
![]() |
19. března 2025 3. lekce na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara s Natašou |
Nataša Richterová
![]() |
2. lekce prezenčního dlouhodobéh kurzu 13. března s Pepi Lustigem, Danou, Natašou a Klárou |
Co mi dala minulá lekce tvůrčího psaní s Pepi Lustigem:
Pochopila jsem snad začátek Aristotelovy Poetiky
Čím se liší drama od povídky, románu a dalších literárních útvarů
Dověděla jsem se o některých zvláštnostech filmové řeči
Poznala jsem skvělého Pepiho a dověděla se mnoho nového o Arnoštu Lustigovi
Dana Volfová
díky za kurz dramaturgie a scénaristiky. Napíšu, co mi po lekci s Pepi Lustigem došlo:
Nedovedla jsem si předsvit, jak je náročné dělat film.
![]() |
13. března s Pepi Lustigem |
Když jsem si několikrát přečetla Aristotela (i nahlas), nerozuměla jsem téměř ničemu. Ale vy dva jste to přeci jen stařeně trochu objasnili, i kdy nemůžu říct, že všemu rozumím. Ale i to mně potěšilo.
Určitě se na další setkání s Pepim budu těšit, i když si ve svém věku v žádném případě nemyslím, že bych měla něco společného s filmem. Ale povídku ráda napíšu, třeba se bude Pepimu líbit.
Když jsem Pepimu na konci řekla, jaký byl závěr mé "nabídky k sňatku", tak se strašně smál. Pobavilo ho to, že Bohouš litoval, že jsem tam nezůstala, měla bych své ohniště a on by mi nemuusel spravovat doma sporák, který občas dělal neplechu.
Tak ještě jednou díky za krásný večer, i Bohouš byl spokojený.
Bohuna Kopřivová
![]() |
13. března s Pepi Lustigem |
hodina s Pepi Lustigem se mi moc líbila, a ráda bych se zúčastnila pokračování, nějaky námět snad ještě dotvořim. Zdravím a těším se zase na příští lekci za týden.
Dana Volfova
Jitka Zahradníková
Během kurzu jsem se naučil, jak dát příběhu šťávu, jak neodbíhat k nudným popisům a hlavně – jak psát tak, aby to někoho bavilo číst. Pochopil jsem, že cestopis musí vtáhnout čtenáře do děje, ne ho jen informovat, že jsem jedl nejlepší pad thai.
I já děkuji za možnost se účastnit Vašeho kurzu a čerpat z něj metodu, inspiraci I posilu pro své literární pokusy. Potěšení z Vašeho laskavého vedení je vysoce návykové a přikoupil jsem si "ještě jednu dávku" kurzu. Děkuji I za vzácnou kombinaci profesionality a lidskosti.
Zdraví Jarda Valach
1) Kontext je důležitý. Každá kapitola z románu nemusí zafungovat jako samostatná povídka.
2) Kde se text špatně čte, je pravděpodobně i problém....
3) Postavy v detektivce, by se měly v textu objevit co nejdříve
4) Vtáhnout čtenáře do děje, udržet pozornost, děj před očima jako film
5) Mezní situace způsobují mnoho zázraků. Z knihy😊
Lenka Holcová
![]() |
5. března 2025 2. lekce na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara s Natašou |
Dana Volfová
![]() |
1. lekce on-line kurzu s Danou a Klárou 6. března 2025 |
1) Že vytvářím svět (sen) pro čtenáře, na až tak pro sebe, musí to být srozumitelné hlavně pro ně.
2) Zde však mám dilema v tom, jak dalece pak bude takový text autentický. Pokud bude vše vysvětlující všem. Hlavně se to týkalo „Pražského povstání pracujícího lidu", takto se to před Revolucí nazývalo, mělo to tu konotaci, že povstali lidé z ČKD např. ale tzv. buržuazie seděla doba (v lepším případě), v horším se jednalo přímo o kolaboranty:), tak to bylo jednoduché.
Mám např. vydání Švejka z r. 52, dialogy jsou tam vedeny často v němčině, nikdo nic nevysvětluje. Nikdo nevysvětluje co to byla např. „marškumpačka" atd.
3) Musí to plynout, člověk si to musí sám vyprávět, dýchat u toho. Musí to být jako výdech a nádech.
4) Postavy, předměty, které se objeví musí být použity, jinak tam nepatří.
Zdeněk Hejda
1. Promyšlený základ příběhu
Vytvoření záhady: Základem detektivky je zajímavá záhada nebo zločin. Měli bychom začít s otázkou „Co se stalo?“ a „Proč to čtenáře bude zajímat?“
Důkladná příprava: Předem si rozpracujte motiv, způsob provedení zločinu, důkazy a závěr. To pomáhá udržet příběh konzistentní.
2. Silné postavy
Detektiv: Může být profesionální, amatér, nebo někdo mezi tím. Klíčem je jeho osobitost, slabosti a dovednosti.
Pachatel: Jeho motivace by měla být uvěřitelná a důmyslně skrytá, dokud to příběh neodhalí.
Vedlejší postavy: Podezřelí a svědci by měli mít své příběhy, aby odvedli pozornost čtenáře od skutečného pachatele.
3. Práce s vodítky a falešnými stopami
Vodítka: Měla by být spravedlivá, aby čtenář mohl odhalit pravdu, ale také dobře skrytá nebo zamaskovaná v textu.
Falešné stopy: Ty čtenáře zavedou na nesprávnou cestu, ale nesmí působit uměle nebo nelogicky.
4. Napětí a struktura
Postupné odhalování: Informace by měly být dávkovány tak, aby udržely čtenáře v napětí až do závěru.
Obraty a zvraty: Detektivky potřebují momenty překvapení, které změní pohled na dění.
Konec: Měl by být uspokojivý, logický a překvapivý, ale ne příliš „z ničeho nic“.
5. Reálnost a výzkum
Detaily: Ať už jde o forenzní vědu, policejní postupy nebo lokace, důraz na detail dává příběhu věrohodnost.
Inspirace skutečností: Inspirujte se reálnými případy nebo prostředím, která znáte.
6. Psaní jako hra s čtenářem
Detektivka je interaktivní – čtenář se snaží rozluštit záhadu spolu s postavami. Myslete proto na čtenářovu perspektivu a co by v dané chvíli mohl hádat.
Napětí je klíčovým prvkem dobré detektivky, protože udržuje čtenáře v očekávání a nutí ho obracet stránky dál. Několik osvědčených způsobů, jak ho v příběhu budovat:
1. Práce s informacemi: Kdo co ví a kdy?
Zatajování klíčových detailů: Čtenář nemusí vědět všechno hned, ale měl by dostat dostatek vodítek, aby mohl spekulovat.
Postupné odhalování: Předkládejte informace po kouscích, aby se čtenář cítil jako detektiv.
Neúplné výpovědi a tajemství postav: Ne všechny postavy říkají pravdu, některé něco skrývají (i když nejsou pachatelé).
2. Falešné stopy a nečekané obraty
Podezřelí, kteří se zdají vinni, ale nejsou: Hra na schovávanou mezi detektivem a čtenářem.
Zvraty, které zpochybní předchozí informace: Např. svědek lhal, alibi bylo falešné, vrah je někdo, koho jsme přehlíželi.
Situace, kdy čtenář „ví více“ než detektiv: To může vytvářet dramatické napětí – víme, že se blíží nebezpečí, ale detektiv o tom netuší.
3. Časový tlak a nebezpečí (používali jsme časový zámek)
Hrozba dalšího zločinu: Pokud není pachatel chycen, může udeřit znovu.
Detektiv je v ohrožení: Některé postavy nechtějí, aby pravda vyšla najevo.
Závod s časem: Např. důležitý svědek může zmizet, důkaz být zničen.
4. Atmosféra a styl psaní
Popis prostředí, který evokuje napětí: Temné uličky, podivné ticho, bouře za oknem – prostředí může podporovat atmosféru nejistoty.
Krátké věty v akčních nebo napínavých scénách: Rychlý rytmus pomáhá dynamice.
Nezodpovězené otázky: Udržujte čtenáře ve střehu tím, že vždy něco zůstane nevyřešené nebo se vynořují nové a nové otázky.
5. Psychologie postav
Nejspolehlivější postava může být ta nejvíce podezřelá.
Morální dilemata: Například detektiv se musí rozhodnout, zda porušit pravidla, aby získal důkaz.
Vnitřní konflikt hrdiny: Jeho osobní pochybnosti, minulost nebo temné tajemství mohou přidat další vrstvu napětí.
Klára Dvořáková
![]() |
1. lekce prpezenčního kurzu s Danou a Natašou 27. února 2025 |
Milá Dano,
z první lekce psaní jsem si odnesla toto:
Přidej více přímých řečí, hýbou textem i energií příběhu.
Používat spíše rod činný než trpný – může tím trpět spád textu.
Méně je více. Co můžeš vypustit, vypusť. Pozor na přídavná jména.
Popisuj očima někoho konkrétního.
Těším se na další setkání.
Kurz tvůrčího psaní. Víc jak rok nevyužitý voucher na dně zásuvky. Vánoční dárek.
Spisovatelka Dana. Aristoteles. Lustig a Psaní podle Lustiga. Naučit se psát, jako řemeslo, jako zedník klást cihlu na cihlu. Najít diamant! To se lehce řekne. Titulek a první věta, to už ví.
Kopnout hlavu do příkopu. Zkracovat, úsporněji, srozumitelněji pro cílovou skupinu. Čtenáře nesmíte nudit!
Všechno je zrychlené. Připravené ke konzumaci. Literární fast food.
Ona je ale jako Betty MacDonaldová a Božena Němcová. Veronika jí dala nálepky, ty nejkrásnější!
Hoří v ní oheň. Stejně jako v nich. Celý život chce psát! Neví jak! Cihly klade špatně a zdi jsou nakřivo a občas se jí některá zboří.
Nádherná Bohunka a Papua Nová Guinea. Betel a Koteka.
Zuzka, laskavý čtenář. Okamžitě chytla od jejího plamene. „Tohle musíš napsat!“ mezi cigaretami na balkóně.
Chtěla by se jmenovat Sára. Sára Pravdová. Mít ve jméně dvě R a mámu spisovatelku. Mámu se stejným ohněm.
Šimon tohle má. Je právě v zácviku. Jenže jeho plamínek jen mírně plápolá. Trápí se. Chtěl by jezdit na kole.
Příběh o Kafkovi a na jejím papíře ulice Kafkova.
Život je kruh a nic není náhoda.
![]() |
Víkendový kurz 22.-23. února 2025 |
posílám všechna tři dnešní dílka. Byl to naprosto famózní den, moc jsem si kurz užila.
Ještě jednou děkuji za úžasný víkend, který jsem mohla díky tobě strávit v úplně jiném světě. To bude zítra těžký návrat do pracovní reality...
Zuzka Hrušková
Přímá řeč oživuje text
Technika očí, které se dívají (při popisu)
Oživení popisu pomocí přirovnání, metafor, oxymóronu – šetřit s nimi však
Nadpis hraje důležitou roli v dokreslení textu
Princip ledové kry
Připomenutí shit detectoru
Zjednodušovat zjednodušovat zjednodušovat – hlava v příkopu
Zákonitosti bajky
Renata Koblicová
![]() |
Víkendový kurz 22.-23. února 2025 |
![]() |
Víkendový kurz 22.-23. února 2025 |
![]() |
Dlouhodobý prezenčního kurz s Danou a Natašou |
2. Ačkoliv se teorii tvůrčího psaní v kurzu věnuje určité místo, víc než na školní objasňování postupů, je činnost zaměřená spíše empiricky na přímé rozbory ukázek a vlastní tvorby. Jako si jeden představuje živé filosofování Sokratových žáků tak, že se spolu s mistrem poflakovali po ulicích Atén a sledovali, jak reaguje na pouliční situace, tak se na kurzu za pochodu odhalují a objasňují taje psaní. Na podíl "učiva" se požadavky účastníků liší, což vede k situacím, při nichž se některá setkání podobají vesnickým jednotřídkám: jedni si píšou sloh, druhým jsou vykládány základy řemesla.
3. Metoda založená na zadávání (domácích) úkolů na dané téma nebo zaměřených na vybranou techniku s porovnáním výsledků na další hodině je spolehlivým zdrojem ohromení. Být svědkem toho, jak ostatní originálním způsobem zpracovali stejné zadání, uvědomit si rozpětí tvůrčí svobody ostatních účastníků spojené s obrovskou různorodostí osobních odpovědí, poetik a vnitřních ustrojení. Toho být účasten je zdrojem pokory i stimulací k vlastnímu snažení.
4. Formát osobního setkávání jednou za dva týdny na tři hodiny mně přijde dobře zvolený.
5. Kurz mě uvedl do společnosti podobně naladěných psavců, se kterými sdílím vášeň pro psaní. Přátelské a srdečné vztahy vytváří příjemnou atmosféru, do které se člověk těší od chvíle, kdy hodina končí. Nehledě na to, že někteří účastníci s ostatními sdílejí nejen zajímavé práce, ale i výborné koláče.
![]() |
19. února 2025 začala výuka na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara s Natašou a Danou |
Pro každou postavu vymyslete dvě různá jména. Jedno jméno bude pro postavu vhodné a druhé jméno nevhodné (ale paradoxně může být vtipné).
- přísná učitelka (jméno i příjmení)
- zkorumpovaný politik (jméno i příjmení)
- mimozemšťan
- přepracovaný lékař (jméno i příjmení)
- vždy dobře naladěná holka ze třídy
3/ Teorie postav
Jako autor o své postavě musíte vědět vše.
![]() |
6. lekce cestopisného on-line kurzu 12. února 2025 |
Dana Emingerová
![]() |
10. lekce prezenčního kurzu s Natašou 30. ledna 2025 |
děkuji Vám oběma za milé hodiny. Nejen, že při nich vládne vždy příjemná atmosféra, ale ctím, že se pokaždé o kousek posunu. Zjistím, jak postoupit zase o krůček dál. A i když mám občas pocit, že mi nejde psát a že nemůžu nic duchaplného vymyslet, naše společná setkání mně dodají energii a vnitřní sílu. Takže vím, že to zvládnu, a i když někdy třeba odbočím, ze spisovatelské cesty už nikdy nesejdu.
A zdravím i asistenta Šimona. S Milčou ho nelze srovnávat, jelikož je každý úplně jiný. Ale je skvělý a jsme rádi, že ho máme.😊
Posílám poslední povídku o mojí pratetě.
Všechny zdravím – i Milču a její chlapy!
Irena Taterová
děkujeme za účast v uplynulém kurzu! A samozřejmě za báječné příběhy, které jsou čím dál tím lepší a lepší, a které nás naplňují radostí a hrdostí. Moc si vašeho času a nasazení vážíme!
Prosím, pošlete vše dosud neposlané. A také napište pár vět o tom, co vám kurs dal či vzal, co vás těší případně i to, co vám vadí. Jen tak se i my jako lektorky můžeme zlepšovat.
Děkujeme!
Budeme se na vás poslední únorový čtvrtek 27. 2. moc těšit! Jako úkol na první hodinu si připravte příběh, jehož motto zní: „Nejděsivější vzpomínky jsou ty, které si člověk nepamatuje, protože je nějakého důvodu vytěsnil.“ Jako superpokročilí můžete napsat, jak je uvedeno na stránkách, i příběh do knihy o totalitě, kterou bychom rádi letos vydali.
Literární soutěž námi známého e-magazínu Kultura 21 na téma Útěky císařovny Sissi.
Podrobnosti a podmínky zde.
Autorské čtení v Městské knihovně Hlinsko 8.4. 2025 od 17 h. Vše má v režii Katka Pospíšilová. Prosím, napište jí co nejdříve, pokud byste se chtěli zúčastnit.
Dana a Nataša
![]() |
5. lekce cestopisů s Veronikou Kratochvílovou z Lidé a země 29.1. 25 |
diky za moznost se podivat do Tveho kurzu. Jana Hana cetla povídku o Neapoli, ktera se mi moc libila. Umi hezky popsat misto i situaci, clovek je schopen si to dobře představit. Vyvazenost textu a prime reci mi prisly taky fajn.
Filip Heritage apod., ne každý vi, co je to za znacku (ja vůbec :)). Jinde byl Tom Ripley, ale kdo ten film nevidel, nebude mit tuseni, o co jde a kdo to je...
Silva Jurečková, Téma
jsem ráda, pokud jsem byla trochu užitečná. Je opravdu důležité znát náš časopis a pochopit, jaký styl textu a fotografií je pro nás přijatelný. Naši autoři jsou často fotografové profesionálové, tak je těžké jim konkurovat. Ale v premiéře umíme přimhouřit oko. Zde jsou instrukce:
![]() |
10. lekce on-line kurzu psaní knih s Klárou a Danou |
Kdo Zdeničku znáte, možná vás překvapí, že to nebyl humoristický román, jak bychom čekali, ale detektivka. A místy pořádně napínavá! Dokonce by se dalo říci, že je to psychothriller s detektivní zápletkou. A vůbec není špatný.

Jako první knihu v kurzu napsali Wilson Jiří Němec a Zuzka Kratochvílová. Shodou okolností je to také detektivka. Anička Anna Vocelová pořádně pohnula se svou knížkou a myslím, že v příštím běhu kurzu ji dopíše


Klára Dvořáková
děkuji za to, že sis dala tu práci s naší detektivní novelou Proloužený víkend, kterou jsme napsali se Zuzkou. Já už jsem na připomínkách začal pracovat. Nevím, co to udělá.
Po konzultaci se spoluautorkou, jsem opustil ten koncept střídání z pohledu dvou havních protagonistů a pokorně přecházím na er-formu vypravěče. Umožní to více se rozepsat a udělat příběh plastičtější. Tedy doufám...
Wilson
posílám svůj detektivní výtvor s názvem KARTY A KOČKY TO VÍ a prosím o Tvoje vlídnopřísné posouzení :-). Sama cítím, že někde by to chtělo ještě doladit a ráda si nechám poradit. Vím, že ty budeš objektivní a věcná. Děkuji a těším se!


Všechny nadpřirozené nebo nepřirozené faktory jsou zcela vyloučeny.
Není přípustná víc než jedna tajná místnost nebo tajná chodba; i ta je přípustná pouze tehdy, odehrává-li se děj ve stavbě, kde lze takové zařízení předpokládat.
Duchem chudý přítel detektivův, jeho watson, nesmí zatajit žádné myšlenky, které se mu honí v hlavě; musí mít inteligenci mírně, ale jen velmi mírně podprůměrnou.
![]() |
National Geographic 4.1.2025 |
![]() |
4. lekce cestopisného kurzu 22. ledna 2025 |


