Stránky

21. prosince 2025

Psaní dává křídla - vánoční zpravodaj 12/2025

Milí přátelé psavci!

Přeju Vám hezké svátky 
a šťastný nový rok 2026 

Příští rok bude patřit Aroštovi Lustigovi – uplyne totiž sto let od jeho narození.
Nadace AL připravuje mnoho akcí doma i v zahraničí. Pro nás vše vyvrcholí předvánočím literárním večerem na Dobešce, kde se tradiční autorské čtení promění v živou lekci PSANÍ PODLE LUSTIGA. 
Foto: Alan Pajer
Moderovat ji přijde Aristoteles. Ano, ten Aristoteles. Podzimní setkávání se ponesou v duchu příprav unikátního divadelního projektu. Nebo si chcete raději zahrát Hemingwaye či Ezopa?
Ale to není všechno. Na konci června vyrazíme na zámeckou literární dílnu do Kostelce nad Černými lesy. Už letos jsme tam začali odkrývat poklad šlechtického rodu Smiřických, který patřil na počátku 17. století k nejbohatším v Čechách. Věděli jste, že Albrecht Smiřický dokonce aspiroval na českého krále? A že kdyby v roce 1618 neumřel, možná by nám Habsburkové nevládli tři sta let? Historie je někdy napínavější než román. A my si ho zkusíme zase napsat.
Krásné Vánoce a hezké čtení přeje Dana



Pro vánoční období jsme připravili speciální nabídku:

Dlouhodobý prezenční kurz od 29. ledna můžete mít se slevou 5 000 Kč 
při použití kódu ug782ewq (platí do konce roku).

Víkendový kurz 24.–25. ledna pořídíte za polovinu s kódem W93573HG.




Víkendový kurz 24.–25. 1. za polovinu s kódem W93573HG
Víkendový kurz jako literární prozření
Nejtěžší je udělat první krok

Znáte někoho, kdo rád píše? Nebo by chtěl? Možná jste to Vy. Dopřejte sobě nebo svým blízkým víkendový kurz psaní jako tvůrčí zážitek. Učíme metodou Arnošta Lustiga, který říkal, že psaní nesmí být nuda. A u nás se opravdu bavit budete. Během víkendu pochopíte, že za každým dobrým příběhem stojí poctivé řemeslo s jasnými pravidly. A hádejte – ta pravidla můžete porušovat. Na našich kurzech poskytujeme bezpečné prostředí s upřímnou zpětnou vazbou, kde si všechno můžete vyzkoušet.




Dlouhodobý kurz o 5000 Kč levnější s kódem ug782ewq

Naučte se brousit své texty jako diamanty 

Desetidílný intenzivní kurz začíná 29. ledna 

Psaní podle Lustiga s Danou Emingerovou rozhodně není procházka růžovou literární zahradou. Kromě teorie vás čeká hlavně praxe. Před ostatními účastníky přečtete svou povídku. Nataša, dnes lektorka, vzpomíná na své začátky: 
„S bušícím srdcem čekáte na reakce spolužáků. Co řeknou? Možná, že se i zasmějou, možná vás i pochválí... ale pak nastoupí Dana. A pokud jste už trochu pokročilý student, vezme vaše pracně vypiplané miminko... a vy pozorujete, jak z toho vašeho majstrštyku, z té vaší katedrály, zůstává v 
Kód ug782ewq platí do konce roku.
prachu jen hromada kamení. Sedíte, rudnete a chce se vám brečet. Ale když se prach usadí a slzy oschnou, něco se v té suti náhle zaleskne. A to pak je ten diamant, o kterém píše A. Lustig, S. King a další velcí literáti a učitelé psaní. Diamant, nad kterým se posadíte, uklidníte vaše rozjitřené emoce, že se s vaším miláčkem tak necitlivě zacházelo, a začnete ho vybrušovat. A když si přečtete novou verzi, vidíte, že je to konečně to, co jste vlastně od začátku chtěli sdělit světu. Nebo je to naopak něco úplně jiného, protože to původní byla pěkná ptákovina. A určitě vás to nakopne k dalšímu psaní. Protože Dana nejen cupuje, ale hlavně povzbuzuje. A bude vás učit, jak na to, a vy si budete víc věřit. Ale hlavně vás to bude bavit!“



Předvánoční autorské čtení na Dobešce v hudebním doprovodu 
rockové kapely Prevence demence se letos konalo po deváté.
Příští desátý ročník bude patřit výroč Arnošta Lustiga.



Děkuji za skvělý zážitek. Večer na Dobešce byl jako pohlazení. Příjemný, milý, uvolněný.
Dano, moc se Vám to s Natašou, Šimonem a Bořkem povedlo!!
Zuzka Hrušková



 



17. listopadu 2025
Co dělají naši lektoři
Dana Emingerová o Sametové revoluci 

Dana mluvila 17. listopadu v živém vysílání redakce Téma 21, které se konalo přímo na Národní třídě. Interview zaznělo po rozhovoru s Michalem Žantovským, přibližně kolem 19. minuty pořadu, který je dostupný on-line zde. Vystoupení přirozeně navázalo na témata historie a občanských hodnot, která Dana dlouhodobě považuje za důležitá.




Co dělají naši autoři
Petr Janša, cestovatel tělem i duší, vydal přes Pointu svou prvotinu 

Kniha Boj o holý život, orgie i setkání se žralokem není klasickým cestopisem, ale mozaikou příběhů, v nichž se autor pohybuje se napříč kontinenty, historií i vlastními limity. Nepíše jako profesionální spisovatel, ale jako pozorný pozorovatel světa, který se učí, že příběh se často skrývá ve zdánlivě všedním okamžiku. Právě tyto drobné postřehy dávají knize autenticitu a tah na branku. 
Účastník našich cestopisných kurzů čtenáře provede nevěstincem v Pompejích, keňským peklem i kapverdskou pláží, kde se odehrává pradávný koloběh života. Nejde však o turistické pohlednice – spíš o zastavení na místech, kde minulost stále dýchá a přítomnost je syrová, někdy drsná, jindy překvapivě křehká. 




Šimon, Kryštof a Dana četli své povídky na prknech legendárního divadla Semafor 
na předvánočním recitálu Evy Emingerové - JAZZOVÉM ŠTRÚDLU.


Dana představila knihu Tajemství zámku Loučeň. Kluci vytvořili narozeninovou




Květy 18. prosince
Další mediální ohlasy na Tajemství zámku Loučeň
O knize píší v prosincových Květech a v MF Dnes
MF Dnes 27. prosince

MF DNES oceňuje neobvyklý literární experiment, v němž se setkává moderní detektivka, historická fakta a tvůrčí psaní. Vyzdvihuje roli kurzů Psaní podle Lustiga, z nichž projekt vzešel, a upozorňuje na to, že kniha dokazuje, jak může kolektivní psaní pod odborným vedením vést k plnohodnotnému a čtenářsky atraktivnímu výsledku. Týdeník Květy oceňuje nápaditost projektu vzniklého z literární dílny. Zdůrazňuje kolektivní tvorbu a propojení povídek s konkrétními místy i příběhy rodu Thurn-Taxisů.




Pro své blízké můžete nyní pořídit o tisícovku levněji dárkový voucher na kterýkoliv pražský víkendový kurz v roce 2026. 








Starší NEWSLETTERY najdete zde nebo na hlavní liště webu www.psanipodlelustiga.