![]() |
Petr Janaš, Médium.cz |
Kvituji s obrovským povděkem i možnost otištění mých a našich nedokonalých pokusů na stránkách kurzů PSANÍ PODLE LUSTIGA...
Za vše moc děkuji
Alena Magulová
Můj tvůrčí proces a vnitřní tvůrce potřebuje volnost, a hlavně se potřebuje vymáčknou. Vyndat ven vše, co můj kreativní vesmír nabízí.
A pak to předat editorce k úpravě. To je vše.
Zároveň věřím, že pro někoho Tvůj kurz transformační je a vydal pod Tvou taktovkou cestopis. Mohla bys mi na takový cestopis poslat odkaz? Ráda se podívám.
Víš, když mi přátelé říkali, že nepotřebuji další kurzy a školy, tak jsem jim nevěřila.
Ale na tom kurzu jsem pochopila, že pro to, abych to konečně sepsala potřebuji úplně něco jiného, než kurz tvůrčího psaní. Že potřebuji učitele typu "už se nevzdělávej, už nechoď na žádné kurzy a školy. Vyprdni se na to a jen piš!!!" Není o nafoukanosti ani domýšlivosti. Ano, asi neumím přesně popisovat postavu a nevím co ještě. Ale vím a cítím, že dvě nejdůležitější věci, které nejdou naučit, ale pro psaní v dnešní době jsou klíčové, mám.
A modlím se a přeji všem začínajícím psavcům, aby to v nich jejich učitel/ka psaní uměli rozpoznat a podpořili je v tom.
je mi velmi trapné, co se stalo. Ale Tvůj text normálně veřejně visí včetně fotografií na Tvých stránkách zde:
https://vysehradka.cz/z-duse/proc-neoslavovat-smrt-aneb-mejdan-dusi-nejen-nad-mexikem/ a na Tvé stránky byl pod textem z mého webu také odkaz.
Nicméně máš pravdu a já se za ten trapas omlouvám a vše jsem stáhla. Zde je vysvětlení, jak vše vzniklo:
Už asi rok vedu kurzy psaní cestopisů. Netušila jsem, že jsi v cizině a pokusila jsem se Tě na Tvém čísle mnohokrát kontaktovat. Za prvé jsem Tě chtěla do kurzu zlákat a za druhé jsem nosila v hlavě, že píšeš skvělé cestopisy, které mohou být ostatním příkladem. Nicméně jsem Tě chtěla o povolení telefonicky požádat, protože můj web je vlastně výukový a čtenost jednotlivých příspěvků téměř mizivá.
Omlouvám se a jako kompenzaci nabízím dlouhodobý kurz cestopisů zdarma.
Dana
píšu Ti ohledně článku o Dni mrtvých, který jsem přinesla na Tvůj kurz tvůrčího psaní.
https://www.psani-podle-lustiga.cz/2024/09/proc-neoslavovat-smrt-aneb-mejdan-dusi.html
Jak si jistě vzpomínáš, poté co jsi se mě zeptala, jestli ho můžeš zveřejnit na Tvém webu tvůrčího psaní, rozhodně jsem Ti odpověděla, že NE.
Že je ten text je součástí mé připravované knihy, a z toho důvodu si nepřeji, aby byl nikde zveřejňován. Navíc jsem Ti taky řekla, že jsem ho zatím nezveřejnila ani na svých sociálních sítích, o to víc mi nepřišlo vhodné ho zveřejňovat někde jinde.
Jsem tedy slušně řečeno překvapena - rozuměj pěkně na...aná, když jsem teď zjistila, že článek, včetně mých autorských fotografií, byl zveřejněn na Tvém webu bez mého souhlasu.
Jistě tedy pochopíš, že si přeji, abys ho hned smazala.
V dobách, kdy jsem studovala média, bylo toto považováno za porušení autorských práv.
Protože jsem teď skoro rok a půl nebyla v ČR a nebyla ani na sítích ani na internetu, zeptala jsem raději svých spolužáků a kamarádů, kteří pracují v médiích a píší knihy, jestli se tady za tu dobu něco v tomto ohledu nezměnilo. Řekli, že nezměnilo.
V podstatě nejmírnější slovo, které v souvislosti s tím použili, bylo "je to přinejmenším neetické."
Nerozuměli proč byl zveřejněn, když jsem ho napsala dlouho předtím, než jsem začala kurz tvůrčího psaní navštěvovat.
Takže v podstatě vůbec není výsledkem toho kurzu.....
A jen bych chtěla ještě zdůraznit, že mi v podstatě vůbec nejde o nějaká autorská práva. Jsem obyčejná ženská, nehodlám si na nic hrát.
Když na mě na cestách občas sedla múza, tak jsem něco napsala. Nedělám z toho žádný drama a velkou věc. Dám to do knížky a třeba to někomu udělá radost. Tečka.
To, že mi lidi kradli texty a fotky bylo jistou dobu docela běžný. Brala jsem to jako signál toho, že se jim to líbí a asi je to dobrý. Ale že se něco podobného stane na kurzu tvůrčího psaní, který vede takový mediální bard jako Ty - tak nad tím zůstávám s obrovským podivem!
Prosím Tě kde jsi vzala ty moje fotografie?
Díky za pochopení i rychlou zpětnou reakci.
Měj hezký den!
![]() |
9. lekce s Natašou 18. ledna 2025 |
Plus bych se rád zeptal, zda se plánuje letní běh prezenčního kurzu. Na webu se o něm píše, v kuloárech padla řečnická otázka, zda Daně při psaní knížky na kurz zbyde čas...
Mýtus hrál nezaměnitelnou roli prvotního výkladu světa. Všímal si různých jevů a vybavoval je fantazijním výkladem. Mýty jsou historky, které příběhem vykládají pozorovanou skutečnost, pomáhají lidem se zabydlením v podivném světě, kde věci se chovají podivně - sopky soptí - proč? Z nebe sjíždějí blesky - proč? Na podzim opadá listí ze stromů - proč? A noční oblohou se vine světlý pás Mléčné dráhy - proč?
Pro vysvětlení záhad vychází mýtus z prožitku našeho těla schopného konat a nadaného vůlí. Vysvětlení zakládá na srážce vůlí protagonistů mýtů - bohů a někdy lidí, kteří se tam připletli obvykle ke své újmě jako myši v ohradě plné splašených koní.
Prvním bořením mýtů lze označit zrození filozofie.
Zatímco mýty o stvoření byly nahrazeny teoriemi, mýty samotné nezmizely. Mýty potřebujeme stále - představují zkratkovité, byť falešné, zestručnění toho, co by potřebovalo léta vědeckého studia.
Jako mýty se v současnosti chápou základní představy, ze kterých společnosti odvozují své kořeny.
Vybájenost mýtů se nezpochybňuje v zájmu zachování společenského řádu. Jde především o zakladatelské mýty národů, států a společností. Mýty jsou oporou pro územní nároky, oprávněnost společenského uspořádání, moci jedněch nad druhými, vysvětlují příčinu nerovného dělení vytvořeného bohatství. Jsou měkkým projevem nadvlády, protože ve znevýhodněných vynucují souhlas s panujícími pořádky. Proto je boření mýtů zpochybňováním moci, řecky zvané arché. Boření je tedy anarchií, delegitimací nějakého statusu quo.
Ačkoli fikce, neboli literatura je postavena na vymýšlení, jsou její dějiny dějinami boření mýtů. Kde ohrožuje moc, je umlčována. Známe různé seznamy zakázaných knih - Libri prohibiti. Ty jsou výsledkem cenzury, která má ve svém slovním základu slovo "cenzus", neboli shoda. Škoda, že je míněna jen shoda s postojem moci.
Oblíbeným příkladem je Boccacciúv Dekameron. Na “index” se nedostal kvůli narušování dobrých mravů. Prudérnost nebyla tím důvodem. Středověk byl mnohem smyslnější a rozkoším těla otevřenější, než si představujeme. Na příbězích Dekameronu vadilo, že aktéry všech těch půvabných obscenit byli představitelé církve, která si zakládala na auře svatosti a ctnostného ovládání tělesných pohnutek. Když církev zjistila, že nelze Dekameron zničit, napadlo ji vydat "opravené a autorizované vydání," kde byli vilní mniši a jeptišky veselé v rozkroku nahrazeni světskými osobami.
Naneštěstí máme pochybnou čest vidět i novodobé indexy. Často zahrnují třeba Huxleyův "Krásný nový svět" či Orwellův román "1984." Je ironické, že byly míněny jako varování před nebezpečným civilizačním vývojem, ale podle změn, které kolem sebe vidíme, to vypadá, že je vlády přijaly jako plán či návod…
Schopnost beletrie citově vtáhnout, burcovat své čtenáře a pohnout je k činu je důvodem obav, které
Příběhy jsou tedy příbuzné mýtům. Je to tím, že příběh používá stejné zdroje hybatele - toužení a vůli - jako energii pro pohyb celého soustrojí děje, kterou hrdinové vnášejí do pasivního světa, aby v něm něco změnili.
Literatura do některých míst vstupuje první, je v tomto smyslu avantgardou, předvojem poznání. Hluboká pravda o životě je začasto odpozorována vyprávěním dříve, než si jí věda vůbec všimne. A navíc, vědeckému výkladu obvykle chybí, čím oplývá příběh, nepřináší totiž prožitek, pointu a katarzi.
Mýtus a vyprávění jsou sourozenci. Jsou nezbytní pro porozumění naší situaci ve světě. Naše bytí se odehrává převážně na úrovni předvědeckého poznání a příběhy jsou osvědčenými způsoby, jak uchopit celek života a dát mu smysl.
![]() |
9. lekce s Natašou 18. ledna 2025 |
Nicole Studená

Díky za báječnou knížku, už mám Živla Lustiga v čtečce! Teď už jen potřebuji s ní ztroskotat na pustém ostrově, abych si ji v klidu přečetl. Mám pocit, že co nás někdy drží od pokusů o psaní, je nedostatečně široký příkop samoty...
S tím referátem o boření tabu se mi rozklepala kolena, ale už jsem se k tomu upsal, tak to zkusím i v té míře obecnosti, jakou naznačuješ...
Zdraví Jarda Valach
A Prodanou nevěstu po africku budeme hrát s improdivadlem v Žižkostele 24. ledna jako jednu ze scének. 😄🥰
Jitka Sova
Když jsme dostali tento úkol od Lustiga, Petr Holub zbořil svatozář kolem samého Arnošta. Další příklady zde.
Mezi takové texty se nepochybně řadí „Chaloupka strýčka Toma“ od Harriet Beecher Stoweové. Tento román, poprvé vydaný roku 1852, není jen literární klasikou, ale také skutečným nástrojem společenské revoluce. Kniha, která svým obsahem otevřela oči milionům lidí po celém světě, hrála klíčovou roli v boji za zrušení otroctví – a tím i v proměně americké společnosti. Harriet, hluboce věřící abolicionistka, využila svého literárního talentu k tomu, aby prostřednictvím příběhu strýčka Toma a jeho spolutrpitelů podala svědectví o nelidskosti otrokářského systému. Stoweová čerpala z vlastních zkušeností – jako obyvatelka Spojených států amerických měla možnost pozorovat nejen kontrasty života na Severu a Jihu, ale i dopady rasového útlaku. Chaloupka strýčka Toma však není pouhým popisem – je obžalobou proti nespravedlnosti, prohlášením, že otroctví je zlo, které musí být zastaveno.
Kniha vykresluje život otroků s takovou syrovostí a empatií, že čtenáře doslova přinutila zaujmout stanovisko. Stoweová odhalila nejen brutální fyzické zacházení s otroky, ale i hluboké psychologické a emocionální utrpení, které tento systém produkoval. Avšak zároveň ukazuje i lidskost a důstojnost zotročených – jejich víru, naději a lásku, kterou si dokázali uchovat i za otřesných podmínek.
Důvodem úspěchu knihy bylo především její emotivní vyprávění. Stoweová vytvořila příběh, který nenechal nikoho chladným: strýček Tom, laskavý a zbožný otrok, se stal symbolem nespravedlivě trpících a vyvolal v mnoha čtenářích jak soucit, tak pocit morální povinnosti jednat.
Kniha byla okamžitě přeložena do mnoha jazyků a stala se jednou z nejprodávanějších publikací 19. století – hned po Bibli. Díky své široké distribuci a ohromujícímu dopadu na čtenáře se stala klíčovým bodem pro abolicionistické hnutí. Příběh inspiroval miliony lidí včetně těch, kteří se do té doby vyhýbali politické angažovanosti. Náhle už nebylo možné otroctví jen přehlížet. Emotivní zobrazení lidského utrpení podnítilo veřejnou debatu a podnítilo vášnivé diskuse mezi zastánci a odpůrci otrokářství.
Abraham Lincoln údajně při setkání s Harriet Beecher Stoweovou poznamenal: „Tak toto je ta malá dáma, která začala tuto velkou válku.“
Já snad mám ten slib napsaný na čele! Kde se ukážu, ustává veškerá akce. Mám pocit, že ostatní si už na mě dávají pozor. Nic jim nepadá z rukou, než začnou vyprávět, rozhlédnou se. Jsem snad tajný Bretschneider ze Švejka, před kterým vše utichá?
Vybavuje se mi noční můra, příběh o grafomanovi. Spíš diagnóza než příběh. Co jsem četl dávno, se teď stává mou kletbou. Grafoman desítky let od rána do noci buší do psacího stroje a dokumentuje svůj život. To by nevadilo, kdyby nepřevažovala věta "sedím za stolem a píšu".
Prázdný žaludek tráví sám sebe, tak se chová i vědomí bez vnějšího podnětu, nic mi ale na pomoc nepřichází. Na dně plecháčku jako na dně introspekce leží čirá prázdnota, zrcadlový obraz čistého papíru.
A co změnit měřítko? Dodnes se třesu při vzpomínce, jak jsem zkoušel ovládnout tenis pomocí příručky. Otázce podání, které trvá půl vteřiny, věnoval autor šest stránek - to je moderní literatura, panečku! Proti ní jeden den Leopolda Blooma vypadá jako zastaralá Norská sága plná povrchní epiky. Proč se tedy toho "sedím u stolu a píšu" bát? Stačí zvolit jinou optiku a zvadlý list fikusu se změní v existenciální drama…
Ještě držím ten plecháček v ruce, takové byly ve školní družině, to je dávno. Vlastně ne tak dávno, když si s tím předsevzetím připadám, jak na základce. Jako bych měl poznámku v žákovské. Nemohu ven, musím sedět za stolem a něco psát. Přes okno slyším řev kamarádů na klepadle. Naše tlupa paviánů dnes povykuje a leze po konstrukci beze mě.
Vězím v tom až po uši, jak v minulosti, tak v současnosti. Jak dlouho se musí člověk s novoročním závazkem trápit, než to smí vzdát? Kdy už mi dovolí zrušit roční permanentku do fitka? Mám asi zaracha na všechno.
Hele, normostrana. Hotovo. Konečně mohu ven za kamarády. Jenže, kde je ale to klepadlo?
![]() |
Hemingwayův zákon ledové kry |
Musíte znát cílovou skupinu, pro kterou píšete.
Milá Dano,
děkuji za další z inspirativních hodin ve Tvém kurzu.
Vše nejlepší do roku 2025.
Zdraví Jarda Valach

Dnešní doba nabízí mnoho možností pro mnoho samozvaných psavců, čímž umožňuje také mnoho možností, v čem chybovat.
Pojďme se na některé z nich zaměřit.
Detaily – zde platí „ani moc, ani málo". Detaily pomohou představivosti vykreslit si scénu do všech podrobností a víc se ponořit do příběhu. Příliš moc jich ale zahltí. Jinými slovy: Osm druhů cukroví dobrý, dvacet čtyři (jako dělá moje tchýně) je vražedných, vždycky mi je pak špatně.
Další doporučení nabádá k tomu být v popisech konkrétní místo abstraktní. Z vlastní, životem psané zkušenosti, doporučuji: „Buďte konkrétní!" Je lepší říct muži: „Chci k vánocům parfém Chanel č. 5" místo „dej mi něco, co hezky voní". Anebo to zkuste a sami uvidíte...
Problém nastává, i pokud nejdete přímo k obrazu.
Určitě můžete použít květnatý popis: „Miláčku, vedle v obýváku něco romanticky praská, jde odtamtud hřejivé teplíčko, jak ze sauny a ta nebeská záře úplně zaplavuje moji duši a navozuje atmosféru Vánoc."
Ale když zakřičíte „Kurva, hoří nám stromek!" máte větší šanci uchránit aspoň nějaký majetek.
Neohrabané psaní je kapitola sama pro sebe. Známe to všichni – pasiva, stejně dlouhé věty, používání „jež", přeskakování z třetí osoby do ich formy. Chápe každý, vyjmenuje polovina, nevyhne se tomu nikdo.
A máme tu naši oblíbenou „flintu, co musí vystřelit". Pokud budeme brát doslova, následky z výstřelu si každý nesete sám. Jen připomínám, že nemusíte hned střílet, abyste napsali román. I když dost často by zastřelení autora před dopsáním díla pomohlo odplevelit knižní trh.
Diskutabilní je pravidlo „Odhalení příběhu příliš brzy". Ano, detektivky čteme proto, abychom až na konci zjistili, kdo je vrah, ale jsou chvíle, kdy já osobně pouštím americký slaďák právě proto, že od prvního okamžiku znám konec – pusa a „šťastně až do smrti". Pozoruji, že čím jsem starší, tím víc dávám přednost vědomí happy endu před rozsekanou mrtvolou mladé dívky v igelitovém pytli a napětím, kdo je řezník.
Další bod má v názvu „sentimentalita, frigidita a manýrismus". Pokud bych přiřkla tato tři označení jediné ženě, pak tedy potěš. Stejné je to s příběhem.
Autor pravidel nabádá nebýt přespříliš sentimentální a nenutit čtenáře plakat nad osudem postavy, kterou ani pořádně nezná. Věřím, že pro mužskou část psavců tohle platí. My ženy poté, co se z nás stanou matky, pláčeme i u reklamy na aviváž. A to králíčka Azurita taky nijak extra neznáme. K slzám stačí jeho hebkost, měkkost a svěží vůně. Tedy kvality, které ze života s narozením potomků prostě zmizí.
To, že frigidita znamená v literatuře „absenci ušlechtilosti ducha" mě docela překvapilo. Úplně slyším autentický povzdech muže po pětadvaceti letech manželství. „Miláčku, je středa, už ses nepřitulila půl roku, začínám mít pocit, že ti chybí ušlechtilost ducha."
Pokud jste vydrželi číst až sem, odměnou vám bude představení poslední velké chyby - používání rádoby vtipných metafor. Nevím jak vám, ale mě metafora „Jsem líná, jak keňský zemědělec", kterou Dana E. uvádí, vtipná připadá. Nejen rádoby. Ale opět, všeho moc škodí... Jak dokazuje celý předcházející text.
Co napsat závěrem? Když nevíte co opravit, škrtněte první odstavec. To pomůže vždycky.
S láskou k psaní a vděčností k Daně E., která to s námi zkouší znovu a znovu...
![]() |
Krásné Vánoce a šťastný nový rok všem, co rádi píšou... a nejen těm. |
Milá Dano, milá Kláro,
hodiny s Vámi mĕ velmi baví, je to čirá radost, takhle se moct vracet do dětství, přes jazyk a sblížené duše... Nadále žasnu nad Vaší schopností stmelovat a regulovat tak rozdílnou skupinu/ skupiny, které jsem přes Vás poznala. Děkuji za Vaši koncentraci, enormní energetické nasazení a smysl pro detail. Děkuji moc.
A jsem za to moc vděčná.
Přeju Vám i Vašim rodinám Vánoce plné harmonie a správně volených slovíček či už na papíře nebo v éteru, a do Nového Roku zdraví ZDRAVÍ ZZZDDDRRRAAAVVVÍÍÍ, včetně neutuchajícího humoru a pevného českého (nekunderovského) optimismu....
Frohe Weihnachten od Dunaje, a těším se na další lekci, budu připravená!
Sabina Prisender
přeju krásné a pohodové svátky a hlavně to nejlepší do nového roku. Ať jsi stále takový psavec, který dokáže inspirovat k psaní i druhé. Doufám, že se někdy na ZČU setkáme.
Katka Dobrovolná, redaktorka ZČU, a želva Kevin
![]() |
7. lekce dlouhodobého kurzu s Natašou 19.12.2024 |
Tvůj mail dorazil ve 2:17. Tomu říkám "nemoct nedočkavostí dospat." Takže přikládám poptávaný referát o nejčastějších chybách.
Všechna má chvála je malou splátkou za mé potěšení.
Těším se na další lekci...
![]() |
Konference Asociace institucí vzdělávání dospělých o umělé ingeligenci (AI) v budově České spořitelny v Rytířské 12.12.24 |


Strukturovaná a citlivá zpětná vazba: Účastníci kurzů oceňují propracovaný systém vzájemného hodnocení, který je navržen tak, aby kritické reakce byly konstruktivní a nezraňovaly autory. Autor po přečtení svého příspěvku naslouchá diskusi ostatních, aniž by do ní zasahoval, což mu umožňuje získat objektivní pohled na své dílo.
psani-podle-lustiga.cz
Praktické zaměření na zlepšení textu: Během kurzu účastníci čtou své texty, diskutují o nich a naslouchají jeden druhému. Upřímná zpětná vazba je posouvá kupředu jako blesk. Na webu je uvedeno, že si můžete prohlédnout, jak může vypadat text ráno a již odpoledne na kurzu.
psani-podle-lustiga.cz
Důraz na etiku autora: Kurzy kladou významný důraz na etické aspekty psaní. Účastníci jsou vedeni k tomu, aby do svého psaní vkládali vlastní duši, psali citem a intuicí. Po napsání textu je důležité zapojit rozum a logiku k jeho úpravě, přičemž se respektují pravidla, která zajišťují, že dílo bude mít hlubší smysl a promlouvat k lidem.
psani-podle-lustiga.cz
Inspirativní komunita a sdílení zkušeností: Absolventi kurzů často sdílejí své zkušenosti a pokroky, což vytváří inspirativní prostředí pro nové účastníky. Například jedna z účastnic uvedla, že se díky kladné odezvě na loňské autorské čtení těší na další setkání v knihovně v Hlinsku, což svědčí o pokračující podpoře a komunitním duchu mezi absolventy.
Tyto specifické prvky činí kurzy "Psaní podle Lustiga" s Danou Emingerovou jedinečnými a poskytují účastníkům hluboký a obohacující zážitek, který přesahuje běžné standardy kurzů tvůrčího psaní.
Sjedeme dolů výtahem, panička otevírá domovní dveře. Vystrčím hlavu. Cože? Do téhle tmy a deště mám jít? No, když jinak nedá. Duje úplný severák. Panička se klepe zimou. Měla se líp obléci, já nespěchám. Houpu se v bocích, už neprší, tak čuch sem, čuch tam...
Rozumím, ale až zase zasedne k psaní, tak se se ven jen tak nedostanu. Nakonec tu nohu ale zdvihnu, pořádně zkropím keř a hned hajdy domů, panička mě vleče za sebou na vodítku.
Doma teskně koukám na hrnec navařeného žrádla a tiše zakňučím. Jo jo, žádný granule, já mám dietku, rýži s kuřecími srdíčky. Dostanu plnou misku, všechno sežeru a jdu si pro podrbání za ušima. To se nekoná, panička chytla slinu a zuřivě buší do klávesnice. Občas se zdvihne, pobíhá po pokoji a pak zase zasedne. Čeká nás dlouhá noc, hodlám ji prochrápat. Další chcanec mi stejně panička umožní až ráno. Jojo, psí život.
![]() |
8. lekce on-line kurzu s Klárou 12.12. 2024 |
Pokud má kniha oslovit miliony čtenářů, musí mít potenciál zaujmout co nejširší publikum – tedy takzvaný mainstream. Samozřejmě to nemusí být váš cíl; někteří autoři to vnímají jako přizpůsobování se nejnižšímu společnému jmenovateli. Ale pokud míříte na bestseller, stojí za to se nad tím alespoň zamyslet.
Autoři knihy Šifra mistra bestselleru upozorňují, že mezi nejvýdělečnější žánry patří thrillery a milostné romány, přestože každý z nich cílí na odlišný typ čtenáře. Jak je to možné? Oba žánry totiž nabízejí motivy, které v čtenáři vyvolávají duševní, imaginativní a emoční prožitky. Zkrátka jde o to, aby příběh obsahoval témata, s nimiž má čtenář vlastní zkušenost.
Toto pravidlo však neplatí jen pro zmíněné žánry, ale obecně pro všechny knihy.
Autoři Šifra mistra bestselleru se pokusili dekódovat „tajný vzorec“ úspěšných knih. Jejich analýza ukázala, že bestsellery často splňují několik hlavních bodů:
Bestselleristé jako Danielle Steelová či John Grisham vždy věnují přibližně třetinu knihy jednomu klíčovému motivu. V případě Grishama je to právní prostředí, u Steelové rodinné vztahy a láska. Zbylé dvě třetiny pak patří dalším motivům, které příběh obohacují a činí ho jedinečným.
Napojení na osobní zkušenost čtenáře:
Aby byla kniha úspěšná, měla by obsahovat motivy, které čtenář zná z vlastního života – ať už jde o mezilidské vztahy, rodinné vazby nebo situace, které mu umožní s postavami cítit a prožívat jejich příběh naplno.
Všední intimní chvíle mezi postavami:
Bestseller není jen o velkých dramatech a napětí. Důležitá je také každodenní blízkost, obyčejné scény, kdy postavy spolu mluví, jí, odpočívají či se jinak sbližují. Tyto momenty vytvářejí pocit důvěrnosti a vtáhnou čtenáře do příběhu.
Emoční horská dráha:
Úspěšné knihy střídají napínavé, dramatické pasáže s klidnějšími, intimními scénami. Tento rytmus emocí čtenáře udržuje v napětí, nutí ho číst dál a prožívat příběh jako film plný zvratů.
Shrnuto: Bestseller nevzniká nahodile. Jde o promyšlenou kombinaci hlavního motivu, osobních prožitků, důvěrně působících vztahových scén a emoční dynamiky. Pokud chcete napsat úspěšnou knihu, vyplatí se nad těmito zásadami přemýšlet.
![]() |
3. lekce cestopisů 11.12. 2024 s Vladimírem Krocem, cestovatelem a moderátorem ČRo |
Definice cestopisu neexistuje, může to být cokoliv, co zaujme, co není jak jsem tam jel či kde si lidé neřeší problémy.
z povzdálí (přes stránku na FB) sleduju úspěchy kolegyň a kolegů z kursu cestopisů a vlastně mě to ani nepřekvapuje, že máte úspěchy v médiích: jednak díky tomu, co všechno jsi nás naučila, jednak díky jejich nespornému talentu. Teď si tedy budu muset sehnat poslední číslo Koktejlu, když je plný jejich článků. :-)
Děkuji za pozvání podívat se na dnešní lekci. Pokud by to ještě šlo, rád bych se připojil, abych si poslechl nové texty účastníků kursu a taky se dozvěděl, jaké rady pro psavce bude mít dnešní host Vladimír Kroc. Občas, když mám čas pustit si Zápisník zahraničních zpravodajů na ČRo, slyším jeho příspěvky.
Těším se na viděnou dnes v podvečer. (A pokusím se ještě připravit něco krátkého na přečtení, abych nepřišel úplně s prázdnou. ;-) )
Marek Filičko
dlouho ať jsi taky zdravá,
ať máš věrných přátel kopu,
co nechávají milou stopu.
A lásku přeji, naději a odhodlání,
ať naučíš to dobré psaní
ještě mnoho žáků a mnoho žaček,
a ať pochopí: není háček jako háček...

Opravdu si považuji za čest, že mohu předávat dál, co mě tento vzácný člověk naučil. PSANÍ PODLE LUSTIGA je spíš klub spřízněných duší, v němž se hodně dozvídáte o řemesle, které se dá zvládnout jako každé jiné. Musíte však pochopit základní pravidla, a ta se v umění dají porušovat… pokud to funguje. A jak vaše příběhy působí na ostatní, to zkoušíte na bezpečné půdě kurzu. Právě díky upřímné zpětné vazbě se posouváte jako blesk.
Zásadní ovšem je vyjadřovat se laskavě s respektem k názoru druhých, kritizovat konstruktivně, aby autor měl chuť se dál zlepšovat a vlastně lačnil po odstranění slabších míst v textu. Takhle učím psát lékaře, manažery, babičky, studenty, vědce. Pořádáme autorská čtení a autogramiády v Divadle Dobeška. Po třinácti letech výuky jsem ve své knihovně pyšná na celý foch s knížkami, které vydali frekventanti mých kurzů.
![]() |
Křest knihy QUO VADIS, VOLE? aneb CO NÁS ČEKÁ A POMINE na Dobešce 29. listopadu 2024 |
„Píšu si, ani nevím jak,… mám jen hlavu plnou ideálů,“ zněla mi v pátek 29.11.2024 cestou na Dobešku neodbytně v hlavě parafráze na Matuškovu Árii měsíce. Ideálů o tom, že se mi dnešní autorské čtení povede, že se nezakuckám při přednesu a že se mi jednou třeba fakt povede i má vlastní prvotina.
![]() |
Kmotr Ondřej Neff a sponzoři Nataša, Martin, Marek a Dana |
První půle večera byla věnována příspěvkům ze společné knihy QUO VADIS, VOLE? aneb CO NÁS ČEKÁ A POMINE, kterou si posluchači mohli o přestávce koupit, stejně jako její předchůdkyně. Ne že by se u knižního stánku stály fronty, ale pár exempláři třeba Ježíšek ozdobí něčí knihovnu…
Děkuji všem „klíčníkům“, kteří se tehdy v listopadu nebáli zvonit, díky nim si já teď můžu psát, co chci a otravné komáry beztrestně odhánět jen repelentem, aniž bych se musela bát kriminálu.
A děkuji i Tobě, Dano, že si můžu psát, co chci, a číst, co se mi povede.

děkuji za Dobešku. Měla ještě větší spád než vloni. Byla tam milá atmosféra, veselé povídky se mísily s dojemnými, zajímavými, napínavými... Kamarádka byla okouzlena. A já jsem odcházela plná radosti.
Jestli jedeš na lyže, tak si je co nejlépe užij! A také ti přeji krásné vánoce s jedním členem rodiny navíc😊
Je Pravda, že vás mám všechny mooc ráda!
Ahoj! Irena Taterová
literární večer na Dobešce se ti moc povedl. Už v autě jsme se s Irenou dohodly, že křest s autorským čtením byl opravdu skvělý... a nezlob se, že používám tvé "neoblíbené, nebo spíš zakázané" hodnocení. Neumím jinak. Vše se povedlo, dobrá nálada a i muzika byla "výborná".
Bohuna a Bohouš Kopřivovi
![]() |
Křest knihy QUO VADIS, VOLE? aneb CO NÁS ČEKÁ A POMINE na Dobešce 29. listopadu 2024 |

Dobeška byla svědkem povedeného večera. Bylo úžasné pozorovat, s jakým nadšením se mnozí psavci setkali. Byl jsem jedním z nich, ale jeden z mála, který se objevil fyzicky poprvé. Tváře, které jsem tři roky vídal jen na obrazovce monitoru a slyšel ve sluchátkách, jsem mohl vidět naživo. Prožil jsem chvíle radosti a určitě jsem v tom nebyl sám.
Scénář byl dán pečlivě dohromady, aby to, jak se říká, odsýpalo a divák se nenudil.
Samozřejmě se neopomnělo vzpomenout na Arnošta Lustiga, kterým celý projekt PSANÍ PODLE LUSTIGA vlastně začal.
Nuže milá knížko, nyní je na tobě, abys dělala radost čtenářům a aby jich bylo co nejvíce. Myslím, že s tímhle přáním nejsem sám.
Míša Čápová
![]() |
Kapela NEUMÍM NIC |
![]() |
Muzikanti, dvojčata Jiří a Jarda Bílí |
![]() |
2. lekce kurzu cestopisů 4.12.2024 s Danou a Yakeenem |
děkuji za pochvalu, kterou jsem dostala na poslední lekci. S Bohoušem jsme si šli utratit můj první honorář za cestopis o rituálu dospělosti u etipských Hamarů na iDNES. Jsme v Máji, kde je pěkný výhled na Prahu, ale Bohouš má obarvy, aby peníze za článek stačily stačily na kávu, čaj a dva zákusky.
Bohuna Kopřivová
díky za návod na napsání knihy, který jsi mi pro zajímavost poslala. Těší mě, když vidím, jak jednoduché to je. Deterministický proces kreativity. Až mě překvapilo, že věc není podána formou vývojového diagramu...
Trochu vážněji: Myslím, že ten návod je zajímavý seznam, ale chybí mu proporce.
Když uvažuji o své knize, není mi vůbec jasná podoba, kterou by měla nabýt. Ale téměř jistě vím, že to nebude příběh. Mám svých starostí dost, ještě abych musel řešit, kam ten moula, ten můj hlavní hrdina, zase spadnul a koho si zase znepřátelil a je na mě, abych ho nějakým zásahem shůry zachraňoval...
Ale zkusil jsem to. Chvíli jsem si představoval, že podle návodu stvořím pár týpků, rozdám jim svá moudra o světě, aby je vynášeli proti sobě jako trumfy, když zrovna nejsou aktéry mých historek, abych je nakonec všechny pobil a dal při poslední stránce a výstřelu čtenáři naději na svět bez mechanických zombíků na klíček, bezživotných chimér a monster smontovaných z tkání ztracených na prosektuře podle návodu doktora Frankensteina. Tak životaschopné postavy by se rodily z mého pera.
Souvisí to s materiálem, který mám k dispozici. Mou surovinou, které mám plné virtuální šuplíky mých elektronických poznámkových bloků, jsou různé maximy, odpozorované pravdy o světě, hrst vlastních historek (někdy bez pointy, obvykle bez literární přesvědčivosti). Co z toho splácat a jak je mým nevyřešeným problémem.
Problémem, který mám potíže zformulovat, natožpak vyřešit. Vlastně doufám, že během Vánočních svátků dám dohromady reprezentativní vzorek svých zápisků, abych Tě poprosil o Tvůj názor, co by se s tím dalo dělat...
Zdraví Jarda
![]() |
7. lekce on-line kurzu psaní knih s Danou 28. listopadu 2024 |
1. Zvolte pracovní název knihy
Pojmenujte svou knihu, i když si nejste jistí, jestli ten název ponecháte. Lépe se vám o ní bude přemýšlet.
Založte si zvláštní soubor a do něj postupně pište vše, co týká hlavního hrdiny.
3. Rozpracujte záporáka / zápornou okolnost
4. Rozpracujte dějový oblouk
5. Rozvažte, jakou změnu hrdina prodělá
První a třetí dějství se píší odlišně od toho druhého, proto potřebujete vědět, kde jsou mezi nimi přechody.
Zvolte, kterou událostí bude váš příběh startovat.
10. Rozhodněte se, zda mít prolog
11. Pusťte se do psaní
Můžete mít od začátku více možných konců, ale musejí odpovídat žánru a typu publika.
Stejně jako prolog, epilog je nepovinný, ale pro některé příběhy je to pěkná "třešinka na dortu".
14. Rozhodněte o rozdělení kapitol
15. Dokončete první verzi rukopisu
16. Vymazlete druhou verzi rukopisu
17. Ujistěte se, že je kniha hotová
18. Dejte knihu číst betačtenářům
19. Zapracujte připomínky betačtenářů
20. Napište anotaci
21. Pošlete rukopis do nakladatelství
![]() |
Jednodenní kurz v Akademii ČTK 27. listopadu 2024 |
Co jsem se naučila na jednodenním kurzu v Akademii ČTK 27. listopadu 2024
-hledání synonym, aby text byl pestřejší
-věty nešroubovat, psát jak zobák narostl
-titulek a první věta a konec je nejdůležitější
-zbytečně neříkat to, co je zřejmé
-pozor na přídavná jména a slovesa v pasivních tvarech, nepoužívat jich do textu moc
-nehonit víc zajíců najednou
Jitka Simonová
Martin Uhlíř
děkuji za příležitost se účastnit Tvého kurzu. Nevyměnil bych ji ani za výlet do ZOO ani za thajskou masáž.
Jarda Valach
![]() |
Jazzový štrůdl Evy Emingerové v Semaforu 24.11. 2024 za aktivní účasti velké části rodiny |
![]() |
Jazzový štrůdl v Semaforu 24.11. |

Jsem přesvědčený, že Tvá povídka o rodičích, kterou jsi nám na kurzu četla, na jazzovém večeru v Semaforu zářila a zněla.
Jarda Valach
![]() |
Jazzový štrůdl v Semaforu 24.11. |
![]() |
Jazzový štrůdl v Semaforu 24.11. |
Jsi životabudič a ani to možná o sobě nevíš. Kdyby Tě poznalo víc lidí, jistě by se spotřeba kávy, pervitinu i kokainu významně snížila. Myslím, že máme podobné životní krédo.
Není nad to, posílit a podepřít toho druhého. Jsem rád, že mi Tě osud postavil do cesty.
Olda Voženílek
naše šestnáctiletá dcera užívá psaní do šuplíku jako terapeutický odpočinek od studia a starostí z vlastní potřeby. Relaxuje tak sama od sebe. Je studentkou osmiletého gymnázia. Ráda bych ji prostřednictvím vhodného kurzu nebo vedení dovedla ke zlepšení a větší odvaze i publikovat před ostatními.
Můžete jí nabídnout nějaký program nebo některý z vašich kurzů. Ráda bych jí víkend v Praze na kurzu dala jako vánoční dárek.
Beata Šmídová
![]() |
Víkendový kurz s Danou na Karlově náměstí 23.-24. listopadu 2024 |
celou cestu domů mám moc hezký a chvílemi i smutný pocit. Něco hezkého skončilo. Energie mezi všemi byla tak příjemná! A já jako nepopsaný list jsem si odnesla tolik poznatků. Nebudu s nimi ještě dlouho umět žonglovat, ale přibližně snad vím, kterou rukou bych měla dělat jaký pohyb.
V tramvaji se mi rozjel takovej tvůrčí průjem... na téma příběh na 7 slov.
A mám jeden, co se mi vážně líbí... i když je to jen výpůjčka:
„Popelko, chtěla bys na ples, řekni, chtěla?"
A to mi spouští krásný fantazie... já totiž tenhle citát často používám. Jsem vůbec chorobná, co se hlášek týká...
Přeji ti krásný nedělní večer a k páteční slávě na Dobešce pak vysílám přání, ať si to užijete a má to šťávu. Moc ráda bych na autorské čtení přišla, ale léta mám v pátek před první adventní nedělí ranní a večerní tvůrčí kroužky žen, kdy zdobíme chvojí smotané dokulata, popíjíme víno, uzobáváme, co kdo dovalí a jseme rády, že jsme spolu.
Renata Koblicová
![]() |
Víkendový kurz 23.-24. listopadu 2024 |
Dát si pozor na psaní ve stylu „dělání literatury“ – obvykle založeném na učebnicemi vychválených krásných obratech, jež se v mezidobí proměnily v klišé
„-ící“ a jiné koncovky jsou považovány za archaismy a unavují čtenáře
Psaní a řízení mají mnoho společného: téměř každý získá řidičák, ale pouze několik skutečnými závodníky, část by raději řídit neměla…
Během vyprávění nelze přeskakovat mezi ich-formou a er-formou: Kousl učitle do ruky, když jsem jej káral.
Psaní jako arteterapie a psaní pro jiné se zásadně liší. Ve druhém případě je třeba vše řádně vysvětlovat a sledovat i ostatní pravidla.
Rytmus textu tvoří:
Čtenář uvítá, když složité a silné místo následuje zklidňující pasáž
Vtipná hádanka: Které původem české slovo se píše jinak a čte jinak? Odpověď: slovo „jinak“.
![]() |
Víkendový kurz 23.-24. listopadu 2024 |
- Ohromení nad holkama z generace mé dcery, jsou tak talentované!!!
- Radost ze svěžího jazyka a neotřelých metafor!
- Vysoká úroveň diskuse, silná témata, inspirativní!
- Připomenutí některých pravidel: Na začátku je možné vrátit se do minulosti nebo přeskočit do budoucnosti
- Pozor na volbu kulturních referencí
- Víc přemýšlej o nadpisu a první větě!!!!
Děkuji za krásný den,
Martina Křížková
posílám pár poznatků, které jsem si odnesla z kurzu:
psát tak, aby čtenář pochopil, o čem píšeme - co mu chceme sdělit
nemusíme psát chronologicky, někdy je lepší začít v akci a pak se vrátit k začátku
přídavné jména, příslovce a pasivní slovesa berou textu energii
uvést čtenáře do kontextu příběhu, aby se v něm neztratil (les a zvířátka, Mach a Šebestová v třídě...)
vzpomínka posouvá děj, stejně jako akce, rozpoznání a zásah shůry
Moc děkuji za další krásný víkend, bylo to opět skvělé.
Barbora Bilišňanská
Arnošt Lustig byl fascinující osobnost, líbí se mi idea shit detectoru, důležitost nadpisu a 1. věty, kosmetické úpravy dělají hrozně moc, musím myslet na to, aby čtenář text dobře pochopil a objasňovat detaily
Je důležité si realitu trochu pozměnit tak, aby text fungoval, síla dialogů, finta s Čechovovou flintou, detail je krásný, ale moc ho při popisu škodí, chtěla bych více používat rezonanci
Markéta Valentová
![]() |
6. lekce dlouhodobého kurzu tvůrčího psaní s Danou, Natašou a Janou Vaňkovou 20. 11. 2024 |
O přepisování podle S. Kinga
Psaní zahrnuje dvě důležité fáze:
- Zavřené dveře
Zaznamenat, co se k věci člověku zrodí v hlavě, vytvořit objem textu první verze6. lekce dlouhodobého kurzu 20. 11. 2024 - Uložení - alespoň na 6 týdnů. Podle Z. Smithové Ideální je svoboda po dopsání dílo odložit alespoň na rok do zásuvky. To je čas nutný k tomu, aby se člověk změnil z autora na čtenáře svého díla, což mu nejlépe odhalí jeho nedostatky (*).
- První revize - s poznámkovým sešitem projít rukopis, získat celkový dojem a zaznamenat místa, na kterých je třeba pracovat
- Otevřené dveře
- Poskytnout rukopis osobě, pro níž, jako ideálního čtenáře, to autor psal (u Kinga manželka)
- Ukázat svým přátelům = beta-čtenářům
- Pomohou při nalezení a opravení logických a faktických chyb
- Reakce, se kterou dílo a postavy přijmou (nereprezentativní, ale dobrý vzorek, U.Eco: To jediné, co doopravdy píšeme jen pro sebe, jsou nákupní seznamy. (Vše ostatní je komunikace)) // místa, na nichž se shodnou, že jsou dobrá, budou asi dobrá. Také místa, která všem vadí, budou asi problematická. Místa, kde jsou názory smíšené, záleží na autorově úvaze.
- Při odevzdání rukopisu, dílo prošlo mnoha revizemi
- King - 10x
- Tolstoj - 90x
- Hemingway - 80x (u esejů)
![]() |
6. lekce dlouhodobého kurzu 20. 11. 2024 |
· E.Hemingway: Přepisování je největší radost z psaní. Mé první verze jsou ubohé. Přepisování si žádá spoustu času, jde o dlouhodobou uspokojivou záležitost. Některé mé eseje si vyžádaly na 80 revizí. Kvůli tomu počtu revizí jsem lidmi chválen za svou kázeň, ale ve skutečnosti jde o poživačnost, zvážím-li, jak mě přepisování baví.
Další citáty o přepisování a korekturách
Přepisování je snad nejdůležitější etapa psaní - vyplývá z názorů mnoha významných autorů
S. King: Nutno mazat nudné pasáže. Řezat ke zrychlení tempa. Zabít své drahoušky, i když to láme srdce.
K. Vonnegut: Tvá výmluvnost má sloužit tvým myšlenkám. Pokud věta nevysvětluje, co píšeš, novým a užitečným způsobem, škrtni ji.
T. Capote: Hlasuji pro nůžky. Věřím v nůžky víc než v tužku. (= Raději škrtat než přepisovat.)
Z. Smithová: Nejlepší čas k revizi je deset minut před autorským čtením dávno publikované věci. To člověk škrtá, přepisuje, odstraňuje zbytečná slova, vše nabubřelé, zbytečné metafory. A to další mrtvé, marnivé, hloupé. A přitom, když byl dříve rukopis odevzdán, nechtělo se autorovi na něm měnit ani čárku.
--------------------
* Poznámka referátčíka: Většina výroků připisovaná slavným autorům je parafráze vlastního překladu z anglických předloh.
Jarda Valach
![]() |
1. lekce on-line cestopisného kurzu s Danou 20. 11. 2024 |
Cestovatelský blog je digitální platforma, kde autor sdílí své zkušenosti z cest, často v kratších a aktuálních příspěvcích. Publikum tvoří široká veřejnost, často mladší generace hledající inspiraci nebo praktické informace. Publikuje se online na webových stránkách nebo sociálních sítích.
![]() |
Vendula: Hon na aligátory |
![]() |
Jana: National Geographic |
1. Článek by měl být pocitový, emocionální, čtivý, pravdivý a relevantní.
Jak toho dosáhnout?
Na počátku si ujasněte, o čem chcete psát. Nemá smysl zkoušet do článku vměstnat vše od historie přes faunu a flóru, popis jednotlivých míst a zvláštností místní gastronomie, až po zvyky obyvatel a příhody z cestování. Vyberte si jedno téma, které považujete za nejzajímavější, a toho se držte. Jinými slovy – nepište článek o zemi či místě, ale o konkrétní zajímavosti, fenoménu a podobně. V Koktejlu uvítáme i články z České republiky, a také z jiných oblastí, než je cestování.
Nepište cestovatelův deníček. Častou chybou je, že autor začne článek přistáním na letišti a pak popisuje den po dni, co zažil. Až na výjimečné skutečně dobrodružné expedice nemá taková chronologická kompozice smysl.
Neomezujte se na popis. Svěřte se, jak na vás místo či situace působí. Než na pouhé konstatování faktů se zkuste zaměřit na příběh, který by tato fakta ilustroval.
Nepřizpůsobujte své texty kostrbatému jazyku politiků a úředníků. Nebojte se pracovat s bohatostí a krásou češtiny. Pozor ale na různá klišé! Vyhýbejte se i nesrozumitelným odborným výrazům a obratům. Raději použijte opis nebo obecně používané slovo, i kdyby nemělo být dokonale přesné. Koktejl není časopis odborný, ale popularizační, proto používá jazyk srozumitelný každému čtenáři.
Pracujte s hodnověrnými zdroji, informace ověřujte. Pokud vám něco zajímavého řekl například někdo z místních, a vy nemáte možnost to ověřit, nepředkládejte tyto informace jako fakt, ale uveďte, kdo Vám to říkal.
Nepopisujte notoricky známé věci. Místo toho se na ně zkuste podívat novýma očima.
Připravte se na to, že vaše texty projdou standardní redakční úpravou! (Redigací, geografickou revizí a jazykovou korekturou.) Před vytištěním však dostanete zredigovaný text k případným připomínkám a po grafickém zpracování také výslednou podobu článku ve formátu pdf.
2. Článek by měl přinést i něco navíc.
Jak toho dosáhnout?
Zkuste se zamyslet nad tím, jak článek doplnit něčím zajímavým. Součástí článků v Koktejlu jsou infoboxy. Do nich lze uvést informace, které se nehodí přímo do hlavního článku, ale přitom jej vhodně doplňují.
Potkali jste na cestě někoho zajímavého, nebo víte o někom, kdo má k vašemu tématu co říct? Zkuste s ním pořídit stručný minirozhovor nebo jej požádat o stručný názor do rubriky K věci.
Píšete o něčem, co by si zasloužilo přiblížit víc, než dokáží slova? Zamyslete se, jestli by bylo možné k článku vytvořit mapku, plánek, graf, tabulku, schéma nebo 3D model. Pokud dodáte podklady, naši grafici si s tím poradí. Cenný je ale i pouhý nápad, který nám sdělíte.
U některých článků čtenářům představujeme autora stručným CV. Pošlete nám tedy několik vět o sobě a připojte vaši fotografii.
3. Článek se do Koktejlu musí vejít.
Jak toho dosáhnout?
Ani v rámci tématu, které jste si zvolili, nemusíte popsat všechny detaily. Všeho moc škodí. Pište jen to, co je zajímavé, důležité a nové, aby se článek nerozpliznul v záplavě nepodstatných sdělení.
Délka článku nemůže přesáhnout 10 000 znaků včetně mezer. Tato hranice je přitom strop nejdelších článků. Neznamená to tedy, že kratší článek musíte natahovat na tento rozměr. O konečné délce rozhoduje redakce.
Délka infoboxu je cca 1000 znaků včetně mezer.
Délka minirozhovoru je cca 1500 znaků včetně mezer.
Délka rubriky K věci je cca 1500 znaků včetně mezer.
Barbora Literová
Píšeme dialog s podtextem (2 postavy), ze kterého vyplyne, kdo s kým mluví a jaký mají spolu vztah. Aniž by si lidé říkali: "Miluji tě.", poznáme, že se mají rádi. Aniž by si lidé říkali: "Nesnáším tě.", poznáme, že se nenávidí atd. Stačí krátký rozhovor, je to "literární cihla" pro vaši budoucí povídku. Když bude mít pointu, je to efektní. Ale důležité je, aby postavy byly uvěřitelné a mluvily přiměřeně svému charakteru (maminka jako maminka, dítě jako dítě, opilec jako opilec, manažer jako manažer)
Příklady: Třídní schůzky, Strom a dřevorubec, Ano, mami, Záhadný e-mail
Najdřív vyzkoušejte kratičký, zábavný úkol: Uvozovací věty
Pracuji na obecním úřadě menší vesnice a mám na starost tvorbu obecního zpravodaje. Nejen grafiku, ale také psaní článků. No a popravdě, sice mě psaní baví (ale spíš si píšu jen pro sebe, svoje nálady, pocity, co mi přihodilo), tak nepíšu pravidelně, a proto je pro mě poměrně složité dát dohromady článek o jakémkoliv dění v obci, tak aby to bylo hezky čtivé, zaujalo, ale také aby to splnilo informativní účel. Psát o nové kanalizaci a různých opravách, aby to znělo hezky, je někdy oříšek 🙂.
Nemám žádné ambice psát knihu, ale ráda bych psala čtivě, trefně, sympaticky a k věci. Tak mě zajímá, jestli je Váš kurz pro mě? Co myslíte?
Tereza Musilová
![]() |
Konzultace výherců literární ceny Ivony Březinové s Danou 13. 11. 2024 |
rád bych se domluvil ohledně on-line konzultace s mladými spisovateli Psaní pomáhá. Zpracovává se téma Sumatra. Je lehce omotané kolem ochrany ohrožených zvířat a pytláků, ale jinak volná tvorba bez limitu a definovaného žánru. Autoři spolu s Ivonou Březinovou na jarním setkání vytvořili postavy, které by měli zahrnout do příběhu tak, aby ty příběhy byly lehce provázané aspoň přítomností těch společných postav. V každé povídce by měly být aspoň dvě „společné postavy", i kdyby jen jako vedlejší, nebo ve zmínce. Mělo by to vytvořit volně propojený svět.
Už předcházelo několik konzultací s Annou Vrátnou. Konzultací s Danou Emingerovou jim chceme nabídnout možnost trochu jiného přístupu a pohledu na věc. Žáci se velmi na konzultaci těší, tak snad celý projekt tímto vhodným způsobem doplníme.
Z flinty na zdi musíme vystřelit.
Tereza Zuzaníková
Nedávat do příběhu zbytečné postavy, které jsou tam navíc
Tereza Hatlapatková
![]() |
Autorské čtení v Brně 9. listopadu 2024 |
Když jsem hrdě ukázala jedné mé kamarádce fotografii nás „sedmi statečných“ čtenářek, kterou jsme pořídily těsně před naším vystoupením, s nadsázkou sobě vlastní zareagovala slovy: „Samé dobré značky vína!“
Tak to jsem ještě nezažila.






minulý pátek, 8. 11. jsem v kulturním domě obce Žerotín měl své autorské čtení. Obecní rozhlas na akci zval jako na tradiční, protože se koná každoročně od roku 2016. Kdybych seděl za tím stolkem sám, byla by to asi po půlhodině nuda. Tomu od prvopočátku bráním spoluúčastí nějaké regionální kapely. Tentokrát to byla skupina A. M. Úlet. Tu si můžete na netu najít a něco od nich si poslechnout, jsou skvělí. A s nimi jsem se v produkci střídal. Dvě písničky, povídka, dvě písničky, povídka, atd., dvě a půl hodiny. Čtyřicet tři posluchačů nás nechtělo pustit "domů" a nejen kapela, ale i já jsem musel přidávat. Večer se fakt moc povedl a já to bral jako svou generálku na křest společné knížky "Quo vadis, vole" na Dobešce.
Wilson
Třeba se ti bude líbit.

![]() |
5. lekce prezenčního kurzu 7. 11. 2024 |
Musím napsat, dokud ještě ve mně nevyhasnul prožitek ze čtvrtečního setkání:
Abych rychlostí vyrovnal tomu, co oni předají v kvalitě, posílám alespoň část svých domácích úkolů. Tedy opravený text popisu vynechávajícího zrak a „Pět poznatků z hodiny":
Čtenář chce uzavřený příběh, nenechat v textu nezodpovězené otázky kvůli zapomenutí. To už raději napsat: to_a_to zůstane navždy záhadou...
Tohle jsem z půlky ztratil cestou z ucha do notesu (z Gardnera): Premisy neuvěřitelného - na začátku povidky nebo bajky si lze stanovit vlastní pravidla (zvířátka mluví), ale další vývoj příběhu by měl ctít zákony našeho světa.
Aristoteles v Poetice rozlišuje pět způsobů, kterým se "posouvá" děj vpřed. Ne všechny přijímá čtenář se stejným nadšením:
Ten „referát" z Kinga o „Přepisování" mohu vypracovat – pokud ho, Nicole, už nemá napsaný...
Jarda Valach
Lumír Kubátko
Nahlas si nečtu, a tak se stává problémem někomu něco sdělit trochu s emocemi.
![]() |
Rétorika s Janou Vaňkovou 7. 11. 2024 |
Uff, že by bylo moje utrpení konečně u konce? Starou belu! Jen otáčí stránku a píše si vesele dál. Že já se ale ztrácím s každým dalším slovem, a můj život pomalu vyhasíná, to ji nezajímá. Páni, dneska se ale nějak rozjela. Tohle nebude jen další povídka do šuplíku. Vypadá to dokonce na slibný začátek románu. Aspoň neumřu zbytečně. Třeba z té holky nakonec přece jen bude spisovatelka.
Děkuji za vlídná slova, co jsi mi napsala. Ochotně se nabízím k otesání, jako autor jsem rozhodně neotesanec, ba poleno. Vše si pilně zapíšu tiskacími písmeny do notýsku, za uši, do srdce.
Vděčně Jarda Valach
![]() |
5. lekce prezenčního kurzu 7. 11. 2024 |
Pak něco prohodí panička, on odpoví, že je to blbost, panička pokrčí rameny a odejde. Páníček pak bouchá dvěma prstama zase rychle do těch kamínků a potom řekne, že se na to může vysrat…
Potom příjde panička a zeptá se: „Počkej a co takhle?“ A sedne k té bedýnce a potichounku, jako když ševelí deštík tam něco naťuká všema prstama.
Páníček se zamyslí: „No to by asi mohlo bejt…“
Těšila jsem se v tomto duchu už dlouho i na skvělou, zkušenou a uznávanou lektorku a televizní scénaristku Markétu Dočekalovou.
Arnošt přežil holocaust, a proto byly kurzy v jeho podání i vědou o člověku, o slušnosti, dobru a zlu, o nadčasových hodnotách literatury. Nešlo o kuchařku s návodem na vaření příběhů. Vštěpoval nám pokoru ke čtenáři, respekt k názorům druhých. Tím měly Lustigovy semináře obrovský filozofický i morální přesah. Jsem vděčná za všechno, co mě tento vzácný člověk naučil, a považuji si za čest, že to mohu předávat dál.
Vendula Beaujouan Langová



Nicole Studená
Psaní podle Lustiga není "pouhé" učení se metody. I když ani to není zrovna málo. Opravdu s tím člověk získává něco hlubokého, mysl přesahujícího a je na něm, kolik si nabere z toho, co předáváte, Dano. Vše je o úhlu pohledu a psaní obzvlášť.
Člověk se v moderní době často vytrácí.
Momentálně poslouchám dlouhé rozhovory s Tsering, hlavní hrdinkou knihy, která se až teď, ve svých 70 letech, otevřela a mluví o svém životě. Jelikož mluví nepálsky a její dcera mi to tlumočí do angličtiny, jsou poslechy dlouhé a náročné na soustředění, ale vytvářím si poznámky a časovou osu (ta je masakr, protože Tsering ani přesně neví, kdy se narodila).
Zuzka Fajmonová
pomalu končí letošní cyklus PSAVCŮ a my vidíme, jaký za ten rok ušli kus cesty, jak se „vypsali" a jakou mají chuť do dalšího psaní. Poprosila bych Vás tedy o poslední službičku, kdy byste jim poslala hromadný vzkaz, nějaké povzbuzení. Stačí jedna věta – oni budou moc vděční.
Děkuji Vám mnohokrát
Adéla Majerová, Třinec
![]() |
4. lekce dlouhodobého kurzu s Danou a Natašou 24. října 2024 |
Milá Dano,
z minulé lekce kurzu jsem byl nadšený a chtěl bych Ti to napsat. Věnovaly jste s Natašou tolik pozornosti našim dílkům a současně přidaly mnoho poučného o spisovatelském řemesle. Asi jsem akademický suchar, co vyžaduje strukturovaný výklad, aby se mohl biflovat definice a poučky...
Prohřešky proti pravidlům a řemeslu si mohou dovolit jen ti, kteří už obojí zvládli.
Jsou dva druhy psaní: to, které se "samo" rozvíjí z logiky postav a událostí, a to, které vzniká podle předem promyšleného plánu, pevné osnovy, proto se dá hovořit o autorech zahradnících a autorech architektech...
Čeština umožňuje při vyprávění střídat časy na rozdíl od angličtiny.
Někdy je lepší události vylíčit přehledně než pravdivé.
Odnesl jsem si zadání domácího úkolu a povinnou četbu... A propós: kdo chce dobře psát, musí hodně číst...
moc ti děkuji za tvůj čas a energii s mým tasemnicovým pokusem o bajku. Už jsem ani nepočítala, že bych ji četla. V zadání DÚ mám esence. Taky pěkný oříšek.
Měj se krásně, ještě jednou děkuji.
Nicole Studená
Vyberte si nějaký nedramatický moment z vlastního příběhu a udělejte z něj plnohodnotnou dramatickou scénu.
Vezměte si okamžik z příběhu, který je pouhou zmínkou (může to být popis, dialog, krátká pasáž příběhu) a udělejte z něj drama! Proměňte tuto scénu v ucelený malý příběh se začátkem, prostředkem a koncem. Mějte na paměti, že scéna, kterou napíšete, patří k širšímu příběhu. Toto cvičení pomáhá při vytváření samostatné scény, která je však nedílnou součástí většího příběhu. Může dokreslit, dovysvětlit, objasnit souvislosti, minulost, pozadí nebo motivace postavy...
Příklad: Dal by se například zdramatizovat okamžik, kdy se Hamletovi řekne, že jeho otec zemřel, což je scéna, která se v Shakespearově hře neobjevuje.
Požadavky na scény - z knihy Write great fiction (James Hynes):
Jednotlivá scéna musí splňovat minimálně dva požadavky zároveň: Musí posouvat širší vyprávění, nebo do něj alespoň zapadat a musí být sama o sobě zajímavá. Jinými slovy, spisovatel potřebuje vyvážit pozici scény v celém příběhu svým vlastním dramatem. Způsob, jak dosáhnout této rovnováhy, je pamatovat si, že scéna by neměla být delší, než je pro její účel v rámci příběhu jako celku potřeba. Tyto dva vyvážené požadavky se ale mohou mezi jednotlivými příběhy velmi lišit.
John Gardner ve své knize The Art of Fiction definuje scénu jako vše, „co je zahrnuto do nepřerušeného toku akce od jednoho incidentu v čase k druhému“. Pro Gardnera může tento nepřerušovaný tok zahrnovat pohyb prostorem z jednoho místa na druhé, pokud nedojde k velkému skoku v čase. Jinými slovy, scéna ukazuje víceméně vše, co se děje s postavou nebo mezi dvěma nebo více postavami během určitého časového úseku, bez jakýchkoliv přerušení toku času, s výjimkou flashbacků nebo krátkých pasáží expozice.
Existuje samozřejmě mnoho typů scén, od krátkých scén s pouze několika postavami v úzce vymezeném prostředí až po epické scény, které ukazují mnoho postav v rozsáhlém prostředí. Existují scény, které jsou pouze přechodné, scény, které jsou stěžejními okamžiky děje, scény, kde se dozvídáme myšlenky pouze jedné postavy, scény, ve kterých je jedinou akcí konverzace mezi postavami, a scény plné napínavých akcí.
Nataša Richterová
V průběhu léta se nám nepovedlo sladit s autory nějak smysluplně termíny, i sám sem byl hodně roztěkaný a rozlítaný, tak k žádným konzultacím povídek nedošlo. Teď bych do toho rád trochu víc šlápl, když už se mladí pisatelé začínají zas trochu koncentrovat po prázdninách.
Byla bys ochotna jim v průběhu druhé půlky září nabídnout nějakou online konzultaci?
Poprvé s tebou a kdyby pak byl zájem o další, tak to třeba zkusit se Šimonem, když jej doporučuješ. Prosím o dva potencionální termíny a zároveň minimální počet účastníků, aby to nebyla ztráta času?:) Rád bych se v průběhu podzimu vrátil jak k tomuto tématu, tak třeba k dalším nápadům co a jak dál...
Vlad Havelka
Striktní masírky, homeboyům do sbírky,
Lidi je sháněj víc než velký papírky...
A tvý rýmy? Tak ty sou na hovno jak plýny
za to teď je každej drsnej jak šmirgl
Připravim ti chvilky krušný jak hory, žádný sraní, žadny sorry
Ó, pudeš k zemi jako Mir, nikdo si ani nevzpomene, že jsi někdy byl
Jsem pochybná existence, Saturn bez prstence, silikon v podprsence, hurikán v peněžence
MCs ztrácej dech, když padnou do mejch spárů
Jsem jak Godzilla když si dá čáru
Jseš jak vycpávka, jen děláš ramena
Celý text zde.
děkuju za víkend nabytý psaním a nasloucháním. Musím za sebe říct, že to byla dost velká porce, kterou jsem nečekala, ale myslím, že jsem se z ní statečně popasovala. Druhý den, po nočním úkolu z metafor a přepisování příběhu, jsem byla zralá si číst knížku někde v koutku... ale nakonec to opravdu stálo za to.
Ať se Ti daří a máš mnoho dalších šikovných studentů. A děkuju za knížku bajek, mám z ní obrovskou radost.
Ešte raz Ti ďakujem za príjemne a užitočne strávený víkend. Mám veľké šťastie. Spoznala som milých a talentovaných ľudí.
Naučila som sa:
Zuzana Bohunská, Bratislava
![]() |
Víkendový kurz 19. - 20. října 2024 |
Jitka Sova
Dík moc za vše a třeba někdy na viděnou.
5 věcí, co jsem se naučil na víkendovém kurzu 19. října 2024:
- Měl bych zapracovat na poslouchání, často odbočuju do vlastních myšlenek
- Šetřit s metaforami
- Znovunalezení chuti ke psaní
- Nabrání inspirace od ostatních
- Měl bych přestat drmolit
Petr Polák
Další dlouhodobý cestopisný kurz začne 6. listopadu.
Děkuji za "můj den slávy".
Klára Dvořáková
Akademie ČTK 16. října 2024 |
Nicole Prokopová
Zde je odkaz na článek v našem časopise, ve kterém naši kolegové Ing. Tereza Zajíček a Mgr. Bc. Zdeněk Brož kurz Dany Emingerové zmiňují. Byli na něm v červnu 2019 a vyprávějí, jak zakládali Magazín Nemocnice Šumperk: "Hledali jsme inspiraci v různých zdravotnických zařízeních a dalších periodikách. Dokonce jsme s panem Brožem jeli na Kurz tvůrčího psaní do ČTK, který vedla paní PhDr. Dana Emingerová, žákyně Arnošta. Všechno, co jsme se tam naučili, jsme náležitě zhodnotili. Věděli jste třeba, že titulek je 70 % úspěchu? My do té doby ne."
- Teoretický základ (sice na můj vkus jen letmo, ale na konkrétních případech, což je cennější)
- Zážitek ze setkání s mistryní slova a člověkem, který se osobně znal s A. Lustigem
- Naučila jsem se psát rychleji, než když jsem sama doma a mám na to klid - užitečné
- Odnáším si podněty do budoucna - tipy a rady, jak psát a nepsat, možnost navštívit další kurzy
- Dodalo mi to odvahu a odhodlání k dopsání knihy (že třeba nejsem tak marná a že by to někoho mohlo zajímat :D )
+ K práci: potvrdilo se mi, že titulek a perex (první věta) je nejdůležitější
Moc děkuju, Dani :)
Snad se uvidíme i v Plzni,
Katka Dobrovolná
ještě jednou moc děkuji za kurz, moc jsem si ho užila.
Naučila jsem se:
Mluví za mě jen slova na papíru, nesedím za čtenářem, abych mu svůj text vysvětlila.
Text není pro mě, ale pro čtenáře – musí se v něm orientovat, musí ho bavit, musím ho vždycky chtít mít zapojeného a těšící se ho na to, co bude v další větě.
Není potřeba se vyjadřovat za každou cenu mnoha slovy, je nutné vybírat, co text posouvá a co nikoliv.
Je potřeba dostat do textu emoce a rytmus – vědět, co text zrychluje a co ho zpomaluje.
Tři cihly = popis, dialog a akce – umět s nimi pracovat.
Vymýšlet si! Ponořit se do hloubky! Odpoutat se od reality! Nechat ze sebe vyhřeznout příběh!
Kurz budu určitě doporučovat dále.
Sára Abboudová
![]() |
iDNES 10. října 2024 |

domluvily jsme se s Vendulou, že napíšeme každá něco o cestě na víkendový cestopisný kurz na Šumavě. Vendula už svůj text poslala. Mně z toho Jak jsme tam jeli vylezla jako tradičně taková hermanoviština :-)
Hana Hermanová
Já mám na stará kolena skvělou paní učitelku klavíru. Naučila mě hrát Beethovena, Mozarta, ale já jsem nikdy nechodila na hudební nauku, a tak se vždycky někde rozsekám, protože nemám pod kůží, jaké předzamenání má jaká stupnice. Že když se řekne B-moll (je to buď ailoská, melodická nebo hamonická), pak tam patří těhle sedm tónů... a já to prostě automaticky nevím, a tak občas bouchám vedle.
Dana
A té bezvadné psavecké komunitě chci teď moc poděkovat za narozeninová přání, květiny





DĚKUJI. MOC SI TOHO VÁŽÍM. MÁM VÁS RÁDA







Zkusila jsem

NS
![]() |
Festival o psaní tvůrčím a markteingovém 5. října 2024 |





![]() |
Festival o psaní - skupina 2 |
Celkově jsem ale byl z festivalu spíše zklamaný tím, že mi přišel rozvleklý dlouhými pauzami, které šlo vyplnit ještě dalšími přednáškami. Asi bych uvítal, kdyby tam byl právě Martin Burda z Gongu, nebo studio Alta se storytellingem nebo Ateliér živé pedagogiky, který také kurzy tvůrčího psaní vede.
Je vlastně směšné si uvědomit, kolik jsem si od doby, odkdy se o tuhle aktivitu zajímám, dokázal najít zdrojů, jež nabízejí v tomto směru pomoc a vedení.
Překvapilo mě, jak velký trh zájem o školení ve spisovatelských dovednostech existuje. Trh prosperuje navzdory skutečnosti, že se prý v Česku uživí psaním asi 70 lidí a na tomto festivalu byla určitě druhá sedmdesátka aspirantů čekajících na uvolnění lovišť po etablovaných autorech pro svá vlastní díla...
Poslední seminář se týkal psaní rozsáhlých děl. Vedla ho Tereza Dobiášová, která získala Magnesii literu za debut románem o Anežce České, který jí vyšel na 700 stránek.
Smyslem jejího výkladu bylo ukázat, že bez denního závazku sedět alespoň hodinu nad psaním, nejenže nelze v rozumném čase dosáhnout dopsání takového díla, ale také člověk neudrží v hlavě obrazy, situace, postavy a zápletky, což se potom promítne do nepříjemných zjištění během následných editací rukopisu. Autor vidí, že se některé scény opakují několikrát, ale kvůli rozsahu a zapomínání ztratil nad chybami tohoto druhu kontrolu.
Není ale nutné zoufat: existují už profesionální programy, které kontrolují postavy procházející dílem, zápletky a konflikty, které jsou do textu už vloženy. Aplikace člení knihu na kapitoly a celkově pojímají strukturu díla jako komplexní systém, který lze popsat jeho prvky a vztahy mezi nimi. Román lze tedy algoritmizovat a programátorsky uchopit jako relační databázi a uživatelské rozhraní nad těmito daty. Autorka používá umělou inteligenci k tomu, aby si nechala psát souhrny kapitol a mohla se pak rychleji pohybovat nad hotovou a zestručněnou podobou svého díla. Nicméně trvá na tom, že tlusté knihy jsou potřeba, protože jsou pokusem zachytit totalitu bytí v jednom svazku a ochránit nás od zploštění idiotizující specializací vkrádající se do našeho života jako dělba práce při pásové výrobě zavedené Fordem, která sice zrychluje výrobu, nepotřebuje zkušené řemeslníky, ale má za následek, že nikdo neudrží v mysli pohled na výrobek jako celek, jedno, zda jde o pastelku nebo automobil nebo chápání světa jako celku…
Některé příběhy jsou důležitější než jiné, jako na logaritmické ose, stále vzdálenější čas se zahušťuje a je zastupován jen hrstkou zásadních děl, o jejichž výběru se už spory nevedou.
Nejspíš se nestane, že by někdo zjistil, že Alexandrijskou knihovnu vykradli, díla převezli na tajné místo a její požár byl pouhou zástěrkou té dějinné krádeže, zametáním stop. Pokud by se našlo místo a její požár byl pouhou zástěrkou té dějinné krádeže, zametáním stop. Pokud by se našlo místo, kde jsou díla ukryta, zaměřili bychom naši četbu na ně? Nejspíš jen pár akademiků, ačkoli pro správné určení směru je cenné, když jsou body od sebe daleko - zde myslím dvě podoby lidskosti s časovým odstupem. O to více děl čteme současných, které nám pomáhají se lépe orientovat v dnešku, je to ale tak, nepomáhá spíš hledat, co mám společného se svobodným kupcem z Aténského tržiště? Nebo otrockým vychovatelem v patricijské rodině? Stále selhávám v dobrovolném sebeomezení na čtení textů, které má smysl číst i po dvaceti letech od publikování...

Je tak těžké se dělit o svůj čas, otevřít knihu mi stále více připadá jako závazek...
Dana Emingerová na tom Festivalu o psaní byla taky, to jsem vynechal, protože k ní chodím do lekcí.
Moje osobní hodnocení je rozpolcené:
- pedagogicky nejzajímavější výklad předvedl R. Nekuda, jeho výklad/- výkon byl strhující.
- Markéta Doležalová nejspíš bude dobrým vedením pro pokročilejší autory. Po hodině jsem se s
ní pokoušel bavit o svém literárním pokusu, ale nenašli jsme moc vzájemného porozumění.
- lidsky a intelektuálně byla nejzajímavější Tereza Dobiášová, ta ale nabízela jen vlastní
zkušenosti, nikoho nechtěla vést…
Jarda Valach
✍🏼 Psaní je prostředek k lepší komunikaci se sebou a druhými.
✍🏼 Nejlepší prompt inzenýři jsou spisovatelé a copíci. Mají širokou slovní zásobu a umí srozumitelně popsat, co chtějí sdělit.
✍🏼 Nejdůležitější text je konTEXT. (Násobně platí i pro AI!)
Markéta Kyzlinková
Určitý čas nazrál, a tak některé moje texty budou zveřejněny ve sborníku povídek, který sestavila Dana Emingerová Pravdová z prací účastníků jejích kurzů Psaní podle Lustiga s Danou Emingerovou.
Najdete tam mimo jiné i moje povídky ze série sci-fi a fantasy, kterou jsem nazvala Příběhy staré žárovky. K dnešnímu dni je jich dokončených sedmnáct a jedna další se pozvolna rozrůstá do samostatného širšího příběhu. Samotný název cyklu je zvláštní tím, že mě k němu inspirovala jedna novinová zpráva, ze které vznikl samostatný nultý příběh. Všechny texty si zatím můžete přečíst v Klub "Hřeším životem". Příjemné čtení a laskavé snění.

Stefanie Michael
![]() |
10. lekce kurzu cestopisů s Barborou Literovou z Koktejlu 1. 10. 2024 |
1. Článek by měl být pocitový, emocionální, čtivý, pravdivý a relevantní.
Jak toho dosáhnout?
Na počátku si ujasněte, o čem chcete psát. Nemá smysl zkoušet do článku vměstnat vše od historie přes faunu a flóru, popis jednotlivých míst a zvláštností místní gastronomie, až po zvyky obyvatel a příhody z cestování. Vyberte si jedno téma, které považujete za nejzajímavější, a toho se držte. Jinými slovy – nepište článek o zemi či místě, ale o konkrétní zajímavosti, fenoménu a podobně. V Koktejlu uvítáme i články z České republiky, a také z jiných oblastí, než je cestování.
Nepište cestovatelův deníček. Častou chybou je, že autor začne článek přistáním na letišti a pak popisuje den po dni, co zažil. Až na výjimečné skutečně dobrodružné expedice nemá taková chronologická kompozice smysl.
Neomezujte se na popis. Svěřte se, jak na vás místo či situace působí. Než na pouhé konstatování faktů se zkuste zaměřit na příběh, který by tato fakta ilustroval.
Nepřizpůsobujte své texty kostrbatému jazyku politiků a úředníků. Nebojte se pracovat s bohatostí a krásou češtiny. Pozor ale na různá klišé! Vyhýbejte se i nesrozumitelným odborným výrazům a obratům. Raději použijte opis nebo obecně používané slovo, i kdyby nemělo být dokonale přesné. Koktejl není časopis odborný, ale popularizační, proto používá jazyk srozumitelný každému čtenáři.
Pracujte s hodnověrnými zdroji, informace ověřujte. Pokud vám něco zajímavého řekl například někdo z místních, a vy nemáte možnost to ověřit, nepředkládejte tyto informace jako fakt, ale uveďte, kdo Vám to říkal.
Nepopisujte notoricky známé věci. Místo toho se na ně zkuste podívat novýma očima.
Připravte se na to, že vaše texty projdou standardní redakční úpravou! (Redigací, geografickou revizí a jazykovou korekturou.) Před vytištěním však dostanete zredigovaný text k případným připomínkám a po grafickém zpracování také výslednou podobu článku ve formátu pdf.
2. Článek by měl přinést i něco navíc.
Jak toho dosáhnout?
Zkuste se zamyslet nad tím, jak článek doplnit něčím zajímavým. Součástí článků v Koktejlu jsou infoboxy. Do nich lze uvést informace, které se nehodí přímo do hlavního článku, ale přitom jej vhodně doplňují.
Potkali jste na cestě někoho zajímavého, nebo víte o někom, kdo má k vašemu tématu co říct? Zkuste s ním pořídit stručný minirozhovor nebo jej požádat o stručný názor do rubriky K věci.
Píšete o něčem, co by si zasloužilo přiblížit víc, než dokáží slova? Zamyslete se, jestli by bylo možné k článku vytvořit mapku, plánek, graf, tabulku, schéma nebo 3D model. Pokud dodáte podklady, naši grafici si s tím poradí. Cenný je ale i pouhý nápad, který nám sdělíte.
U některých článků čtenářům představujeme autora stručným CV. Pošlete nám tedy několik vět o sobě a připojte vaši fotografii.
3. Článek se do Koktejlu musí vejít.
Jak toho dosáhnout?
Ani v rámci tématu, které jste si zvolili, nemusíte popsat všechny detaily. Všeho moc škodí. Pište jen to, co je zajímavé, důležité a nové, aby se článek nerozpliznul v záplavě nepodstatných sdělení.
Délka článku nemůže přesáhnout 10 000 znaků včetně mezer. Tato hranice je přitom strop nejdelších článků. Neznamená to tedy, že kratší článek musíte natahovat na tento rozměr. O konečné délce rozhoduje redakce.
Délka infoboxu je cca 1000 znaků včetně mezer.
Délka minirozhovoru je cca 1500 znaků včetně mezer.
Délka rubriky K věci je cca 1500 znaků včetně mezer.
Barbora Literová
Petr Janša
Upravila jsem ti perex, aby hladce tekl.
Ještě se zamysli nad titulkem, zdá se mi trochu kostrbatý
Zvuk klaksonů a volání pouličních prodejců vytváří zvukovou kulisu, která může být pro někoho trochu stresující, pro jiného vzrušující. Cesta po promenádě Corniche nás vede k Památníku africké renesance. Vysoká bronzová socha, vysoká 49 metrů.
Pozor na jednotu slovesného času. Tady to střídáš, jak tě napadne a vyloženě to ruší, nech tam všude přítomný čas:
„Krysa! Krysa!" vřeští někdo ve vedlejším stanu, možná trochu hlasitěji, než se v noci sluší. Babou, který podle výrazu v tváři, tvrdě spal, vběhl do stanu s baterkou v ruce, připraven čelit zvěstovanému nebezpečí. Někdo, nebo něco šramotil v našich stanech. Rozespalý svítím mobilem a mířím směrem ke zdroji zvuku.
Stál jsem před stanem a oháněl se mobilem jako mečem, zatímco ženské osazenstvo se snažilo vyšplhat na nejvyšší bod stanu, který se pod tou vší vahou nebezpečně prohýbal.
Babou se nemůže přestat smát: „To je jen pouštní myška, žádná krysa," uklidňuje nás. „Hledá něco k snědku. Je stejně vyděšená jako vy."
Nepoužívej trpné rody, bere to textu energii a je to zbytečné a škoda, zkus tu větu napsat aktivně:
Jsou nám hned přiděleny dva stany velké, skoro 50 m2, pohodlné a dobře vybavené na přespání. (Dostali jsme dva velké stany, přidělili nám...) Ideálně: Spíme ve dvou velkých stanech...
Dana
Moc ti děkuji za tvé redakční úpravy v textu o aligátorech, který skutečně prokoukl. Na stránku za cestopis jsem umístila odkaz na fotky a titulky pro iDNES.
Vendula Beaujouan Langová
![]() |
2. lekce podzimního prezenčního kurzu s Danou 26. září 2024 |
Ahoj Dano,
dala jsem si ještě jednou kreativní ranní okénko a posílám výsledky názvů ke knize projektu Člověk naší doby. Líbí se my myšlenka podržet edici Doba... První díl Doba obalová, druhý Doba... Je tam k tomu proto víc nápadů.
A co jsem si odnesla ze včerejší hodiny? Asi jsem špatně volila kurz. Myslal jsem si totiž, že bude pro začátečníky. To, že narazím na tvé letité studenty, jsem vážně nečekala a docela mě to zaskočilo. Cítím se, jako bych začala chodit do tanečních, kde ostatní už tančí složité variace a já ještě neumím základní kroky. Chápu, že ostatní už se tam chodí jen se vzájemně podporovat, inspirovat a povzbuzovat. Mně ale chybí znalosti úplných základů.
Měj se krásně a bylo milé se zase vidět.
Nicole
Ahoj Nicole, omyl!!! Vybrala sis ten nejlepší kurz, který jsi mohla.
Jsi totiž velmi šikovná a máš úžasný cit pro jazyk. Míchat začátečníky s pokročilými se mi velmi osvědčilo, protože ti talentovaní začátečníci jdou mnohem rychleji kupředu. Takže se neboj ničeho, do příště udělej literární cihly. Pojedeme literární abecedu postupně. Jsem neochvějně přesvědčená, že během dvou tří lekcí budeš tančit jako ostatní právě proto, že jste byli mezi začátečníky ještě s Jardou nekompromisně nejlepší.
Dana
![]() |
Super 27.9.24 |
Pokud jde o můj cestopis o honu na aligátory pro iDNES, náš louisianský průvodce Jeremy asi magor nebyl, když tvrdil, že si vezme známou popovou hvězdu. Našla jsem o tom článek v dnešním Superu:
Vendula Beaujouan Langová
Postřehy z kurzu cestopisů s Jaroslavem Halamkou z iDNES:
( úplné novinky : dočitatelnost ; kvalitní perex versus senzacechtivost ; témata rezonující mezi českými obyvateli - jak málo znám vlastně tuto zemi...? ; relativní nezávislost čitatele článků na znalostech historie - pro mĕ je cestování především zeměpis, a zeměpis je dějepis nad mapou...)
2. Navzdory zklamání z toho objemného balíku všeho, co o psaní nevím, a navzdory jednoznačné tendenci k "literárnímu stylu" à la Martin mě nadále a stále víc struktura a výstavba dobrého textu zajímá a baví, už i proto, že spousta "desater" obhospodařuje evidentně více způsobů gramotného vyjadřování (KDO CO KDE KDY JAK PROČ , důraz na vtip a humor, důležitost přímé řeči a citací ).
3. Absolutně momentálně nevím a ani si nedokážu představit, pro jakou cílovou skupinu bych kdy mohla cokoli v češtině psát. Vnímám odcizení a celkové tápání, které jsem ve svých textech psaných v němčině (krátké povídky, proslovy, hodnocení studentských reflexí v rámci universitní výuky atd.) v podstatě necítila.
4. Pro ješiťáka mého typu je více než přínosné slyšet od úspěšných a zkušených profesionálů vyrostlých kdysi taktéž ze skupiny psavců, co čtenář NECHCE slyšet a jak krutý je o něj boj.
5. Nadále věřím a doufám v to, že psaní je řemeslo jako každé jiné a naučit se dá, pokud má člověk MYSL OTEVŘENOU...
![]() |
9. lekce psaní cestopisů s Jardou Halamkou z iDNES 17. září 2024 |
Důležité je nesměšovat cestopis s blogem.
Četla jsem o iniciačních obřadech etiopských Hamarů. Byla jsem mile překvapená, že se Jardovi Halamkovi líbí humor, což já jako srandista vítám, já to bez humoru ani neumím. Jinak jsem se dozvěděla mnoho zajímavých a důležitých rad, jak psát cestopis. Pan Halamka nám zopakoval i věci, které jsme se naučili v kursech Dany, ale ne je vždy dodržujeme. Zdůraznil, jak je nutné psát sám za sebe, mít otevřené oči i mysl, abychom nepopisovali jen co jsme viděli, ale i něco navíc. Humor by taky neměl chybět. Je dobré praktické rady shrnout do boxíku vedle, aby nerušil text, ale čtenáře to zajímá. Jsou důležité i fotografie, které čtenáři přiblíží popisované místo či zážitek. Je to velice sympatický člověk.
![]() |
Víkendový kurz psaní cestopisů v Železné Rudě 13.-15. září 2024 |
Už jsem nebyl dlouho na žádném prodlouženém výjezdním kurzu psaní. Na cestovatelský jsem se ale původně ani nehlásil.
„O čem tam tak píšete?“ ptal jsem se jednoho z „cestovatelů“, který se chystal na psaní cestopisů do penzionu U Sněžnice v Železné Rudě.

Děkuji Natašo a Davide, děkuji Dano, děkuji všem ostatním a už teď se těším na další tvůrčí cestu za hranice všedních dní. Kamkoli a na jakékoli téma.
Marek Bucko


Jde o gradaci a znalost lidských prototypů. A je skvĕlé a zábavné tuhle vysokou pedagogiku pozorovat. Děkuji, jen tak dál!
Sabina Prisender
Je nutné přicházet včas
Někdy bych mohl přinést do hodiny buchty
Není třeba se bát "vykrádání" literárních témat, soutěží se o to, kdo je zpracuje nejlépe
V malém literárním útvaru je místo tak na jedno sdělení, na jednu řídící myšlenku

Nejdříve jsem psala především pro něco - pro kurz Psaní podle Lustiga s Danou Emingerovou. Děkuji Dano za tvé laskavé a současně důsledně přísné vedení, kterým z nás dokážeš vymáčknout to nejlepší a zároveň vytváříš komunitu, kde se navzájem podporujeme. O něco později pro někoho, komu jsem se líbila já i moje psaní a díky tomu jsem objevila důvěru. Postupně jsem došla k tomu, že moje psaní je moje a nikam nezmizí, pokud si to já sama nebudu přát.
Přesto se nikdy nenazývám spisovatelkou, protože svoje příběhy nevymýšlím a nedodržuji pravidla, která nás Dana učila, která fungují a podle kterých se může naučit psát opravdu každý, kdo má rád písmenka a ono mystérium, kdy z nich vzniká příběh. Já o svých postavách nic dopředu nevím. Vynořují se mi. Poznáváme se navzájem. Někdy na dlouhou dobu z mého života zmizí, pak se najednou objeví, překotně mi vyprávějí, co všechno zažily, a já zapisuji, až se mi od klávesnice kouří.
Jsem zapisovatelka toho, co ke mně přijde, zaklepe na dveře nebo se objeví na mém pracovním stole jako čokoládový bonbon ve zlatém staniolu, který mi tam nechal někdo laskavý, abych si osladila život. Spřádám příběhy z klubíček energií, útržků vět, obrazů, sdílených tajemství, zbytků snů, které mi při probuzení uvízly mezi prsty, i z bolesti, která někdy ne a ne zmizet. Málokdy píšu výlučně o sobě, i když svět mých příběhů je mnou hluboce prožitý. Vzniká tak intimní prostor, do kterého můžete vklouznout i vy a zabydlet se v něm, jakoby byl váš vlastní.
I tak jsem to všechno já. Věčná Lilith sedící na břehu Gangy ve městě Váránasí. Kálí, která chce poctivost až na dřeň. Baba Jaga, jež vládne mocí, na níž nelpí, protože ona je tou mocí, takže ji o ni nikdo nemůže nikdy připravit. Bludička, která dokáže druhé provést bažinou pocitů, aby se v ní neutopili, i když to znamená, že v ní sama zůstane. Babička Stefanie, co peče dračí koláčky a pro každou příležitost má připravenou novou pohádku jako pohlazení.
Každé slovo, každé písmeno jsem já. Protože beze mě by energie vpletená do mých příběhů nespatřila světlo světa. A bez vás, kteří je čtete, by se nemohla do toho světa šířit. Děkuju.
Stefanie Michael
![]() |
První lekce dlouhodobého kurzu psaní knih s Danou 5. září 2024 |
1. Nebát se občas psát víc polopaticky.
2. Když chci něco opravdu napsat, musim si to taky vysedět.
3. Nezabíhat do nedůležitých detailů.
5. Nechat si čas na to, abych si text po sobě znovu přečetla.
Těším se příště!
Jasmin Carmel
děkuji za včerejší první lekci dlouhodobého kurzu, kde jsem se dozvěděla pár nových věcí, začínám se do psaní znovu dostávat.
Ráda bych se také zúčastnila 29. listopadu autorského čtení na Dobešce, přijela bych kvůli tomu extra z Vídně do Prahy. A těším se.
Když se podíváme do médií, převažují negativní zprávy. Taková je i je stránka z konce srpna na Novinkách.cz:
Na kurzu jsme zkoušeli psát o kostnici v Kutné Hoře.
Morbidnosti jsou slavným tématem i v Mexiku.
Lidi zajímá náhled do soukromí domorodců:
Zpověď iránského muslima o manželství, Manželství v sedmiletkách, Jak vypadá sex v komunitách s mnohoženstvím
![]() |
8. lekce cestopisů 3. září 2024 |
Líbila se mi pestrost textů všech účastníků, kteří píší opravdu skvěle. Proti povídkovým seminářům, kde je víc žen, jsou cestopisné kurzy takové mužštějsí. To by dal i můj manžel. :)
Vendula B. Langová

V Praze na hlaváku se mi podařilo na první pokus najít navazující vlak, což - stejně jako fakt, že jsem neomdlela nebo neutekla při večerním čtení -, považuju za vrcholný úspěch. Nic lepšího podle mně už do padesátky nezvládnu.

I přes prvotní drobné komplikace jsem zvládla najít nejen zmiňovaný penzion, ale následně i kulturní centrum s kavárnou, kde naše společné čtení mělo probíhat. Po dvou koktejlech se mi dokonce podařilo odbourat moji touhu utéct a přečetla jsem povídku o křečkovi ve vysavači. Za úspěch považuju fakt, že se pár lidí i zasmálo a nesmáli se v tu chvíli mně.

Věřili byste, že za dvacet minut na místě dokážete napsat text o reklamaci brýlí, do kterého musíte "nacpat" šest povinných informací (oblečení, věk, ranní snídaně, bydliště, první nebo poslední sex a informace o kamarádovi-kamarádce)? A ještě pouze z pozice toho, co reklamuje? Aniž byste popsali jakoukoliv reakci prodavače? Já jsem nevěřila. Ten večer jsem ale pochopila, že mě psaní fakt baví. Našla jsem právě tenhle svůj ztracený kousek.

Ach jo, nechala jsem si knihu v kufru, do Prčic! No nic tak se kouknu, co tady mají v té přihrádce s blicím pytlíčkem ke čtení.
![]() |
Foto: Alan Pajer |
Do někoho lehce vrazím, otočím se – stoupám očima výš a vidím známý obličej, zatajím dech: „Ty brďo, to je Arnošt Lustig!“ Stáhne se mi hrdlo, nejsem schopná vyloudit slovo, tak jen pípnu nesmělé: „Pardon,“ a usměji se. Pan Lustig si s někým povídá, jen kývne hlavou a vůbec netuší, že já se dnes asi nebudu sprchovat.
Uběhne několik let a článek se mi vybaví znovu. Konečně se totiž dostávám do životního stádia, kdy cítím, že bych měla něco udělat se svým psaním. Píšu sice básničky od mala, ale ráda bych napsala i nějakou prózu.
Házím do Googlu heslo: KURS TVŮRČÍHO PSANÍ. Oko mi padne mimo jiné i na tvůrčí psaní podle Arnošta Lustiga. Ha - to by mohlo být taky zajímavé. Rozkliknu webovku a už vyplňuji přihlášku.
V kursu s Danou Emingerovou se oproti jiným kursům tvůrčího psaní, které jsem navštívila, vše točí kolem textů frekventantů. Dává to smysl, má to ten správný rytmus – rezonuje to tu se mnou. Arnošt musel být opravdu super chlap, říkám si pro sebe, když nám Dana přečte povídku o tom, jak přišel na kurs později, protože mu diagnostikovali rakovinu, a on to všem sděloval tak, jako by jim vyprávěl, že si ráno k snídani místo chleba s marmeládou, dal chleba se šunkou.
Bohužel kniha: „Živel Lustig“, ze které byla zmiňovaná ukázka, je podle slov naší lektorky a zároveň autorky knihy už vlastně vyprodaná.
Na procházce Prahou jdu okolo největšího knihkupectví na Václaváku, a tak to zkouším. A světe, div se - mám štěstí a knížku ulovím hned na první dobrou. Začítám se do úvodních stránek a žasnu, na jaký kurs jsem se to vlastně dostala. Skoro se od knihy nemůžu odtrhnout. Rodina mě nenávidí – odmítám kvůli čtení vařit večeře, jo taková jsem potvora, jak by řekl Arnošt. Knížka mi připomíná naše víkendové kurzy, přesně tohle tam zažívám i s tím Arnoštovým duchem, je tam s námi i ta jeho nálada – smutná a veselá zároveň.
Dočítám několik posledních kapitol, až dojdu k řádku, na kterém stojí: „Jako bonus si můžete přečíst interview s Arnoštem Lustigem, které vyšlo tam a tam… a také v ČSA Review…“
![]() |
ČSA Review, červenec-srpen 2006 |
Čumím, jak když mi naďoube… Ten článek, který jsem tehdy četla v letadle a který na mě udělal takový dojem a zjevoval se mi v hlavě tolik let, psala naše lektorka Dana.
Jo, ať mi ještě někdo v životě řekne, že něco je jen náhoda. Houbelec!! Náhody neexistují!
Lenka Konopásková
Díky za srpnový Zpravodaj se zprávou o vítězství Tvého synovce na pařížské olympiádě. Připojuji se ke všem gratulantům nejen ke zlaté olympijské, ale nyní i následně k dalšímu titulu mistra světa na šampionátu v Samarkandu, které Pepa Dostál v těchto dnech získal. Skvělá reprezentace našeho národa! Sympatickému šampionovi přeji dobré zdraví, sílu a radost z úspěchů ve všech dalších závodech.
Srdečně – Milada Trojanová
Těším se na zářijovou hodinu.
Anna Vocelová
![]() |
7. lekce dlouhodobého kurzu cestopisů s Pavlem Stöcklem z webu National Geographic 20. 8. 2024 |
Vendula Beaujouan Langová
· Titulek: 80 až 110 znaků
· Úvod/perex (obsah článku ve 2-3 větách)
· Formát: Word nebo ODT, text vhodně členěný krátkými mezititulky pro snazší orientaci a komfort čtení. Z téhož důvodu požíváme spíše krátké věty a také kratší odstavce, než rozvitá souvětí a dlouhé souvislé pasáže.
Styl: Poutavý, přístupný pro laiky
National Geographic Česko je populárně-naučný časopis, nikoliv odborné periodikum. Upřednostněte poutavé vyprávění před technickými detaily. Ideálem jsou exkluzivní informace nebo unikátní pohledy, které nebyly jinde publikovány.
Úvod/perex: Začněte „háčkem“ či „špekem“. Není třeba poskytovat rozsáhlé pozadí – skočte rovnou do nejzajímavější části vašeho příběhu.
Fakta či údaje jsou důležité především pro podtržení jedinečnosti a výjimečnosti – případně srovnání. V zájmu srozumitelnosti zjednodušujte složitá fakta.
Doporučenou (nikoli ultimativní) zásadou je používání techniky vizualizace – tedy aby si i laik dokázal popisované skutečnosti představit i se zavřenýma očima.
Lidský prvek: Zahrňte do příběhu lidi. Krátce zmiňte jejich vzhled, použijte přímou řeč a vyzdvihněte zajímavé osobnosti.
Zákulisní informace: Sdílejte unikátní postřehy či pocity z průběhu výzkumu, překonaných výzvách nebo zajímavých navštívených lokalitách.
Požadavky na obrazový materiál
Ideálně zašlete e-mailem náhledy všech druhů obrazového materiálu (fotky, ilustrace, grafy, infografiky), které máte k dispozici společně s textem.
Konečný výběr provede redakce ve spolupráci s autorem
Autor souhlasí s publikováním poskytnutého obrazového materiálu
Popisky k fotografiím: Budete požádáni o dodání popisků k vybraným snímkům.
Údaje o autorovi
Uveďte své jméno
Kontaktní údaje (nejlépe telefon, e-mail) – případně uveďte, kdy vás můžeme kontaktovat
Specifikujte případné požadavky na prolinkování článku
Michal Hejna
![]() |
Tvůrčí mejdan v Radotíně se konal za hojné účasti 13. srpna. Hostem byl Pepi Lustig. |
Děkuji všem za skvělý večer na terase a už teď se těším na příště.
Martin Paruch
Tragedie je neštěstí, které člověk potká, aniž by si to zasloužil. Komedii se musíme smát ale tak, abychom vysmívanému neublížili.
![]() |
Dlouhodobý kurz v pojišťovně Uniqua |
Beata Lipšicová
![]() |
6. lekce psaní cestopisů 6. srpna 2024 vedená z chorvatského Molatu |
Gratulujeme Janě Venzlů k průniku na Novinky.cz, kde vyšel její cestopis o plavbě po Amazonce s názvem Jak nejlépe zažít největší řeku světa? Pomalu a za málo peněz.
Přeji příjemný poslech.
Jakub Hlaváček
Jsem amatér a napsat tuhle zprávu mi dalo hodně přemlouvání. Nejdříve se musím přiznat, že jsem si povídku La Belle pro knihu Člověk naší doby potřebovala připomenout. Když jsem se dostala do ní, jak jsem ji mínila a proč jsem ji psala, měla jsem pocit a omlouvám se, ale musím říct, že povídka v zeditované verzi vyznívá jinak, než jak jsem ji psala. Nešlo mi napsat jednoduché úpravy, jak jsi požadovala. Vím, košatím, v mé verzi je spousta zajíců a vět, které asi čtenář nemůže pochopit. Zeditovaná verze je stručnější, jednodušší. Ale nová verze nejsem já.
Četla jsem obě verze několika přátelům. Tvoje verze pro ně byla stručnější, přehlednější. U mé oceňovali tu emotivnost. Zkusila jsem napsat verzi, kde jsem se snažila dodržet tvoji profesionalitu, přesnost a svoje já, emoce, popis. Trošku trnu, jestli mě nepošleš do háje, ale risknu to a posílám. No, uvidím, jestli je možný kompromis.
![]() |
5. lekce psaní cestopisů 23.7.2024 |
Logika se vyvinula z instinktu (chňapni, sežer, oplodni), instinkt pomáhá překonat konvence.
Nevzdělaný a nesečtělý autor se těžko stane dobrým spisovatelem. Spisovatel musí hodně číst a hledat inspiraci ve všem, co je kolem něj řečeno.
Bajky musejí mít jasné poučení a musejí být přehledné a jednoduché. Přílišná sofistikovanost u tohoto žánru není k ničemu.
Autor si může se skutečností hrát, jak potřebuje a nesmí se na nic ohlížet. To, komu píše pro radost, je až na posledním místě.

posílám své výtvory z červnové bonusové lekce, za kterou děkuji, a hlásím, že se ráda zúčastním i další mejdanové lekce u Bohunky. Samozřejmě připravím nějakou mlsku;-).
Anna Vocelová
![]() |
4. lekce dlouhodobého kurzu psaní cestopisů 9. 7. 2024 s Jakubem Kynčlem |

bezesporu Vam nechybi talent a povidka Metamorfóza o proměně člověka v čip má skvělý nápad, proto jsem Vás jako porotce literární soutěže doporučila na třetí místo. Nicméně příběh vykazuje - jak to u amatérů bývá - mnohé začátečnické chyby a přestupky proti pravidlům psaní. Ty se učíme na kurzech. A chyby pak společně opravujeme proto, aby text mohl být co nejlepší a co nejrychleji chytil čtenáře.
Problém začátku vaší povidky je v tom, ze první věta "Čtrnáctiletý Ondřej H. – tedy Ondřej Holomek, zvaný též holomek Ondra – se jednou ráno probudil a zjistil, že je z něj mikročip." je trochu zašmodrchaná. Proč v ní mluvíte o holomkovi Ondrovi, aniž by měl tento "vtipný" dodatek jakékoliv pokračování v textu? Když se s tím jménem i přídomkem dál nepracuje, nemá v příběhu místo.
Chce to však odvahu přijímat připomínky s pokorou... znechucení zrovna není ta správná emoce, aby se laik nečemu naučil...
Ze stovek prispevku vybirame proknihu jen ty nejlepši a za kvalitu textú ručim ctenařum jako ornanizator a investor projektu JA. Proto příběhy začátečníků (ale nejen jich) s profíky editujeme, aby urovni zpracovani nevybocovaly ze stadardu povidek tech, kteri uz maji psani "zmáklé". A mazáci -budete se divit - o vylepšováni a tvrdou zpetnou vazbu stoji prave proto, aby mohli být lepši... a rychleji se posouvali. Škoda, ze jste to nepochopil, jste moc šikovný. Ale ani Hemingway nebyl zpočatku Hemingway.
S pozdravem Dana Emingerová
![]() |
Bonusový letní on-line kurz 27. června 2024 |
![]() |
3. kurz cestopisů s Petrem 26. 6. 2024 |
Musíte znát cílovou skupinu, pro kterou píšete.
velice děkuji za Vaši okamžitou odpověď, když jem nemohla najít své příspěvky. Velice si toho vážím. Díky Vám jsem svou povídku i básničku snadno našla zde. Mnohé příběhy na Vašem blogeru se mi velmi líbily, když jsem konečně měla čas si je v klidu pročíst. Budu se na tvůrčí stránky k napsaným příspěvkům i přes prázdniny občas vracet. Za vše mnohokrát děkuje a už pohodové léto Vám přeje
![]() |
10. lekce kurzu ve smíchovském Centru pro seniory ve Staré škole s Danou 18.6.2024 |

Jazyk má být malebný a hezky znít.
![]() |
Lunch Meet Food festival v Horácké galerii 15. 6. 2024 |
Věra Staňková
Dostojevský objevil, že v moderní době činí člověka člověkem jeho postavení, nikoliv až tolik charakter a jednání, jak tomu bylo dříve.
Shakespeare vymyslel tragikomedii.
Autor potřebuje kuchařku, jak psát. Zároveň se nemusí žádných pravidel držet dogmaticky, ale může je porušovat jen tehdy, jestliže pravidla opravdu zná. Takže musíme studovat Poetiku a snažit se proniknout do „nepochopitelného“.
Marie Hrubá
![]() |
10. lekce on-line kurzu psaní knih a povídek 13.6. 2024 |
předně bych chtěla poděkovat za další turnus on-line kurzu, díky kterému jsem se zase o něco více rozepsala. Oceňuji (a čím dál více doceňuji), že jsme schopni si dát opravdovou zpětnou vazbu a ne se jen plácat po ramenou, jak jsme skvělí...
Ráda se tedy zúčastním nejen dalšího (podzimního) bloku, ale i prázdninové hodiny, ať už bude on-line či u někoho doma, pokud by mě tedy i s bábovkou dotyčný pozval;-).
Prostě a jednoduše děkuji a v příloze posílám dnešní výtvor přestávkový i mírně poupravené "Komáry". Škrtla jsem pár vět v lese, odstranila zavádějící "mlčel" a mírně upravila i to, že šlo o ne/vstup do strany, nikoli ne/podepsání spolupráce s STB.
Děkuji moc a přeji pěkné prázdniny,
posílám svůj dnešní příběh na téma člověk naší doby a i ten kraťoučký literární útvar o někom, koho nemusíme. A taky bych se ještě ráda doptala na pár informací k té nabídce dělat organizátorku kurzů. Jak by to teda bylo. A ještě jednou za tu možnost moc díky, vážím si toho.
Jasmin Carmel
Děkuji za pozvánku na poslední hodinu, žel tentokráte nemohu. Jsem na Tenerife. Přesto všechny zdravím. Je to bezva parta. Děkuju, že jsem s vámi mohla být. Bylo to moc fajn na povznesení ducha.
Krásné letní dny celému teamu!
Jarmila Meera Williams

Povídka musí mít začátek, prostředek a konec. Vše v řádných proporcích, které však lze porušovat dle autorova cítění, neboť v literatuře nic není dogma.
Psaní nesmí být nikdy ani kousek nudné. Často je povídka z první poloviny nudná, a tudíž je lepší začátek vynechat.
Bajka je sevřený, hodně krátký literární útvar, kterému neprospívá, je-li uměle natahován.
![]() |
2. lekce kurzu cestopisů 11.6.2024 s Jakubem Kynčlem (fotograf, šéf přílohových rubrik Novinky.cz) |
Jakub Kynčl
Vendula Beaujouan Langova
Petr Janša

· v jaké době se příběh odehrává;
· kdo je hlavní postava/-y;
· jaká je hlavní zápletka.
Rozhodně by však anotace neměla prozradit, jak příběh dopadne, aby měl čtenář zájem si knihu přečíst a dozvědět se to. Můžete však zmínit, jaká zlomová či krizová situace v knize nastane, aby to v čtenáři posílilo zvědavost.
![]() |
Čtvrteční podvečer psavců 6. června 2023 u Asji a Jaroslava na Žižkově |
Nataša Richterová
„Půjdeš ty,“ pronesl tenkrát můj manžel. „Přece to nepropadne.“
Ale pak jsem si tvrdě řekla: „Běž, nejsi srab!“

„Hm, asi psycholog,“ říkám si. „Sice mě trochu mrzí, že není opravdový detektiv, ale tohle je také dobré.“
Pak vytáhne z kabelky zaletovanou debrecínku a při dalším povídání ujídá.
„Nestačila jsem se nasnídat,“ mrkne na mně a usměje se.
Při mém představování se mně chvěje hlas a zajímavé je asi jen to, že jsem na kurzu jako náhradník.
Pak jdeme s detektivem a prodejcem aut na oběd, a i když se známe tři hodiny, připadají mně blízcí. Safi a Marek.

Večer píši popis záhonu očima krtka.popis záhonu očima krtka. Jsem nadšená a žasnu, že jindy tak otravný popis lze napsat vtipně a zajímavě.
Druhý den, když se rozcházíme, mě Dana obejme a řekne mně: „Myslím, že tvoje dcera je talentovaná po tobě. Nechci tě přemlouvat, ale byla bych ráda, kdybys pokračovala.“
A já vím, že budu. Zjistila jsem totiž, že mě baví psát.
A také miluji Danu s velkým srdcem a všudypřítomným úsměvem. A lidi, kteří tam k ní patří.
Psaní se stalo součástí mého života. Je to náhoda? Mělo to tak v být? Kdo ví?
![]() |
Seminář pro seniory ve Staré škole 4. června 2024 s Danou |
Vážená paní Dano Emingerová,
Adéla Majerová. knihovna Třinec, soutěž Psavci
![]() |
Večer improvizace v Podskalské 3. června 2024 |

Musíme znát cílovou skupinu, pro kterou píšeme.
Rytmus psaného textu tvoří střídání dialogu, popisu, akce. Dlouhé věty prokládáme krátkými, používáme odstavce. Důležité jsou proměny nálad – veselá, smutná, šťastná, hnusná, strašidelná, trapná…
Jsme zedníci, kteří staví svou povídku z literárních cihel. Přesně musíme vědět, s jakým materiálem zacházíme a jak ho poskládáme dohromady.
tak na webu POZNATSVET.CZ byl 1. června publikován článek Bohuslavy Kopřivové "Danakilská proláklina". Další od Martina Perucha budou následovat.
Posílám odkaz: https://www.poznatsvet.cz/cestovani/danakilska-prolaklina/
Zdenka Velínská
Lucie Svibová
Těší mě, že zde sedí pár lidí, kteří si chtě nechtě musí poslechnout, co jsem vyplodila 😊 (něco z toho co jsem tu napsala si o prázdninách ilustruju, což je fajn).
Co jsem si odnesla:
· přímá řeč posouvá děj
· nejlepší je poznávat charakter v akci
· postava by měla aktivně jednat, musí mít motivaci, musí něco chtít
Kateřina Ester Vargová, FDU Západočeské univerzity
![]() |
9. lekce on-line kurzu s Danou 30. května |
· Pozor na „flintu na zdi“!
· Literární pravda musí být pravdivější než pravda!
· Krátit, krátit a krátit – shitdetektor
· Pozor na dlouhé „jak jsme tam jeli“
· Chyby faktografické x chyby v kompozici, stylistice…
Anna Vocelová
Dagmar Kokešová
![]() |
1. lekce 3. turnusu kurzu psaní cestopisů 28. května 2024 s Danou a Petrem |
1. Nadpis je 80 % úspěchu.

posílám pozdrav a krátkou povídku. Doufám, že se Ti v domě nad údolím vše daří, hlavně psaní nové knihy - za tím báječným starým stolem...
![]() |
Víkendový kurz tvůrčího psaní s Danou 18.-19.5. 2024 |
hledám literární polohu, do které bych se vešel.
Napsal jsem o tom, co bych rad chtěl rozvíjet, ale stále mi chybí, na jaký literarní útvar vlastně cílím...
Proč píšu?
Píšu převážně poznámky pro sebe, drobné postřehy, konfrontace s četbou, čtenářské deníčky, deníčky filmových a divadelních diváků, zážitky z cest,... Chtěl bych svůj jazyk, doposud nereflektovaný nástroj, lépe ovládnout, aby moje texty zaujaly nejen obsahem, ale i zajímavostí stylu a vytříbeností formy, chtěl bych se vyhýbat opakování slov, slova vybírat, aby souzněla při hlasitém i tichém čtení, ale celkově dosáhnout takové plynulosti sdělení, aby ta plynulost sama byla hodnotou, jako se ruka nemůže nabažit záplavy hmatových vjemů, když hladí kočičí kožich.
Umět věty zbavit balastu pomocných slov, obcházet repetetivní gramatické konstrukce, odstranit hlušinu z vydolovaných myšlenek, omezit zájmena, konečně pochopit, co znamená pojem rytmus v jazyce, vyhýbat se prázdnotě slov jako "hodně, velmi, nejlepší, zcela, všechno", aby konkrétní výraz vynesl větu jako autorské eso, byť cinknuté. Z literatury nezajímají mě (neusiluji o) dialogy, nezajímají mě postavy zapletené do příběhů. Vím, že tento nezájem má povahu kyselých hroznů nepřiznané neschopnosti, ale není přece nutné člověka s nadáním pro kresbu nutit do baletu.
Jde mi o zachycení nápadu, záblesku prozření. Usiluji o jemné pletivo souvislostí vytvořené z vět snadno rozpustných v myslích druhých jako cukrová vata, i když to je špatný příklad, protože sugeruje, že bych rád prodával nadýchané nic, nesmírně našlehanou kostku cukru. Ze všech forem, co literatura nabízí, je mi nejbližší esej, úvaha. Montesquieu uvedl do literatury esej jako souboj, spor protichůdných názorů, který se rozpoutal v naší hlavě, třeba podle dialektického schematu teze - antiteze - synteze. Esej jako soudní přelíčení, jemuž předsedá rozum. Nahromadění četby cizích a vlastních myšlenek, které v mlžné komoře mysli nechávají stopy po svých interakcích a je úkolem zapisovatele pozorované zaprotokolovat, převést do vět.
Existovalo hnutí, které si říkalo Třetí kultura. Zatímco první kulturou bývá míněno vyprávění a literatura nebo umění obecně, je druhá kultura je vyhrazena pro vědu. Jenže mezi těmito kulturami nastalo schizma: zatímco dříve bylo výrazem kultivovaného ducha umělce vyjadřovat zájem o vědecké poznatky své doby, byl pozorovatelý i opačný pohyb -vědeckou mysl zdobila schopnost své poznatky opírat o citáty z klasických děl. Rozchod vědy a umění dospěl k nesmiřitelným postojům vedoucím k projevům okázalé neúcty mezi oběma přístupy ke jsoucnu. Je proto cílem Třetí kultury obnovení spojení mezi uměním a vědou, které spojuje úžas a radost z prozření.
Jazyk považuji za optickou soustavu, která pomůže rozlišovat detaily v předivu skutečnosti, je-li vyjadřování správně zaostřeno.

A pak je tu další schopnost - správná kompozice, tedy úloha vyjádřit souvislosti pojmů v myšlence, které existují současně, postupným odvíjením slovního popisu. Úloha rozložit konstelaci vztahů na vlákna vět, aby se ve čtenáři zase seskládala - ideálně téměř bez jeho úsilí - v konstelaci, o které mluvím.
Další nezodpovězenou otázkou mi je hloubka odkazů, na které se lze ve vlastním psaní odvolávat, a mít ještě naději, že si se čtenářem porozumím, ale současně jej neobtěžuji opakováním, aby zkrátka vznikl text, který je současně kondenzovaný i srozumitelný.
Nevím, zda je psaní sval, který většina lidí netrénuje, má v atrofovaném stavu, nebo zda jde o talent, otisk božské pečeti, jako když Hrabal přirovnává rýhování mozkové kůry k daktylce božího palce.
Svou účastí na kurzu vyjevuji víru, že školení může člověku pomoci, a proto se s potěšením stavím do role žáka.

ještě jednou moc děkuji za víkendový kurz. Bylo to přesně TO nakopnutí, které jsem potřebovala, abych se konečně vrhla do psaní další knížky, kterou potřebuji mít v ruce dokonce roku. Pak mi totiž „mou" tiskárnu znárodní a s levným tiskem bude šmitec.
Nicole Studená
P. S. Ještě mě teď napadlo. U slepičí knihy mi editora dělala kamarádka, ale teď si říkám, že by možná stálo za to investovat do profesionála, který by i v rámci připravované knihy posunul můj literární um aspoň o něco dál, než se dostanu do „tvých spárů" J.
Šplhounsky-šprťounsky posílám vypracované úkoly a brainstorming - "Pět bodů, co jsem se naučil":
Nenechat čtenáře vystoupit ze snu našeho textu
Používat "shit detector" = škrtat balast
Metafory je třeba prokládat odlehčením
Detaily přitahují pozornost čtenáře
Střídat popis, akci a dialog
- bajky nemusí být jen o zvířatech
- zjištění, oč jsou ostatní (účastníci kurzu) pohotovější a originálnější ve svých nápadech než já
- obvykle textu pomůže, když se vynechají první věty
Pro „archivační účely“ posílám své příspěvky a prosím o zaslání informací o pololetním prezenčním kurzu konaném od září co každý druhý čtvrtek.
Jarda Valach

Přijíždím akorát včas. Parkuju, sbírám kabelku a hlavou mi najednou projede film, jak jsem do ní dávala věci. Ve filmu nevidím mobil. No, do prdele! Já ho nechala doma! Vrátit se, nevrátit...
Nevím proč mě napadá podívat se do kabelky. Kurvaaaaa!!!! Je tam.
Čtenář musí být stále napnutý, co přijde dál.
Nezahlcovat zbytečnými informacemi.
Pozor na pasivní tvary. Aktivní slova ženou dopředu.
Zkusit si napsat bajku kvůli struktuře (úvod, zápletka a pointa).
Prostě první věta!
Dialog rovná se energie.
Pryč s balastem.
Na blogu v titulcích používat slovesa.
Akční poutavý začátek má přednost před chronologickým řazením
Více konkretizovat, nepoužívat obecná slova (strom/lípa, pták/vrabec)
Hlídat si opakující slova a klišé vyjádření, shit detector
Zpětně se pokusit přečíst své výtvory očima čtenáře, který nezná problematiku, o které píšu. Uvědomit si, co je pointa, co je pro ni důležité a nebát se smazat věci, které v kontextu s hlavní myšlenkou nejsou klíčové. Méně je někdy více
Uvědomělé rozpoznání. Identifikovat větu, která je pro uzavření příběhu nejlepší. Nepřidávat zbytečně věci, které jsou z příběhu jasné anebo nepodstatné.
Používat sprostá slova je naprosto v pořádku, jen raději zřídka a úderně
Přímou řeč se pokusit psát tak, aby nepotřebovala úvodní věty
Když nevím, čím posunout děj, vzpomenu si na Aristotela (akce, vzpomínka, rozpoznání, zásah z hůry, popis)
Ve skutečnosti toho v hlavě zůstalo mnohem více. Děkuji Daně, že mně znovu vzbudila chuť psát.
- používání aktivních sloves,
- připomínka shit detektor,
- nelpět na popisu všech okolností, protože by nevynikla,
- důležitost úvodní a závěrečné věty,
- flinta na zdi-čeká se, že se z ní vystřelí,
- příběh nemusí být psán chronologicky.
Irena Országová
1. Že detaily hrají v beletrii velkou roli.
2. V popisu může být i přímá řeč.
3. Literární cihly
4. Nejdůležitější roli má nadpis a potom první věta – podle toho se pozná dobrá knížka.
5. Je důležité psát tak, aby tomu čtenář věřil a nemusíme vždy lpět na pravdě.
7. Popis má 2 druhy
8. V bajkách by mělo být jen jedno poučení
9. Rozdělovat přímé řeči (odstavec začíná přímou řečí)
10. V blogu se využívají citace
Tereza Nováková
Andrea Orságová
- Popis by měl být opatřen emocemi a ozvláštněn pohledem někoho zapojeného
- Příběh má být rozdělen do 3. částí – začátek (popis), zápletka, rozuzlení
- Pozor na opakování slov, v popise na slova typu vybízejí, zvající
- Zbytečně moc popisu škodí
80 centů nadpis, 20 centů první věta
Škrtat, sračkoměr
Popis pohledem neživé věci
Tak to napiš
Střídání – dialog, popis, akce
Perex
Jediný zajíc
Odpoledne mi to nepíše
Bajky poučení, literární text bez
Patnáctiminutová cvičení na konkrétní zadání, nekompromisně dodržet čas
Nápady, které nefungují opouštět
u přímé řeči často není nutné psát uvozovací věty
popis osoby doplnit jejími emocemi, projevy, konkrétním chováním
rezonance jako možný konec příběhu
pokud jsou v příběhu jména, měla by se objevit už na začátku
I popisu prospěje přímá řeč.
Zápletka/pointa se může naznačit na začátku a pak teprve dovysvětlit.
Čtenář může moje sdělení pochopit jinak, než jsem to myslela. Má jiné souvislosti, zkušenosti.
Obecný jev se dá popsat detailně.
Co je zmíněné na začátku má velkou váhu, čtenář očekává, že je to důležité pro celý příběh.
Věrka Maxová
![]() |
6. seminář scénaristiky a dramaturgie letního semestru Fakulty designu a umění v Pzni 15. 5. 2024 |
Ďakujem Vám za tieto hodiny a prajem vám všetko dobré do budúcna.
Matúš Šimončič
Regina Knapíková
- Zajímavý začátek (první věta je háček) – je potřeba upoutat
- ukazovat, ne říkat – „podstatu“ nechat vyplynout z děje, ne všechno opisovat
- trio: popis, akce, dialog – vyváženě
- pravidla se můžou ohýbat
Alena Zouvalová
posílám, co jsem se naučila na hodině tvůrčího psaní na Sutnarce:
– Řekla bych, že se mi dost zlepšil přednes / čtení. Taky se míň stydím prezentovat nějaký svůj příběh před ostatními.
– Už mi jde trošku lépe psát o něčem, co se mi nikdy nestalo / psát z pohledu postavy která je úplně jiná než já.
– Napsat kreativnější popis (např. skrze všechny smyslové vjemy nebo z pohledu neživého předmětu apod.)
– Poznala jsem lépe spolužáky. Často přes psaní prosvítá část jejich osobnosti.
Myslím, že hodiny byly poměrně náročné, hlavně protože musel mít člověk celou dobu „zapnutý mozek" (rozvrh na sudý / lichý týden je proto podle mě naprosto vyhovující, a také pro psaní úkolů). Ale i přesto, že byly semináře hlavně zpočátku výzvou, byly neuvěřitelně přínosné a jsem za ně moc ráda. Systém psaní cvičení přímo na místě, čtení úkolů nahlas a zpětné vazby mě na první hodině trošku vystrašil, jelikož mi veřejný projev vůbec nejde, ale myslím, že jsem se z něj nejvíc naučila a zlepšila, takže za to děkuji.
Kateřina Surmová


do Bruselu k nám přijela spisovatelka Kateřina Tučková a bude tu mít večer besedu, tak se na ni půjdu podívat.
Hana Hermanová
v únoru jste se zapojila jako patronkado projektu Psavci. Jsem jedním z účastníků (s anonymním jménem Višeň) a bylo mi sděleno, že se má povídka dostala mezi Vaše favority, což přináší naši další spolupráci. Za prvé bych Vám chtěla poděkovat, velmi mile mě to překvapilo a je to pro mě čest. Za druhé bych se chtěla zeptat, jak můžu v rámci sdílení povídky DigiDamoklův meč dále pomoct či co to z mé strany obnáší.
Po tom našem telefonátu jsem se rozbrečela dojetím, žila jsem z toho po zbytek dne.
Děkuju ti.
Míša
zdraví tě Bohda, alias Borovice z projektu Psavci. Do projektu mě vtáhla knihovnice, se kterou jsem v Havířově křtila naši knihu.
Je to zajímavá zkušenost, jen ted řešíme téma SCI-FI – STEAMPUNK. Je to tedy velké sousto pro mě. Vůbec nevím, jak to uchopit.
Každopádně jsem moc moc ráda, že se ti povídka Přítel na telefonu líbí.
Měj se hezky a kdyby bylo třeba cokoliv, poupravím.
![]() |
Setkání v Hluboké s výletem po okolí 10.5.2024 |
![]() |
Výlet na Rabštejn 10.5. 2024 |
Lidé kolem Dany a ona sama dokáží skvěle inspirovat.
Těším se na další aktivity, co nabídnete do budoucna!
I když je povídka napsaná podle skutečné události, nezbavuje to autora povinnosti vykreslit děj a postavy uvěřitelným způsobem.
Spisovatel nemusí psát o události přesně tak, jak se mu stala. Stačí příběh vybudovat s reálnými detaily a odůvodněným chováním postav. To čtenáře donutí přemýšlet o scéně jako o něčem, co by se stát mohlo, byť jde o autorovu fantazii.
![]() |
"Rozlúčková" 10. lekce dlouhodbého kurzu s Danou a Natašou 9. května 2024 v Opletalce |
Jste moc fajn!
Martina Křížková

Slovesa dodávají příběhu energii, přídavná jména a příslovce text brzdí. Akce a přímá řeč žene příběh dopředu, popis dynamiku líčení zpomaluje.
Nepřepisujte dialogy do souvětí. Porovnejte si, jak rozdílnou energii mají tyto dvě věty shodného obsahu:
Zachovávejte úhel pohledu (Kousl učitele do ruky, když jsem jej káral.) a souslednost časů (Mířím hlavní z okna a zastřelil jsem ho.).
První výbornou zpětnou vazbu získáte tím, že si svůj text přečtete nahlas. Tam, kde čtení drhne, je něco špatně.
![]() |
Druhý dvoudenní kurz pro Národní muzeum na Gymnáziu bratří Čapků 2.-3. května 2024 |
Hurá! Nebudeme se učit, říkali jsme si. Celé to začalo, když jsme se zúčastnili soutěže Náš soused kroužkovací stanice o nejlepší návrh naučných panelů, abychom veřejnost se stanicí seznámili. Netušili jsme však, jak velká práce to bude. Nejdřív připravovali své projekty jen čtyři skupiny v naší třídě a z nich se vybral nejlepší nápad.
Anna Jílková
Se srdečným pozdravem,
Studenti 2G, Trhanské nám. 8, Praha 15

mnohokrát Vám děkuji za dobré zprávy. Jsme nesmírně rádi, že se práce našich PSAVCŮ dostanou k Vám do knihy ČLOVĚK NAŠÍ DOBY.
Se srdečným pozdravem
Adéla Majerová
![]() |
7. lekce on-line kurzu 2. května 2024 s Danou |
Taky jsem měla dnes blbou náladu a mezi psavcema jsem oživla.
Díky,
Jarmila M. W.
Vím, že to je zatím předčasné, ale také vím, že jsi skvělou posilou..;-)
Budu také moc rád, když dokážeme v průběhu následujících měsíců poskytnou autorům z tvé skupiny nějakou možnost konzultací s tebou. Měla bys návrh/nápad, jak takové konzultace koncipovat? Časově/formátově/tak, aby to tobě vyhovovalo co nejlépe? Finální uzávěrku mají na konci října, ale to je dost dlouhá doba, většina bude chtít své příběhy jistě dokončit mnohem dříve, a i my chceme aby „nevychladli". Tak si říkám, nabídnout vždy ke konci měsíce nějaké časové okno pro on-line konzultaci celé skupiny? Nebo to nechat spíš na osobním kontaktu skrze email? Neumím vůbec odhadnout, co je pro takovouto aktivitu optimální?
Zkoušet si kratší cvičení
Číst si kratší cvičení ostatních
Naučila jsem se, jak napsat první větu.
Zkoušeli jsme psát bajky a popis postavy tak, aby z kontextu byly poznat její rysy.
Zopakovala jsem si psaní česky, protože chodím na francouzské gymnázium.

Ivona v sobotu zkusí s účastníky připravit rámec ostrovního světa + vytvořit hlavní postavy a nějaké základní kostry příběhu, ideálně lehce směřující ke stylu knižní série GO!.
Pak večer autoři budou chvíli psát a začnou svůj text (každý bude psát vlastní povídku v daném prostředí) na daný námět.
V neděli by pak měli autoři v rámci workshopů, kam Vás tímto zveme jako lektorku, své texty (stačí jeden/max dva odstavce), myšlenky a nápady dál probírat a směřovat k tomu, aby byly příběhy co nejlepší. Texty pak účastníci dopíší doma do zadaného termínu a pošlou nám zpět.
Sehnal jsem i turistickou mapu ostrova, která bude k dispozici.
Vladimír Havelka
![]() |
8. lekce dlouhodbého kurzu s Natašou 25.4.2024 v Opletalce |
Na 8 listečků napište:
1. oblíbené jídlo
2. obyčejné sloveso
3. sloveso zvířecí - štekat, pelíchat
4. přídavné jméno ( vztahující se ke smyslům) - chutný, teplý, hlučný
5. otázka, která vás rozčílí
6. oblíbené jméno
7. podivné křestní jméno
8. oblíbená barva
Nejprve poslepu vylosujte 2 lístky. Mrkněte, jestli z nich půjde vytvořit nějaký hezky název nebo námět.
Poté zkuste kombinovat a hledat nejlépe vtipné, nezvyklé, bláznivé kombinace. Chce se vám o něčem z toho napsat? Udělejte to!
Děkuji Markovi za super sváteční bábovku!
Milá Dano,
Tvůj kurz byl skutečně inspirativní. Při setkáních se žáky a studenty budu svá vystoupení stavět jako poutavý a interaktivní příběh.
![]() |
Jednodenní kurz pro Akademii ČTK 24. dubna 2024 |
Na co se ptát? Mít danou strukturu, ale nebát se vybočit z připravených otázek.
![]() |
5. lekce semináře letního semestru 24.4.2024 s Natašou |
Příběh se dá shrnou do pár vět, případně pár slov.
První i poslední věta knihy či příběhu jsou důležité.
Při psaní je třeba držet určité tempo
Na konci příběhu by postava měla být jiná, vlivem okolností příběhu
Smutná esence se píše jednodušeji než veselá.
Kateřina Hošková, Fakulta designu a umění, Plzeň
na webových stránkách kurzu tvůrčího psaní jste mi publikovali texty i s odkazem na můj FB klub Hřeším životem. Moc mě to potěšilo.
Myslím i na vás a věřím, že si jednou zase vytvořím čas, abych se do komunity psavců a kurzistů mohla zase aktivně zapojit. Moc všechny pozdravuji a těším se zase někdy na setkání.
Míša Štěpánka Sedláčková
Chcete si vyzkoušet, jaké to je, když se pod vašima rukama vyloupne z písmenek příběh? Chcete se o o něj podělit s ostatními a nakouknout pod pokličku jejich příběhů? Přihlaste se na kurz
Psaní podle Lustiga s Danou Emingerovou. Všechno o nich najdete zde. A máte-li mezi svými blízkými nějakého psavce a chcete mu dát neobvyklý dárek? Darujte mu zážitek. Víkendový kurz PSANÍ PODLE LUSTIGA s Danou Emingerovou.
Určitě nebudete litovat. A třeba se tam někdy spolu potkáme. 🥰
![]() |
6. lekce dlouhodobého on-line kurzu psaní knih 18.4. 2024 |
QR kod pod textem je můj o Islandu a ten druhý je o španělské tanečnici.

Marek Bucko
Je zajímavé, že úhel pohledu podléhá módě a vkusu.
![]() |
5. seminář letního semestru v Plzni 17. dubna 2023 |
První věta/odstavec knihy by měla být poutavá
Když si člověk není jistý námětem, může zkusit dát šanci náhodě
Marie Rysová
Napište povídku podle následujícího vzorce: Někdo někam jde, něco tam zažije, jde tam druhý den (za kratší dobu) a potvrdí si to, jde tam za rok (za delší dobu) a zjistí, že vše bylo jinak.
Příběhy s tímto zadáním pro inspiraci najdete například zde:
1/ viz uč. str. 17 Příběh ve třech větách: Ve třech větách napište agentovi, o čem je váš dnešní příběh (historická postava)
2/ Napište krátký příběh, který bude končit větou: Nadechla se a skočila. (Nadechl se, nadechly/i se ...)
3/ příběhy na 7 slov - napište příběh přesně o sedmi slovech. Inspirace v uč. str.17.
![]() |
Kurz pro studenty Gymnázia bratří Čapků 15.-16. dubna 2024 |
![]() |
5. lekce dlouhodobého on-line kurzu psaní knih 4. 4. 2024 |
Jedna z možností, jak se vyhnout „vatě" v příběhu, je časový zámek. Tj. příběh se odehrává v nějakém daném časovém úseku a nemůže se libovolně roztahovat. Děj musí plynout. Zámek může být „libovolně" dlouhý, ale je předem daný. Během jedné hodiny, jednoho dne (24 hod.), než vybuchne bomba, než začne hořet, než dojde letadlu palivo, než se loď potopí, než dojede vlak do stanice... Čím kratší časový úsek, tím to může být lepší a dynamičtější příběh. Může jít i o kapitolu knihy bez konce, ale s háčkem na další kapitolu.
Klára Dvořáková
Dílo jsem měl sice z poloviny hotové, ale nebyl jsem s ním po přečtení spokojený.
Díky kurzu a učebnici z kurzu, jsem dostal zcela nové pohledy na mou tvorbu.
Filip Stretz
![]() |
4. seminář letního semestru v Plzni 3. dubna 2023 |
- měla by sama jednat, být aktivní, ne pouze objekt v příběhu pro ostatní
- přijde mi že většina dobrých bajek je o interakci dvou rozdílných postav/věcí. dva pohledy na věc, ponaučení
Pro více teorie o zápletkách doporučuji např. Knihu divů. Pro představu o dramatické klenbě - ta nejznámější Freytagova pyramida - je např. dobře popsaná zde.
Literární cihly jsou dialog, popis, akce
![]() |
1. lekce na gymnáziu Bratří Čapků v Hostivaři 2. dubna 2024 |
Důležité jsou akční začátky
Neznala jsem Arnošta Lustiga
Zaujaly mě jeho zážitky z koncentračního tábora
Hemingway vyškrtával z textu zbytečná příslovce a přídavná jména
Tereza Kuncová
Chci si přečíst nějakého Hemingwaye
Chci si přečíst Daninu knihu Živel Lustig
Psaní nesmí být nuda
Jiná metoda psaní
Psaní nesmí být nuda
Matouš Padyásek
Nadpis je 80% úspěchu
Hodiny, čísla, údaje o čase čtenáři často nevnímají
Někdy dodá textu zajímavost jiný úhel pohledu, může to být ten správný směr
Hanka Dědková
Rovnou se vrhnout do děje.
Vrhnout se rovnou do děje.
Způsob psaní podle Lustiga.
Anna Jílková
![]() |
Eda Nosek z Vyšší odborné školy publicistiky 2.4.2024 |
A také jsem se chtěla zeptat, zda se vám sktuečně líbila některá povídka o dětech ztracených na internetu natolik, že byste ji otiskli v chystané knize Člověk naší doby?
Zpětnou vazbu jsme již zaslali PSAVCŮM a jsme velmi zvědaví, co na ni řeknou. Za nás TOP.
S pozdravem
Adéla Majerová, knihovna Třinec

život mi přinesl krásný, ale strašně náročný projekt. Pracuji externě pro Destinační společnost Orlické hory a Podorlicko, takový regionální CzechTourism. Letos v lednu jsem představil její Správní radě návrh produktu cestovního ruchu - Příběhy Orlických hor a Podorlicka. Všichni byli nadšení, odcházel jsem s potleskem. Nutno dodat, že členskou základnu tvoří starostové měst, majitelé hotelů, autodopravy, atp.
Vzniká několik příběhů od Lanškrouna po Dobrušku. Příběhů postavených na konkrétních historických událostech. Jsou to tak silné momenty dějin, že z nich běhá husí kůže. Projekt teď běží na plné obrátky a má několik etap. Mám k celému projektu obrovský respekt a pokoru, zároveň mě žene nadšení a strach :-) A tak jsem tě chtěl moc poprosit o supervizi při psaní příběhů. Chtěl bych, aby vyšly knižně, před Vánoci tohoto roku. Také je budeme natáčet. Začátek a konec každého příběhu bude stejný, jednotná znělka. Hudba k ní je již v přípravách, bude odrážet náladu příběhů. Úvodní slovo ve znělce bude mít František Kinský :-)
![]() |
7. lekce dlouhodobého kurzu v Opletalce 11.4.2024 |
![]() |
Autorské čtení na pozvání knihovny v Hlinsku 26. března 2024 |
Čtení na veřejnosti je pro autory dosti návyková disciplína.
![]() |
Autorské čtení v Hlinsku 26. 3. 2024 |
A najednou autor sedí před publikem, před ním je živý čtenář z masa a kostí! Vidíte ho, slyšíte ho. Okamžitá reakce! Pro autora je to svátek. Alespoň pro mě ano.
Míša Čápová
1. blok "Člověk naší doby" z mnoha úhlů pohledu (nebinárních tvorů a sci-fi je tentokrát méně)
Člověk má být opatrný na to, co si přeje - Katka
Trojka - Nataša
Tajemná záře nad balíkem - Marek
Kvantová sušenka - Zdenička
Fotbal - Katka
3. blok "FREESTYLE"
Ukázka z kuchařky - Nataša
Cestopis Francie - Věrka
Martin a Svoboda - Yakeen
4. blok "Přídavky" (pokus o vtip)
Bude-li potlesk neutuchající, jako možné přídavky v rámci freestylu navrhuji Zdenčino 1001. čtení, nebo Kalhotky, Natašinu Dračici, případně cokoliv dalšího krátkého a vtipného!
1) Držíme se otrocky reality.
2) Čtenář nám nevěří.
3) Neurčité (obecné) nadpisy.
4) Nadpis slibuje něco jiného, než je v příběhu.
5) Jak jsme tam jeli (dlouhý úvod, nudný začátek).
6) Střídání vypravěčů a časů bez logiky.
7) Nezajímavé postavy.
8) Nevhodná jména (podobná jména.)
9) Klišé.
10) Dlouhá nepřehledná souvětí.
11) Hodně postav, které nemají v příběhu žádný význam.
12) Spisovné dialogy. Žádné dialogy.
13) Spolknuté pravítko.
14) Postava se v textu nevyvíjí.
15) Dlouhé popisy. Vata.
16) Chybí podtext a rozpoznání.
17) Nemáme rešerše (neznalost prostředí, faktické chyby).
18) Nedržíme se při psaní své cílové skupiny. (Chuť psát pro všechny)
19) Složitý text bez Watsona.
20) Cizí slova. Opakující se slova.
21) Neuzavřené oblouky v příběhu.
22) Otevřený/odfláknutý konec.
23) Nuda. Od začátku je jasné, jak to dopadne.
24) Nečteme si texty nahlas.
Srdečně zdravím z Vídně
Sabina Prisender
Probrali jsme také úhel pohledu. ICH ER a DU formu. A zkusili si příběh v DU formě: Vzbudil ses na tvrdé posteli, otevřel oči do mlhavého rána a nemohl sis vybavit, kde to jsi, ani co je za den…
Vzpomínka, kterou vyvolá známá vůně (dětský pudr, vůně povidel, povědomý parfém na saku manžela, pach dezinfekce,…)
Je dobré si s odstupem věci číst
Metafory nemusejí být klišoidní
Je důležité zachytit esenci- když je něco hnusné- napsat to tak, aby to na člověka tak působilo, esence je fajn také střídat
Vedlejší postavy by měli podporovat osobnost postavy hlavní
úvod, vývoj, kolize, krize, závěr
Hrdina by se měl za příběh aspoň trochu změnit
Je jednoduší psát o historických věcech, když si člověk udělá rešerši
První věta/odstavec knihy by měla být poutavá
Když si člověk není jistý námětem, může zkusit dát šanci náhodě
Veselé nás musí rozesmát (žádné "někde byla sranda a to jsme se nasmáli..." - smát se musí čtenář), smutné rozplakat.
Zároveň musíme pochopit, co je krásné a co je hnusné (občas potřebujeme pěkně hnusného padoucha...)
René Nekuda
Moc dĕkuji za včerejší seminář, baví mě to a velmi zaměstnává... Posílám zkorigovaný popis Sv. Iva na Karlově mostě a literární cihlu smutné, na dalších literárních esencích - veselém a hnusném (Oh Gott) - musím ještě zapracovat.
Dovolím si přeposlat i čtenářský dopis, který jsem před 3 lety poslala Ivo Novákovi po přečtení jeho Český život a doba. Sice to nijak nesouvisí s našimi úkoly, tak nutnými a smysluplnými, narozdíl od nich se mi to ovšem psalo enormnĕ lehce a rychle - ach jo. Je to dost dlouhé, takže jen pokud by náhodou někomu zbyl trochu čas...
Sabina Prisender, Vídeň
Původně dobrých a šlechetných cílů je antihrdina často ochoten dosáhnout i pomocí rozporuplných či přímo "zlých" činů, v duchu hesla Účel světí prostředky. (Zdroj: Wikipedie)
![]() |
10. lekce dlouhodobého kurzu psaní cestopisů 6. března 2024 |
jste opravdoví profíci a navíc se smyslem pro humor. Kurz cestopisů mne naučil nečekané, psát cestopisy a dal mi touhu poznávat nezvyklá místa. Mnozí z vás mi byli inspirací, laťka byla skutečně vysoko. Háčky, krizové situace, kuriozity, gradace, vtáhnout čtenáře do děje...to jsou věci, nad kterými se človék nyní zamýšlí.. A samozřejmě mám chuť na další aktivity:
Co podniknout: víkendový výjezdní kurz určitě, besedu se zkušenějšími cestovateli a také bych ráda od května dopsala chybějící úkoly i dále psala z cest. Zjistila jsem, že největší grády to má zřejmě přímo z místa. A případně se připojím k jinému online kurzu. Díky a těším se brzy!
Vendula Beaujouan Langova
![]() |
Lavrov propaguje turistiku v Severní Koreji |
Ačkoli teoreticky víme už hodně, pořád si myslím, že má ale smysl dál psát úkoly a hodnotit si je. Kvůli práci by pro mě možná bylo lepší mít kurz jen jednou za měsíc nebo jednou za čas víkendový. Posledních pár měsíců mi dalo velkou práci skloubit kurz s prací, a tak jsem nenapsala moc úkolů. Naprosto super byly hodiny kombinované s návštěvou novinářů a cestopisců. Pořád platí i to, co jsme si říkali na konci předešlého bloku: je vidět, že nás naše uskupení baví a byla by škoda s tím skončit.
Jana Venzlů
.jpg)
díky za dlouhodobý kurz. Měla bych zájem pokračovat, protože se s Vámi ráda scházím. Určitě jsem i pro víkendový kurz nebo lekce nad knihami. Přizpůsobím se. Ve všech případech se teším.
![]() |
2. seminář letního semestru 6. 3. 2023 v Plzni s Natašou |
– Každá postava má nějaký svůj limit nebo rámec. Pro zvýšení dramatu ho můžeme ještě zúžit.
– Rozhodně nemusím psát jenom ze svých zkušeností/podle svých vlastností. Zkusit napsat něco pro sebe úplně nepředstavitelného.
– Hodná postava by měla být v příběhu hodnější, zlá ještě horší. Tímhle nadsazením může být příběh ještě zajímavější.
– Popis prostředí nemusí být pouze o vizuální stránce, můžeme popsat všemi smysly a přirovnávat vjemy.
Je potřeba znát svou postavu
Každá postava by měla být zakončena
Jméno postavy by ji mělo charakterizovat
Kateřina Hošková
![]() |
Jednodenní kurz v Akademii ČTK 4. března 2024 |

![]() |
5. lekce dlouhodobého kurzu s Natašou 29.2.2024 |
Představte si figurky z kresleného filmu ve své nebo cizí hlavě a napište o nich příběh. Co dělají a co říkají v nějaké konkrétní situaci (v zácpě v autě, v čekárně u zubaře, na fotbalovém zápase, v divadle při komedii, tragédii, ve chvíli, kdy chcete pozvat na rande dívku svých snů (chlapce svých snů), nebo třeba v restauraci, když jíme něco opravdu lahodného nebo naopak nedobrého, zkrátka kdekoli...)
Nechte svou fantazii pěkně vyřádit!
Kateřina Šrámková
Petr Holub zbořil svatozář kolem samého Arnošta.
![]() |
2. lekce dlouhodobého kurzu psaní knih a povídek s Klárou 29.2.2024 |
Je online a zdarma.
![]() |
1. seminář letního semestru na Fakultě designu a umění v Plzni s Natašou 21. 2. 2024 |
nemusím psát nudné texty jako na střední škole
můžu trochu přehánět, protože literární pravda není realita
psaní je zábava
důležitá je cílová skupina (musím zablokovat rodinu v sociální síti)
Pro mě je důležité vědět, jak ten příběh končí .
Nasťa Astashkina, Kazachstán
![]() |
9. lekce kurzu psaní cestopisů 21.2.2024 |
díky za pěknou hodinu cestopisů i vyprávění Petra o práci válečného zpravodaje.
Bohuna Kopřivová

Irena Taterová
![]() |
1. lekce dlouhodobého on-line kurzu tvůrčího psaní s Danou a Klárou 15. února 2024 |
Vytvořte si postavu a vymyslete alespoň deset nejhorších věcí, které se mohou vaší hrdince/hrdinovi přihodit. Pak jednu vyberte, a ještě více ji zkomplikujte a pak nejlépe ještě jednou. Následně o tomto tématu napište krátkou povídku.
.jpg)
zdravím vás, milé dámy, a sypu si na hlavu popel z našeho kotle, což není ideální, protože je ještě hodně horký. Ale zasloužím si to. Před chvílí, asi hodinu před půlnocí, jsem si uvědomil, že jsem prošvihl první hodinu kurzu. Trestuhodné.
Nicméně pár slov na sebeobranu: začaly nám rodit kozy. V úterý první, takže klidný pomalý rozjezd, dnes odpoledne či k večeru najednou dvě. Nestíháme mít nachystány prostory, do toho zoufale coby dispečer chystám jízdy pro dopravce na další den, kozám připravuji ohrádky, do toho dostavuji boudu pro ovečky, někde nutno umístit kozla, který najednou překáží, a.. a... ufff. Bylo dnes asi hodinu před půlnocí (opakování je prý matkou moudrosti), kdy jsem si na kurz vzpomněl. Asi čtvrt hodiny poté, co jsem přišel zvenčí domů.
Ale polepším se. Kozy rodí pouze dočasně, boudy už budou brzy dostavěny... Takže, suma sumárum, dnes jsem neodpustitelně chyběl, ovšem na další termíny si nastavím běžné upozornění a pokud mě zvířata úplně nezdevastují, od příštího dílu kurzu jsem k dispozici.
(A právě jsem zjistil, že jsem u dopisování tohoto mailu usnul, takže dnešek už je včerejškem...)
Lumír Kubátko

![]() |
8. lekce kurzu cestopisů 7.2.2024 s Jakubem Kynčlem, fotografem, šéfem přílohových rubrik Novinky.cz |
![]() |
Nahrávka kurzu s Jakubem |
- Vybírá si netypická místa
- Pokud nezná jazyk, najímá si místního průvodce
- Psát hlavně svoje dojmy a ne věci, které se dají najít na intenetu, ne wikipedii
- návštěvy z několika cest je možné dát dohromady
- je dobré dávat k textu fotografie, jsou víc vypovídající než text
- zážitky si zaznamenává do diktafonu, někdy i body do poznámek
- čtenáře zaujme něco zajímavého, ne třeba to úplně hlavní, to je možné tam pak přidat
- přes nějakou kuriozitu chytit čtenáře
- text má mít dvě části – začátkem je třeba zaujmout a končit tím, co si má čtenář odnést
- je dobré i uvést dopravní i průvodcovské služby, případně rozpočet cesty
To je asi pro mne to hlavní, co jsem si zapamatovala, bylo toho jistě mnohem víc a vše moc zajímavé. Děkuji.
Bohuna Kopřivová

Michal Hejna
Marek Filičko
![]() |
6. literární dílna na Loučeni 25.-28. ledna 2024 s Ondřejem Neffem |
tahle literární soutěž by mohla posluchače Tvých kurzů zajímat. Téma je skvělé, hodně podobné tomu z Loučeně - Tajemství staré knihovny. Než by studenti práce odeslali, rád se na vše mrknu.
Začátečníci: erotická esence/erotická bajka - Napište erotickou bajku (popř. erotickou esenci)
Mrkněte na referáty na toto téma: https://www.psani-podle-lustiga.cz/2023/05/jak-se-pise-o-lasce-napsala-adela.html#more
https://www.psani-podle-lustiga.cz/2021/09/jak-se-pise-o-lasce-napsal-stepan-klega.html#more
https://www.psani-podle-lustiga.cz/2021/04/jak-se-pise-o-lasce.html#more
Inspirace pak např. zde:
https://www.psani-podle-lustiga.cz/2022/01/laska-na-prvni-pohled-napsala-olga.html#more
https://www.psani-podle-lustiga.cz/2021/09/bozenka-napsal-jiri-wilson-nemec.html#more
https://www.psani-podle-lustiga.cz/2021/06/lazenska-bajka-napsala-hana-kavalova.html#more
Dana a Nataša

srdečně Vás zdravím z Knihovny v Třinci.
Loni jsme uspořádali rámcovou literární soutěž PSAVCI, která se setkala s velkým ohlasem, a proto v ní pokračujeme i v roce 2024.
Každý měsíc byl věnován jednomu literárnímu žánru, který měl svého Patrona z řad českých spisovatelů a básníků. Leden je "startovací" - PSAVCI se přihlašují. Výzva samotná pak startuje v únoru. A já bych byla velmi vděčná, kdybyste ji mohla jako Patronka odstartovat právě Vy. Tematicky by se jednalo o příběh (max. 2 normostrany). Role Patrona spočívá v tom, natočit krátké video s tipy, jak na ten který žánr a pak práce ve dvou, třech větách vyhodnotí. Nezabere to mnoho času, ale soutěž díky Vaší energii získá na své hodnotě, což je také naším cílem.
PSAVCI jsou zaměřeni na cílovou skupinu studentů od 15 let a dospělých od 20 let a výše. Maximální počet účastníků je 15 v každé kategorii.
Budeme velmi rádi, když se s námi do PSAVCŮ zapojíte a podpoříte tak nové talenty. Letos do toho jde s námi i Knihovna v Havířově.
Těším se na spolupráci s Vámi!
Adéla Majerová

3. lekce dlouhodobého kurzu s Natašou 1.2. 2024 |
slíbila jsem zjistit, kde publikovat:
https://medium.seznam.cz/ - frčí bulvární nadpisy, nejčtenější jde na hlavní stránku Seznamu. Skvělý způsob vyzkoušet si „novinařinu" a publikování v praxi.
https://Blog.idnes.cz – kritické prostředí, pokud to nedáváte, vypněte komentáře v nastavení blogu.
https://zenysro.cz/blogy/ - velmi vlídné prostředí, všechno vám pochválí.
https://pividky.cz/ - nemám zkušenost (povídky pivovary). Ale existují i pivovary, které vydávají časopisy tištěné a shání do nich obsah.
https://www.wattpad.com/ - aplikace pro knihy na pokračování (je v aj, ale jsou tam i české texty).
Obecně časopisy, které píší o vašich oblíbených tématech.
Literární časopisy: Publikovat v literárních časopisech jako je Host, Tvar, A2 nebo Psí víno je pocta se vším všudy. Sítem redaktorů projde jen pár jedinců, ale je to jistý krok k oslovení nakladatelem.
Soutěže – seznam z celé ČR
Další možnost, jak na sebe upozornit je účast a nejlépe i výhra v soutěžích: https://www.literarnialchymie.cz/literarni-souteze/
Seznam si projděte celý. Některé soutěže bývají „výroční", tj. vyhlásí je v lednu a do 30 dnů máte poslat text celé své knihy.
Krásné dny a ať vám to hezky píše.
V poslední době jsem si jen tak pro sebe psala pár povídek a taky píšu do školního časopisu. Ráda bych zase četla před ostatními a poslechla si rady i zdravou kritiku :-).
Jasmin Carmel
![]() |
6. literární dílna na Loučeni 25.-28. ledna 2024 |
mnozí z nich publikují. Ale myslím tím jejich hemingwayovství, čapkovství nebo markovství,
standovství, šimonovství, irenkonvství atakdále. Svoje psaní budou pro literární svět ještě asi chvíli cizelovat. A snad nám všem k tomu pomáhá společné podporování, spisovatelské šťourání, hledání nesouvislostí, ale hlavně naše trpělivosti psát a výdrž sedacích svalů vysedět dobrý text. Pevně doufám, že nadání mých psacích kolegů je nakažlivé a přenese se i na mně.

Že na nás neplatí, kdo to neumí, ten to učí, nebo kdo to nežije, ten o tom píše.
Kolegové moji, podivíni moji, děkuji že jste a že mě inspirujete!

Autor by se neměl bát, navzdory své proklamované introverzi, být exhibicionistou, protože někdy se odhalí hodně a často až na dřeň. Na dřeň svých strachů, nepěkných vzpomínek, zasutých emocí, popřených událostí… A také musí být trochu masochista, když ty strachy a emoce sám v sobě pitvá.
I malinko bezohledný by měl autor být, jinak bude svázaný neustálými ohledy, zda svým dílem někoho neurazí či nezraní a nenapíše nikdy nic. Ale měl by být laskavého srdce a mít dobrou intuici, aby rozeznal, kdy už něco takového opravdu hrozí. Autor ať si svou intuici, duši a srdce hýčká. Jsou to jeho nejlepší nástroje. A s nimi se mu bude dobře psát i žít.


Poučení z poslední lekce: umět se podělit a naslouchat ostatním.
Bohumil Fiala
„To je škoda,“ říká Dana. „Rádi bychom tě tam měli. A bude jiné téma – Tajemno.“
Myslela jsem si, že mám jasno, ale evidentně ne.
Večer zpráva od Dany: „Safi by chtěla být s tebou na pokoji.“
A začínám jednat. Manžela, který si myslí, že jeden dlouhodobý kurz mně stačí, přesvědčím, že víkendový kurz na Loučeni je pro můj rozvoj naprostá nutnost.
Začínáme. Naše zámecká „partička“ je tentokrát menší.
Téma Tajemno v nás otevírá mnohé tajemné komnaty, které jsou, nebo dlouho byly, v nás uzamčeny. Zjišťuji, že každý nějakou má. A je důležité ji otevřít a může se o ní i psát.
Překonávám znovu i svou obavu z toho, že na určité téma v daném čase nic nevymyslím. Zvládnu to. Hotovo.
Rozbrečím se nad příběhem ze sedmi slov od Bohunky, přijmu kritiku Ondřeje Neffa, inspiruji se nápady ostatních.
Smích, pláč, podpora, láska, ťukání do klávesnice, šustění papíru. Přemítání nad postavami, které vznikají v našich představách a my jim vdechujeme životy.
To je psaní a stojí to za to😊
Ve Vaší společnosti je mi moc dobře.
Bohuna Kopřivová
Psaní jsem měla jako občasný koníček, letos jsem si je zařadila do své každodennosti, každý den aspoň na chvilku si k němu sednu.
Jsem za kurzy, které vede Dana Emmingerová, vděčná.
Jitka Sova
![]() |
6. literární dílna na Loučeni 25.-28. ledna 2024 |
V týmu je síla nejen kreativní, což už mnoho let vím, ale někdy i ničivá, která promění Fénixe v popel, ale pak je důležitá vůle vyjít si vstříc. O to silnější, bohatší o poučení z chyb a vypjatých momentů vycházíme... A jsme si pak ještě bližší.
A vám ostatním děkuju nejen za krásné příběhy, ale za vstřícnost k sobě navzájem, za toleranci a prostředí skutečné lidskosti, ze které stavíte mou bublinu lásky, v níž je mi tak dobře.
Dana Emingerová

Čím víc pravidel a pouček znáš a můžeš je ignorovat, tím víc na ně myslíš.
Oprostit se od sebe sama a psát fikci je jedna věc, ale ta potvora osobnost se vždy nějak vetře a vyplave jak bójka na povrch. Je to ale v pořádku. Suchá fikce je totiž nuda bez emocí.
Lenka Prosecká
Pořád říkám, že tibetská mísa sluší každému...
![]() |
6. literární dílna na zámku Loučeň bude 25.-28. ledna |
4. Znáte fostoreskujícího králíčka Albu? Díky biotechnologiím se budou lidé všelijak geneticky vylepšovat, takže nic nebude nemožné...
Příklad
5. Společnost, kde bohatí budou mnohem inteligentnější než zbytek světa (umělá inteligence zabudovaná v těle) a díky biotechnologiím prakticky bezsmrtní (vyměněné orgány), takže se ke zbytku "nevylepšených" lidí možná budou chovat tak, jako my dnes k "méněcennějším" živočišným druhům, tedy ke zvířatům.










jistě to znáš, když jsi to napsala pro National Geographic, ale Tvoje reportáž ze Švýcarska Nejdelší úzkokolejný vlak na světě je nyní šlárgem internetu. A když mi to přišlo s uvedením, že "dle švýcarsých statistik má ČR nejhustší síť železnic", musím ti ten vlakový rekord přeposlat.
přepracoval jsem bajku Malířské plátno, která nebyla moc povedená.
Poslal jsem jí pak znovu Nataše a podívej níže co mi napsala:
Tomu říkám přepsat povídku😉.
Měl jsem a mám obrovskou radost!!!
Děkuji, že mohu s Vámi tvořit a rozvíjíte se.
A samozřejmě také o knize Kuchařka z rybářské chaty

Poslouchejte v archivu, odkaz zde.
Nataša Richterová
Michal Hejna
![]() |
7. lekce kurzu psaní cestopisů s Tomášem Turečkem, šéfredaktorem NG |
Moc děkuju za dalšího hosta - Tomáše Turečka, šéfredaktora Nationla Geographic Česko. Mluvil velmi zajímavě. Dozvěděl jsem se, jak je pro články do tohoto časopisu důležitá česká stopa.
Martin Paruch
Článek prodá lidský příběh
Česká stopa
Ne encyklopedie,
Slow writting, slow reaing, ne aktuality
Marek Filičko
zdravím Vás v roce 2024, doufám, že se Vám dobře daří i tvoří a přicházím s následující nabídkou:
Když se nějak rozneslo, že občas navštěvuji kurzy tvůrčího psaní, požádala mě místní paní knihovnice, abych uspořádala autorské čtení u nich v Městské knihovně. Jak by to mělo vypadat?
Kdy: někdy v průběhu března, měsíce knihy; ve všední den, podvečer od pěti nebo půl šesté.
Kde: Městská knihovna, Adámkova třída 554, Hlinsko v Čechách
Jak: mělo by jít o 60 - 90 minut dlouhé pásmo ukázek naší tvorby z kurzů Psaní podle Lustiga (pokud by se nám podařilo takový rámec naplnit)
Vzhledem k mému trvalému tvůrčímu bloku je jasné, že takové čtení výhradně s použitím vlastních textů bych nikdy nevyplnila, proto Vás, kteří byste měli zájem a čas, prosím o podporu. Můžete mi, prosím, dát vědět, jestli by pro Vás bylo vystoupení v Hlinsku možné a kdy by se Vám to případně nejvíce hodilo? Knihovna přislíbila uhradit případným účinkujícím cestovné. Jako vrcholně vhodný se jeví termín úterý 26. března.
V minulosti jsem tady v knihovně měla přednášku o mém putování do Santiaga de Compostela a přišlo tam přes 20 lidí. Plakáty bývají na vývěsce městského úřadu a přímo v knihovně. Pokud nás bude dost, abychom program utáhli, o leták se postarám ve spolupráci s knihovnou - bude to propagace kurzů, našich textů a společně vydaných knih.
Zároveň tímto i prosím Danu, zda by s touto akcí souhlasila?
Děkuji za pozornost a prosím, ozvěte se, pokud Vás to zaujalo a byli byste ochotni přijet a společně si zase "začíst". Byla bych moc ráda:)
Srdečně zdravím,
Katka Pospíšilová
Na dálku s láskou objímá Yakeen
![]() |
6. lekce kurzu psaní cestopisů s Janem Pokorným 10. ledna 2024 |
Zaujalo mě, jak Honza Pokorný říkal, že dobrý novinář musí umět udělat třiminutový rozhovor o čemkoliv s kýmkoliv.
![]() |
Psaní cestopisů 10. 1. 2024 s moderátorem Janem Pokorným |
Martin Paruch

Bohuna Kopřivová
Marek Filičko
"V té poslední knížce se Jimmy znovu setká s Andreou. Co ty na to?" řekne Pete a Vlkovi se rozšíří oči: "S Andreou? Fak? Jak to? Co se stane?"
Za daných okolností, kdy Vlk míří pistolí na jeho sestru, je to otázka víc, než bizarní. Ale je také upřímná, ryzí. Pete si uvědomí, že ta fiktivní Andrea je pro Vlka skutečná způsobem, jakým Petova spoutaná sestra nikdy nebude. Žádná lidská bytost pro něj není tak opravdová jako Andrea, Jimmy a další hrdinové románu. Je to rozhodně znamení skutečného, hlubokého šílenství... Ale pak je Pete taky blázen, protože ví, jak se ten šílenec cítí. Úplně přesně. Vzplálo v něm při čtení románu stejné nadšení, stejný úžas, když Jimmy zahlédl Andreu během chicagských bouří v roce 1968. Skutečně mu vhrkly slzy do očí. Také slzy, uvědomí si Pete - ano, dokonce i teď, vlastně zvlášť teď, protože na tom závisí jejich život - jsou znamení, jak obrovskou sílu má literatura. Právě ta způsobila, že tisíce lidí plakaly, když se dozvěděly, že Charles Dickens dostal mrtvici a zemřel. Díky ní celá léta jakýsi cizinec pokládal růžina hrob Edraga Allana Poea každý rok 19. ledna na Poeovy narozeniny. Kvůli ní by Pete tohoto muže nenáviděl, i kdyby nemířil pistolí na sestřino břicho.
![]() |
1. lekce dlouhodobého kurzu 4. ledna 2024 |
moc děkuji za kurz, který mě obrovsky nakopl do dalšího psaní a celkově mi dodal obrovskou energii. Už jsem si sepsala osnovu k povídce, která se mi už delší dobu ukládá v hlavě. Tak snad to bude stát za to.
Ještě jednou moc děkuju a budu se těšit na brzké shledání!
Jana Buchalová
Jak vypadaly loňské výzvy a kdo byl našimi Patrony se můžete podívat zde: www.knihovnatrinec.cz/psavci
PSAVCI jsou zaměřeni na cílovou skupinu studentů od 15 let a dospělých od 20 let a výše. Maximální počet účastníků je 15 v každé kategorii.
Budeme velmi rádi, když se s námi do PSAVCŮ zapojíte a podpoříte tak nové talenty. Letos do toho jde s námi i Knihovna v Havířově.
Děkuji Vám a těším se na spolupráci s Vámi!
Adéla Majerová

Milí přátelé,
do nového roku 2024 nám přeju, abychom si vážili všeho, co máme. Abychom přijímali to, co nám osud přináší, jako bychom si to vybrali... a pokud se nám to nelíbí, snažili se to změnit hlavně sami u sebe a pořád se učili ze všech životních situací.
Dana

Alexandra Safi Narwa
Metodika Arnošta Lustiga: Kurzy jsou založeny na metodě tvůrčího psaní slavného spisovatele Arnošta Lustiga, kterou si Dana Emingerová osvojila a předává dál. Tato metoda klade důraz na to, aby psaní nebylo nudné, a je založena na zpětné vazbě, která pomáhá účastníkům rychle se zlepšovat.
Praktické zaměření a publikace: Účastníci kurzů mají možnost publikovat své práce na webových stránkách projektu a podílet se na společných knihách. To poskytuje reálnou zkušenost s publikováním a motivuje k dalšímu psaní.
Individuální přístup a zpětná vazba: Kurzy jsou vedeny zkušenými lektory, kteří poskytují účastníkům osobní zpětnou vazbu. Tento přístup umožňuje cílený rozvoj psacích dovedností každého jednotlivce.
Spolupráce s firmami a speciální projekty: Kromě otevřených kurzů nabízí tým také kurzy na míru pro firmy a podílí se na speciálních projektech, jako jsou scénáře pro průvodce na zámku Loučeň nebo tvorba stezky pod Králickým Sněžníkem.
Tyto aspekty činí kurzy "Psaní podle Lustiga" s Danou Emingerovou jedinečnými a odlišují je od jiných kurzů tvůrčího psaní dostupných v Česku.
GPT